Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Cobra

amplif 2*250W

Recommended Posts

pai in primul rand ar trebui sa ne spui pe cati "oameni"ai vrea sa folosesti amplifu respectiv

il folosesc pe 4 "oameni" am uitat sa specific :rolleyes:

stiam ca la un amplificator,puterea transformatorului trebuie sa fie de 1.5 ori mai mare ca puterea amplificatorului,la tine dak va scoate 500 watti iti trebuie teoretic un transformator de 750 wati(sa ma corecteze cineva daca gresesc(si sper sa nu))

stiam ca la un amplificator,puterea transformatorului trebuie sa fie de 1.5 ori mai mare ca puterea amplificatorului,la tine dak va scoate 500 watti iti trebuie teoretic un transformator de 750 wati(sa ma corecteze cineva daca gresesc(si sper sa nu))

un amplificator in clasa AB are randament de vreo 60%(aproximatie) dar sursa se pune de 2 ori mai puternica decat amplificatorul, are nevoie de un traf care poate debita 1kw.

Cobra mie mi se pare ca radiatorul e foarte mic pentru acel amplificator.

Bafta. :partyman:

At cauta pe site-ul hi-end la ipa 400 sa vezi dc la un amplificator de 400 watti ii trebuie un transformator de 600watti :yawinkle: Si nu eu am facut amplifu si nici nu l-am calculat(si apropo de 2x500 watti erau P.M.P.O(deci este doar un parametru de reclama,adica puterea reala x2) :yawinkle:

Guest donpetru

P_transformator=1,57*randamentul amplificatorului*Puterea amplificatorului corespunzatoare celei mai mici impedante suportata de amplificator.

Kitul respectiv este aprox. 300W in 4Ohmi la o tensiune de alimentare de circa +/-60VDC la un coeficient de distorsiuni armonice incadrabil in standardul Hi-Fi. Deci:

P transformator= 1,57*1,5*300=aprox. 700VA pe canal. Pentru varianta stereo: P transformator= 1,41*P canal=1,41*700=aprox.1000VA. Pentru calculul acestei puterii trafo am tinut cont si de valoarea capacitatilor de filtraj prezente direct pe montaj. Majorarea capacitatilor de filtraj intr-o anumita pondere permite reducerea puterii aparente trafo pana intr-un anumit procent.

NUMAI BINE

Guest Vasile

kitul ala nu tine mai mult de 35V alternativ, am avut si eu de vanzare si am renuntat la ele, la las pe voi sa va ganditi dece :weedman:

Ptr. o sursa cu 2x32Vca (asa zice firma) obtii cam +/-55V maxim, adica cam asta ar fi alimentarea ptr. un amplif de 2x100W/8Ohmi ca de 4Ohmi nu poate fi vorba cu o punte de 6A cit are pe placa si cu micro bobinele de la iesire (pe care mai bine le strapezi daca nu le poti inlocui cu altele din sirma mai groasa de 1,2... 1,5mm). Un traf de 400... 500W e mai mult decit suficient. Chinezii nici nu se bazeaza prea mult pe protectie si au pus sigurante pe iesirile de dif. Oricum nici vorba de 2x500W, indiferent de sursa sau difuri.Imi pare rau daca te-am dezamagit, mai bine intrebai si dupa aceea cumparai.