Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Mancare romaneasca sau facuta de romani - poze si text (daca se poate)

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Nici o nuca nu ingrasa daca mananci o portie decenta (sa nu depasesti caloriile zilnice) si daca nu o prajesti. Nucile contin in mare parte grasimi mononesaturate (grasimi bune) dar care prin prajire se transforma in grasimi trans (rele) plus radicali liberi.

 

Mai interesant e la nucile braziliene... Cica o nuca din asta contine 165% din doza zilnica recomanda de seleniu pentru un barbat adult, adica 90ug. Nivelul de la care seleniul devine toxic in corp este de 400ug. Deci poti sa mananci doar 4 nuci din astea pe zi. La a 5-a faci intoxicatie. Asta in caz ca nu mai mananci si alte alimente care contin seleniu in aceeasi zi, ca altfel nu mai poti sa mananci nici 4. Eu mananc doar una, ca sa fiu mai sigur. :d Nici nu ajunge bine in stomac, mai mult imi ramane printre dinti. Noroc ca mai combin si cu celelalte. Si nu prea ai cum sa mananci multe ca sint si scumpe.

Apropo, pentru cine nu stie... Seleniul este un mineral esential pentru organism si trebuie sa iei cel putin 90ug pe zi ca sa functionezi in parametri optimi. Traiesti si cu mai putin, dar incep sa se deregleze functiile corpului.

Editat de Giuseppe Bagarella
Link spre comentariu

Daca mananci ocazional, da. Dar eu mananc in fiecare zi o combinatie de mai multe nuci, cam cat iei asa intr-o mana.

Deh, fiecare face cum crede ca e mai bine. Cine o avea dreptate, numai Dumnezeu stie.

 

 

2 hours ago, doru3160 said:

Adica devii semiconductor...

 

Tu cred  ca incurci seleniul cu siliciul... :rade:

Editat de Giuseppe Bagarella
Link spre comentariu
Acum 9 ore, Giuseppe Bagarella a spus:

 

Tu cred  ca incurci seleniul cu siliciul... :rade:

Esti prea tanar ca sa intelegi, desi  daca ai cochetat cu electronica, ar fi trebuit sa stii ce-am vrut sa spun in gluma aia...

 

 

Citat

 

Utilizare[modificare | modificare sursă]

Seleniul se folosește în celule fotoelectrice, camere de filmat, la redresarea curentului electric, copiatoare etc. Seleniul pur își crește conductivitatea de o mie de ori atunci când este mutat de la întuneric la lumina solară puternică, lucru care îl face utilizat la construirea luxmetrelor.

 

 

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Fara nici o legatura cu postarile anterioare ... eu am o abordare destul de relaxata a alimentatiei . Mananc si produse " nesanatoase " , de regula cam orice imi face cu ochiul ... Nu e nici neglijenta , nici spirit de fronda . Doar ca mi - e greu sa inteleg cum s -  a desavarsit in cativa ani ( mai putin de un deceniu ) reteta alimentatiei corecte , vadit contrastanta cu obiceiurile alimentare anterioare . Ma uit prin prejur ... si mai vad persoane cu principalul scop in viata sa aiba o alimentatie corecta . Nu paine ( doar o felie pe trimestru , din aia de 10 RON 300 de grame ) , nu zahar alb , de preferat nimic dulce , nu fainoase , nu carne , nu lactate , mezeluri , muraturi , foitaje , tocaturi , vreo chiftea , sosuri ... interzis sub pedeapsa cu moartea  etc . O fi bine , o fi rau ... nu stiu . Si aplica cu consecventa regimul alimentar si copiilor , aparitii stravezii de parca ar fi trait in pesteri . Calca pe aleea de langa bloc parca ar fi minata si Cernobil la un loc , vesnic manuind servetele dezinfectante si alte chestii ... asta pana la usa autoturismului familiei , cu care sant transportati pana la usile cladirilor unde au nevoie sa fie prezenti , pacat ca nu se poate si pe scari sau coridoare , pana la banca de la scoala sau masa unde primesc meditatii , pian , limbi straine , informatica si alte chestii indispensabile . Ma rog , mare legatura imediata cu alimentatia n - ar fi . Doar ca contureaza un stil de viata ... fara cozonac de Craciun , etc . Sant cei cu alergii , astm , permanent raciti , obositi , monosilabici , privind prin interlocutor , cand nu sant cu ochii in ecranul  telefonului , retrasi in lumea lor aseptica , n - ar mangaia o pisica sau un caine nici sub amenintarea bataii , cu nelipsita sticla de apa turtita din care beau dupa gradatiile de pe ea , panicati daca intarzie autoturismul la sfarsitul orelor sau daca se trezesc undeva unde nu e posibil decat sa mergi pe jos , doamne fereste fara asfalt sau mai mult de 2-3 minute . Eventual sa si transporti ceva in afara de caietul de cateva file sau ruscacul gol , atasat dimineata si  extirpat seara . In fine , probabil acesta este viitorul . Mai complicat daca se intampla ceva ... eventual vreun razboi sau o criza alimentara severa , sau orice deturneaza regulile vietii stiintific corecte si orarul magazinelor bio si al nutritionistilor . Vreo jena financiara , vreo catastrofa naturala , ceva job mai solicitant  , mai  lung de cateva ore , unde sa si pui mana pe altcaeva decat ecranul tactil ... Nu ... , nu este astazi . Nici maine . Doar ca se poate intampla in viata preliminata sa dureze 125 de ani ... cu ce schimbari stiintifice ( incluse ) vor mai urma .

Editat de gauss
Link spre comentariu
1 oră în urmă, gauss a spus:

Nu paine ( doar o felie pe trimestru , din aia de 10 RON 300 de grame ) , nu zahar alb , de preferat nimic dulce , nu fainoase , nu carne , nu lactate , mezeluri , muraturi , foitaje , tocaturi , vreo chiftea , sosuri ... interzis sub pedeapsa cu moartea  etc . O fi bine , o fi rau ... nu stiu .

 

Ma intreb noi cum am mai crescut, netinand cont de nici un astfel de criteriu ? Cred ca se cheama evolutie...E de bine, clar... :rade:

Link spre comentariu

Ce sa zic , domnu'Doru ... chiar n - am facut misto . Nu - mi permit in dreptul altora , e viata fiecaruia si si - o oranduieste si o traieste dupa propriile principii . Dar tot pe lumea aceeasta si in tara aceasta traiesc si eu ... nu ma pot opri sa nu observ . Parca unele chestii sant cam fortate ... alimentatia ( specificul , traditia , alimentele disponibile in mod curent ) e o chestie care s - a asezat in ceva ani ... si nu putini . O avea si parti daunatoare ... nu zic nu , dar cred ca sant si alti factori implicati . Mediul , structura meseriilor si profesiilor , stilul de viata , raportul munca - odihna , numarul de ore prestate zilnic , si altele ... Degeaba mananci ca la  carte ( asta noua ... ) , daca in jur e poluare , muncesti de dimineata pana seara , si alte " beneficii " ale vremurilor ce cu onoare traim . Ma uitam pe niste chestii apropo de mancarea " de post " comercializata in hipermarketuri ... cascaval vegetal , salamuri la fel , si alte alimente . Ca nu mai esti crestin daca nu te conformezi etc . Sant bombe cu ( sau fara ) ceas , ca sa fie cat de cat comestibile si cu gust , au adaosuri peste doza consacrata de E - uri si alte fainosaguri ... Si nimeni nu zice nimic , din diferite motive . N - as vrea sa intru in considerente religioase , cutumele postului alimentar vin din alte areale geografice , cu alta clima , si cu alta viata social - economica . Chiar si la noi , posturile mai severe pica in perioade in care omul de la tara nu avea in trecut mari activitati sa implice durata sau efort fizic ... statea in casa , dadea hrana la animale si mai robotea la interior ceva meserii alternative . Nu mai e aceeasi situatie in ziua de astazi , ma rog , parere personala . In fine ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 2 ore, gauss a spus:

Mediul , structura meseriilor si profesiilor , stilul de viata , raportul munca - odihna , numarul de ore prestate zilnic , si altele ... Degeaba mananci ca la  carte ( asta noua ... ) , daca in jur e poluare , muncesti de dimineata pana seara , si alte " beneficii " ale vremurilor ce cu onoare traim . Ma uitam pe niste chestii apropo de mancarea " de post " comercializata in hipermarketuri ... cascaval vegetal , salamuri la fel , si alte alimente .Ca nu mai esti crestin daca nu te conformezi etc . Sant bombe cu ( sau fara ) ceas , ca sa fie cat de cat comestibile si cu gust , au adaosuri peste doza consacrata de E - uri si alte fainosaguri ...

 

Mai rau e ca sunt unele pe care nu le poti evita- mediul, stresul, munca in exces. Bombele gastronomice sunt optionale, le mananca doar cine vrea sa se bucure din plin de binefacerile societatii de consum, sau cine vrea mancare multa si ieftina.Cu putin discernamant, totusi se poate si altfel.Generatia tanara este mult mai comoda.Prefera mancarea (semi)preparata in detrimentul celei gatite in casa.Cand mananci mancare la carton, cu provenienta industriala, la ce te poti astepta? Sa mai zicem ca domnia si prostia costa?

Editat de doru3160
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Mai " baga " si de nevoie ... nu ca le - as lua apararea . Dar la unii a devenit deja un stereotip . La mine pe scara e un pelerinaj de distribuitori de pizza ... ,  zi - noapte , vara - iarna . Beneficiarii ... familii de tineri . Mancarea clasica trebuie pregatita , cumparate ingredientele , ceva timp consumat , vase , oleaca de " competenta " etc . Dupa unghiile consoartelor in cauza , sigur nu e cazul ...

 

P.S. - pt . dl . Doru 

Editat de gauss
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări