Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
GEO 53 BN

Ati purtat bască....sau ce vă mai amintiți din copilărie ?

Recommended Posts

Salutare prieteni!

In ultimile zile, am fost ocupat, cu un hidrofor , relativ nou, care are prostul obicei , de a nu se mai opri din mers!

Citeodata se milostiveste si incepe sa lucreze normal!

Am demontat, de pe hidrofor toate piesele, care puteau sa-mi de-a de furca!

Primul  suspect a fost presostatul! Dupa o verificare atenta, am ajuns la concluzia ca presostatul este in regula!

''Băsica'' cu aer, deasemenea este in regula! Contactele presostatului sint intacte, fara topiri, arsuri, ale pastilelor !

Ce mama naibii se fie de vina? Sa cumpar un nou set de contacte sau  un presostat nou?  Cine stie ce chinezism de doi bani, am cumparat! Culmea e ca pina acum citeva zile, n-a facut nici o figura ! Pastilele sa fie din lemn?:85

Eu am desfacut presostatul din corpul pompei si am gasit orificiul din capul filetului aproape obturat, efectiv apa nu mai intra in corpul presostatului. Prima data trebuie vazut daca ajunge presiunea apei la valoare corecta din cartea tehnica, parca vreo 3 atm, daca ajunge si chiar depaseste valoarea respectiva este dint presostat, daca nu ajunge sigur este din pompa, posibil uzura corpului de plastic din interiorul pompei din cauza nisipului din apa(eu nu aveam filtru). Pana m-am racordat la reteaua de apa din comuna (s-a miscat cam greu primaria cu reteaua de apa) cred ca am cumparat 4 hidrofoare, uzura pompa, ars motor din cauza lipsei apei.

Edited by yo9gcc

Buna dimineata prieteni!

Cum se crapa de ziua m-apuc de demontat hidroforul, sa vad care-i buba.  Asa cum ati spus si voi , e posibil ca orificiul presoatatului sa fie obturat, sau presostatul sa fie defect, ceea ce-i putin probabil! Inclin sa cred ca orificiul este obturat! Alta explicatie nu-i!

Sa dea dracu in ele de ''chinezisme'', cu toate ca ma indoiesc, sa fie, numai ele de vina! Pina una alta, dau vina pe bietii chinezi!

Ei sint vinovatii de serviciu!:da

Eu am alimentare din put cu pompa submersibila, si am montat doua presostate. Primul este montat pe vasul de expansiune aflat in casa stabilind astfel presiunea normala in instalatia de alimentare cu apa, iar al doilea este montat direct la iesirea din put a conductei inainte de orice filtru sau robinet, fiind setat sa opreasca pompa la o valoare a presiuniimai mare cu 1-1,5 bari fata cea normala stabilita de primul presostat, avand astfel rol de protectie in cazul colmatarii filtrelor, a inchiderii unui robinet pe coloana, sau defectarii primului presostat.

Iar acest presostat de protectie chiar a fost de folos.

Salutare prieteni!

Am demontat , am verificat, tot ce se putea demontat. Toate cele demontate, sint in regula! Efectiv  nu mai stiu ce sa mai fac! Cred ca pina la urma, o sa-mi cumpar alt hidrofor, ca altfel nu se mai poate!

Viceprimarul comunei Bucovat, s-a laudat ce va aduce apa potabila , atit in comuna cit si in zona cu duplexuri , unde locuim si  noi !  In ce an va fi asta?  E greu de anticipat!

Vai de noi! Mai marii comunei mint de ingheata apele, !  Sa vedem la alegerile urmatoare, cu ce bombite vor mai veni! Cred ca vor veni, ca de fiecare data, sa se laude cu ''maretele impliniri'' !

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines