Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Salut sunt curios daca in schema de mai jos as putea elimina rezistenta de feedback de 1k2. Si daca dam, as fi la fel de curios daca montajul l-as putea alimenta la -30...-60V. Adica + devine masa, masa devine -30, -60V. Condensatorii inversati, intrarea sa aiba masa la masa "noua" si iesirea la fel. Imi trebuie un amp pus pe o ramura de + si altul pe o ramura de - a unui redresor. Astept raspuns. :weedman:

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Salut,din cate stiu eu rezistoru` ala de 1k2 e "alt fel" de reactie(prin rezistorul ala se realizeaza acel"bootstrap"pt etajul de intrare,si tot in acelasi timp face ca amplificatorul sa debiteze corect pe sarcini diferite(de exemplu pt 4 ohmi puterea scade,ca sa nu creasca excesiv curentul prin tranzistorii finali))Sa ma corecteze cineva daca gresesc :yawinkle:Si apropo,reactia e rezistoru de 10k+condensatoru de 100uF+rezistorul in serie cu condensatorul de 100u

Link spre comentariu

Salut sunt curios daca in schema de mai jos as putea elimina rezistenta de feedback de 1k2. Si daca dam, as fi la fel de curios daca montajul l-as putea alimenta la -30...-60V. Adica + devine masa, masa devine -30, -60V. Condensatorii inversati, intrarea sa aiba masa la masa "noua" si iesirea la fel. Imi trebuie un amp pus pe o ramura de + si altul pe o ramura de - a unui redresor. Astept raspuns. :weedman:

Daca la intrare poti folosi ca "masa" si plusul la iesire nu tine. rezistenta aceea de 1k2 asigura regimul de functionare in curent continuu (nici nu poate fi scoasa din circuit si cu atat mai putin va putea fi conectata la plus prin intermediul difuzorului) asa ca ...ntz
Link spre comentariu
Jules00, care e problema, nu poti sa faci o sursa numai cu + si masa dintr-un traf cu infasurare dubla? Nu e nevoie sa faci experiente inutile, doar iei masa de pe punctul comun al secundarelor, iar plusul din cele 2 capete cu cite o dioda de putere si tensiune corespunzatoare.
Link spre comentariu

stiu asta....chiar de demult....liceu :yawinkle: Treaba e in felul urmator: am un amp care il alimentez cu tensiune diferentiala (+/-) si daca mai fac 2 ampuri care le alimentez numai din ramura de + (sau de -) atunci voi avea un dezechilibru de puteri ceea ce-mi va cauza aparitie de tensiune continua pe iesirea ampului cu alimentare diferentiala.....de aia vroiam 2 ampuri ce se alimentau in "oglinda". Bineinteles, pot incerca sa mai adaug alt trafo - exclus din cauza spatiului limitat, pot rebobina trafu existent - exclus pt ca orice traf "mesterit" va ramane "mesterit" nu ca unul nou, pot construi regulatoare de tensiuni - exclus: cele liniare au pierderi mari iar cele in comutatie...de banii aia imi cumpar un amp gata :weedman: sau pot pune 3 amplificatoare ce se alimenteaza cu tensiuni diferentiale (piese mai scumpe pt. cele 2 ampuri)....oi vedea eu ce voi face....ma mai gandescApropo, vali2006, spuneai ca rezistorul de 1k2 e pentru a fixa regimul de functionare in cc a montajului. Eu cred ca tranzistorul pt. intrarea de semnal are PSF in RAN deoarece e polarizat prin intermediul rezist. de 82k, semireglabilul de 1M, rezistenta de 680k si rezistenta de 39 ohmi...Rezistenta aia de 1k2 totusi tind sa cred ca este de feedback pt. ca ampu e un inversor, practic....Corectati-ma de gresesc

Link spre comentariu

Pai Jules00, de ce peste redresarea existenta ce scoate +, 0, -, nu adaugi redresarea pe care ti-am propus-o, numai cu + si 0, doar ptr etajele finale adaugate?

Vei obtine alimentare separata din acelasi traf, fara dezechilibrare. Desigur la consum mare toate tensiunile vor scadea proportional.

Link spre comentariu

Hmmm....m-am gandit si eu la asta, dar ia hai sa judecam putin. Tot consumul il voi considera ca fiind consum mare (nu repaos). Sa presupunem ca infasurarea 1 va produce tensiune + iar infasurarea 2 cu -. 1 va "vedea" o sarcina mai mare pentru ca se deschid 3 diode (presupunand ca folosesc pt. cele 2 ampuri tensiunea pozitiva) iar 2 va "vedea" o sarcina mai mica pt. ca se deschide 1 dioda (numa cea care imi va face -). Acest lucru va duce la incarcarea condensatoarelor de pe + cu o tensiune mai mica decat cond de pe -. La schimbarea sensului, 2 va vedea o sarcina mai mare ca se deschid 3 diode iar 1 o sarcina mai mica. Din nou C-urile de pe + se vor incarca mai putin decat cond de pe minus. Cum toate C de pe + vor avea aceeasi tensiune (mai mica) nu conteaza ca folosesc 1 sau 3 sau 10 diode....efectul e similar. Cert e ca voi avea dezechilibru mare de tensiuni ceea ce nu e bine. Sper ca m-am inteles.... :smt006

Link spre comentariu

N-am inteles nimic. :smt003 Nu folosesti redresare cu punte de diode ptr tens continua dubla (+, 0, -)? Daca da, vor rezulta tens egale + si -, fata de 0 (masa). Nu trebuie decit sa mai adaugi 2 diode si un cond ptr sursa cu + si 0 (masa).

Link spre comentariu

hmmmmm......asa am explicat.....dar NU merge! Uite mai jos schema asa cum ai spus tu. Rs1 si Rs2 reprezinta "sarcina" amplificatorului cu tensiune diferentiala (Rs1 pt parte negativa si Rs2 pt. partea pozitiva). In principal Rs1=Rs2 sau oricum, sunt foarte apropiate deci tensiunea de pe C1 si C2 va fi echilibrata. Acum, presupunand ca Rs3=Rs4 (etaje simetrice) si Rs3 aprox = R1 imi va face ca sarcina "vazuta" de traf. sa fie de aproximativ Rs1/3 pentru partea pozitiva si Rs2 pentru partea negativa. Cum trafu nu are putere infinita si etajele mele nu au sarcina infinita imi rezulta dezechilibru. Explicatie "mai pe larg":Presupunem ca punctul A este la un potential pozitiv (fata de masa) iar B este la un potential negativ. Se deschid diodele D1, D5 si D7 pentru a incarca C1, C3 si C4 si pentru a alimenta Rs1, Rs3 si Rs5. De asemenea, se deschide si D3 pentru a incarca C2 si a alimenta Rs2.In cazul in care A este mai negativ decat masa si B este mai pozitiv (cealalta alternanta) se vor deschide diodele D4, D6 si D8 pentru a incarca cond. C1, C3 si C5 si pentru a alimenta Rs1, Rs3 si Rs4. Se mai deschide si D2 pentru a incarca C2 si a alimenta Rs2. Este evident, ca pentru ramura pozitiva (in oricare alternanta) voi avea o tensiune mai MICA decat pe ramura negativa deoarece sarcina e mai mica (Rs1 paralel cu Rs3 si cu Rs4)...Oare m-am inteles acum? :smt005

Link spre comentariu

Schema e foarte buna ca sa alimentezi 1 sau 2 amplifuri cu alimentare dubla (+,0,-) si inca 1 sau 2 amplifuri cu alimentare simpla (+ si 0). Ce ai pus acolo ca Rs1, Rs2 e de fapt un SINGUR Rs (ampliful cu alimentare dubla). Nu mai scormoni legile lui Tutancamon ca nu e cazul. :smt003

Fa schema asta odata. Bafta!

Link spre comentariu

Jules,Tensiunile pe laturile + si - nu vor fi riguros egale daca sarcinile sunt inegale pe cele doua laturi, indiferent ce artificiu cu diode suplimentare faci. De fapt adaugarea sectiunilor cu rosu mi se pare o complicatie inutila. Poti alimenta bine mersi un amp diferential din + si - si doua nediferentiale din sectiunea + a alimentatorului folosind o sigura punte. Da, vei avea dezechilibru, dar asta nu trebuie sa duca la aparitia tensiunii continue pe iesirea ampului cu alimentare diferentiala, daca ampul e corect proiectat. Mai exact, daca diferentialul isi trage referinta de la masa, nu din vreo divizare bizgubatica a surselor, nu apare ofset. Singurul efect va fi ca spre puterea maxima, va intra prima in limitare alternanta care isi trage sucul de la latura cu tensiune mai mica. Si? Care e problema?Cirip

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări