Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Push-Pull cu EL86


Postări Recomandate

Salutare tuturor!

In urma cu aproximativ o luna am inceput constructia unui amplificator PP cu tuburi EL86 in etajul final. Motivul alegerii acestor tuburi imi este si mie necunoscut, pur si simplu asa mi s-a nazarit, sa fac un amplificator dupa o schema consacrata, cu ceva personalizare, utilizand tuburi ce lucreaza cu Ra mai mici, tensiuni anodice mai mici si curenti mai mari decat celebrele EL84.  Amplificatorul va fi inclus intr-un proiect de amplituner si il voi folosi la birou, deci nu este nevoie de caracteristici extraordinare. Am sa construiesc si incinte pentru el, difuzoarele si materialele sunt deja cumparate, isi asteapta randul.

Schema de baza este Elektor: Ten Watt Valve Amplifier With Just Four Valves, cu o serie de adaptari pentru EL86 in mod de functionare UL

Am cumparat transformatoare de iesire de la TME, modelul INDEL TGL 20/001, nu au specificatii extraordinare, nu am gasit o documentatie completa, dar au pret rezpnabil.

Astea sunt singurele caracteristici ce apar la TME si la Indel:

Putere    20VA    
Rată de transformare    0,0504    
bandă transmisie    0.05...12kHz    
Impedanţa înfăşurării secundare    8Ω    
Impedanţa de înfăşurare primară    3.2kΩ

In datasheet mai apare o singura informatie utila, legata de miezul utilizat (EI 78/27), in rest doar dimensiuni si greutate. Modul de cuplare este pe eticheta traf-urilor, in dreptul contactelor, doar ca au omis sa descrie o infasurare ce are contacte pe spate...momentan am ignorat-o. Am facut ceva masuratori la transformatoare prin injectare de semnale sinusoidale de diferite frecvente in plaja audio si am dedus ca priza pentru g2 este la 43%. Masuratorile au iesit 53% la 30Hz, 44% la 100Hz, 43% la 250Hz, 500Hz, 1000Hz, 46% la 3000Hz si creste la 48% la 16000 

Pentru alimentare am folosit un transformator toroidal de la Petra-toroid capabil sa debiteze in secundare 180 Vac - 400mA si  6.3 Vac - 4 A. Sursa este configurata in acest moment sa debiteze 205V, EL86 se incadreaza oarecum in zona incercuita cu galben din dtasheet-ul EL86 de la Mullard.

5abca4f2415db_catalogmullard.jpg.574b825ac81371691e0506a34d2ba26a.jpg

Diferente fata de catalog sunt la modul de conectare g2 in varianta UL. 

Dupa o serie de teste si masuratori, schema a ajuns asa:

5abcab1988b29_schema2309MIC.thumb.jpg.ff34259f6a427efe6ee37dc969dd418a.jpg

Valorile masurate din schema sunt niste medii intre canale, la ECC83 sunt medii intre cele doua triode., toate tuburile sunt SH/NOS, dupa ce le mai folosesc cateva zile in configuratia actuala am sa reiau masuratorile. Ecc-urile montate acum sunt destul de batrane, recuperati din radiouri ce nu au functionat in ultimii 30 de ani. La unul din ecc-uri am diferenta de 1.1 V intre anozi, la celalalt 2.9V. Am incercat si cu tuburi rusesti 6n2p-ev, diferentele intre triode au fost si mai turbate.

Dupa (..si daca...) se stabilizeaza tensiunile am sa ridic alimentarea la 220V si am sa reiau masuratorile, inclusiv cu generator de functii si osciloscop, momenta mi se pare irelevant.

Mi-ar fi foarte utila o simulare a schemei, poate isi face timp dl. Lazaroiu, pe aceasta cale ii multumesc anticipat.

 

catalog mullard.jpg

Editat de radasous
Link spre comentariu

Poza cu amplificatorul in teste:

29_03_2018.thumb.jpg.80bc4ddfc6fde6412b9ea96d90c8d674.jpg

Sursa este intr-o pozitie ce sfideaza putin bunul simt din motive rezistive. Pcb-urile sunt realizate dupa designul de la Elektor cu ceva mici modificari, sunt cam mari, dar aerisite.

 

Si o poza cu difuzoarele din viitoarele boxe:

difuzoare.thumb.jpg.23cea02046821af9148d3d252cc16b8d.jpg

Monacor, SPH-276 si DT100, cate doua perechi, sa fie si de rezerva. Boxele vor fi mici, 25 x 35 x 30 cm, cu o mica trompetica pentru bass reflex, cam atat imi permite spatiul.

 

Link spre comentariu

Cred ca PSF-ul ales de dv nu se poate incadra in configuratia UL,asadar in simulare nu obtin mai mult 6.2W/8 ohmi,cred ca undeva trebuie gandita altfel schema.In PP AB fara UL putem atinge 8W...12W si chiar mai mult,parerea mea.

    Este pacat sa nu ajungeti la o putere mai mare pentru o asa investitie si o lucrare foarte frumoasa si lucrata ingrijit.

Rezultatele din simulare nu prea ma multumesc:

 

Schema:

PP_UL_EL86.png

si rezultatele din simulare:
Rezultate_simulare_PP_EL86_UL.png

 

Cu o schema bine gandita si pusa la punct putem obtine chiar 18W...20W  cu 2XEL86 si fara UL.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Ma bucur foarte tare ca se discuta acest PP, mai ales ca s-a mai incercat asa ceva pe forum, dar nu au aparut si concuzii. Chiar as dori sa aduc acest circuit la o varioanta rezonabila, asa ca, va rog, nu va abtineti cu recomandari si critici. Mai jos incerc sa explic cum am ajuns la configuratia actuala, tineti cont si de faptul ca puterea de iesire nu ma intereseaza in mod special, amplificatorul il folosesc la birou, in general la volum foarte mic.

Poveste

Raa-ul l-am calculat la un moment dat cu o formula empirica, pentru o putere de iesire de 10W si alimentare la 200V, mi-a iesit  3.33k. Nu am salvat pagina cu formula, asa ca nu mai are importnata, oricum nu este cazul, acum, sa schimb trafurile. Punctul static de functionare a fosst ales ochiometric, dupa ceva teste cu un etaj SE tot cu EL86 si dupa ce am sitit si pe elforum si alte forumuri étrangere despre cat de frumos lumineaza EL86 in portocalui/roz. Mai exact, pentru un Vg2 peste 220V, EL86 are tendinta de a capata personalitate tripla si, pe langa faptul ca amplifica, face lumina si multa caldura. In plus, pentru EL86 sunt disponibile cateva variante de datasheet-uri, bineinteles ca sunt diferente mari si bulversnate pentru functionarea in clasa AB. Dupa ce am mai citit si datasheet-uri pentru tuburile considerate echivalente/compatibile am ajuns la concluzia ca documentarile din datasheet-uri pentru clasa Push-pull AB s-au facut prin carciumi sau la zoo. Nicio documentatie nu contine o schema pentru pp ab, doar schema de la Philips pentru difuzoare de 750/800 ohmi. Cum in acest moment am tuburi finale Miniwatt, ar si trebuit sa ma rezum la un psf din datasheet-ul philips, adica:

Vba=250V
Vbg2=200V
Rk=150oohm (comun)
Raa=5.5k
Ia=2x50mA
Ig2=2x2mA

Cum Vbg2 este relativ complicat de adus la 200V in configuratia UL pe care vreau neaparat sa o experimentez, mi s-a parut mai simplu sa scad tensiunea de alimentare catre 200V,  La un moment dat chiar ma gandeam sa folosesc 170V, dar m-a oprit traful de alimentare, deja cumparat, ce este conceput sa asigure cei 250V recomandat de Philips. La 200V (204..) am ajuns cu niste rezistente prin sursa.

Cred ca pot folosi psf-ul filips si o tentativa de UL, dar nu 100%, cu un circuit ca cel de mai jos adaugat la g2:

g2.jpg.ac42fdc2bb6553e1cf08d493cc769bb3.jpg

Editat de radasous
Link spre comentariu

In urma cu aproximativ doua saptamani, cand aveam montat doar un etaj, am incercat si o varianta cu alimentare la 250V, rezistentele din g2 au ajuns la 12k si cele din catod la 330 ohmi pentru a tine el86 in zona fara emusie de lumina. Rezistorul prin care se aimenteaza ecc83 si el86 avea 22k. Mi s-a parut ca el86 erau prea calde, asa ca am redus alimentarea la 200V.  Oricum, sursa poate debita 250v, asa ca, daca are cineva o recomandare de configuratie ce nu necesita refacerea pcb-ului si/sau schimbarea transformatoarelor de iesire, am sa o testez. Sper ca in zilele urnatoare sa rezolv si driverele de la osciloscopul cu generator de functii integrat si sa pot face si masuratori reale.

Editat de radasous
Link spre comentariu

Ar mai fi de studiat si configuratia reactiei, grupul r4+c2 din scema postata de mine, acolo am lasat valorile din schema elektor cobceputa pentru el84. Am incercat la un moment dat sa modific reactia si am vazut ca, daca cresc rezistorul, frecventele joase se zapacesc. Nu am incercat sa il scad, desi din calcul iesise o valoare pe la 800 ohmi (fara condendator in paralek, desigur).

Editat de radasous
Link spre comentariu

Am mai facut niste teste astazi, si ceva masuratori, cu o tensiune de alimentare ceva mai mare, 230V,. Rezistorii din catozi i-am majorat la 330 ca sa obtin Vk 12.5V, cei din g2 la 18k ca sa obtin Ig2 2mA.

Am injectat semnal si l-am vizualizat pe un osciloscopo-genrator USB, asta nu functioneaza chiar o, nu am gasit inca un driver ASIO cu comportament decent pe win10 pe 64 biti. Nu genereaza corect semnal dreptunghiular, ci trapezoidal, de pe la 3kHz si semnalele sinusoidale bat campii, mai are niste viermisori paraziti, dar poate fi utilizat intr-o oarecare masura.

In teste, semnalul rosu este masurat pe intrare, cel verde masurat pe iesire cu o sarcina de 8.2 ohmi. 

100Hz, semnal de intrare 210 mV sinus, respectiv 297 sq:

Am mai facut niste teste astazi, si ceva masuratori, cu o tensiune de alimentare ceva mai mare, 230V,. Rezistorii din catozi i-am majorat la 330 ca sa obtin Vk 12.5V, cei din g2 la 18k ca sa obtin Ig2 2mA.

Am injectat semnal si l-am vizualizat pe un osciloscopo-genrator USB, asta nu functioneaza chiar o, nu am gasit inca un driver ASIO cu comportament decent pe win10 pe 64 biti. Nu genereaza corect semnal dreptunghiular, de pe la 3kHz si semnalele sinusoidale bat campii, mai are niste viermisori paraziti, dar poate fi utilizat intr-o oarecare masura.

In teste, semnalul rosu este masurat pe intrare, cel verde masurat pe iesire cu o sarcina de 8.2 ohmi. Viermisporii ce apar pe semnal ii face divaisul USB, in semnalul generat nu exista, am verificat pe minunatul osciloscop OT-01.

100Hz, semnal de intrare 120 mV sinus, respectiv 165 sq:

5abfd8db3310a_100Hz.thumb.jpg.9c23fc5447536304da9f0937f52c4650.jpg

1000Hz, semnal de intrare 115 mV sinus, respectiv 160 sq:

1kHz.thumb.jpg.2b543a843548b069853f098664c030da.jpg

100Hz, semnal de intrare 210 mV sinus, respectiv 300 sq:, sinusoidele incep sa se intristeze:

5abfd95880908_100semnaldublu.thumb.jpg.8cd2d9b84acbf7915067bc4f2ac2702c.jpg

 

Link spre comentariu

Admir abnegatia dar placile de sunet pur si simplu nu pot sa genereze semnal dreptunghiular care sa duca la teste pertinente si concluzive! 

 

Explicatiile s-ar putea intinde prea mult, pentru relevanta afirmatiei de mai sus poate ca ma credeti pe cuvint ca inca n-am stire de vreo placa de sunet care sa "bata" combinatia generator+osciloscop in materie de semnal dreptunghiular. 

 

Link spre comentariu

Aveti perfecta dreptate, nu ma astept ca placa sa scoata semnal dreptungiular corect. Are si iesiri pentru semnal dreptungiular cu porti nand, dar astea functioneaza doar martea si joia...

Asta este unealta: http://www.epsicom.com/index.php?id=kit_produs_detalii&titlu=2609281641&search=Osciloscop si generator de semnale pe USB

Din pacate, are nevoie de drivere ASIO, se gasesc doar demo, merg o vreme corect si apoi scot doar un piuit la 30 secunde. Senalul dreptunghiular era relativ ok, fara panta, doar cu viermisori.

Acum am instalat un driver universal de la microsft si este, desigur, varzuit.

Editat de radasous
Link spre comentariu

Am majorat R12 din scema cu aproximativ 3%, conform recomandarilor din schema originala Mullard (100k+3.3k). Amplificatorul suna incantator, nu distorsioneaza decat putin, catre maxim, asta este foarte posibil sa fie din cauza incintelor actuale-Philips de 10W, un singur difuzor de 10cm, productie 197'toamna. Cu volumul peste jumatate este, oricum, mult prea mult pentru un birou de 3x5x3.

Link spre comentariu

Buna dimineata,

Apelez la bunavointa membrilor, inclusiv cu o rugaminte pentru dl. Lazaroiu de reface simularea,  pentu a ma ajuta in caclului polarizarii pentru ECC83, tinand cont de un PSF cu alimentarea amplificatorului la 235V.

Am facut niste calcule cu modificari minimale pe schema (sa nu abuzez PCB-ul cu dezlipit/lipit componente) si m-am oprit la modificarea rezistorilor R10, R11, R12 din scema postata initial, astfel incat sa respect tensiunile specificate in schema originala Mullard pentru anozi, catozi, grile la ECC83 si EF86. In calcul am pastrat curentii initiali si am scazut R10 la 1k, R11 si R12 la 69.3k. Nu sunt sugur ca asta este varianta corecta de modificare a polarizarii, asa ca apelez la experienta membrilor forumului. Am atasat si schema cu modificarile propuse la EF86 si ECC83 (cu rosu pe schema), inclusiv ultimele modificari deja functionale in etajul final (cu verde pe schema). Fara modificarea rezistorilor R10, 11 si 12, aplicand semnal sinuzoidal la intrare, apar deformari (semnalul tinde sa semene a dreptunghiular) cand tensiunea de iesire depaseste 8V varf-la-varf (nivelul de intrare aprox. 100mv). In plaja 50Hz-16000Hz, pastrand nivelul de intrare pe la 100mv, amplificatorul se comporta destul de liniar, adica am cam aceeasi tensiune de iesire, 8V varf-la-varf. Masuratorile nu sunt foarte exacte, am folosit osciloscopul OT-01.

 

235V.jpg.e615a6603271e0e1a536316d04e1b28d.jpg

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări