Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ati purtat bască....sau ce vă mai amintiți din copilărie ?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

1 oră în urmă, doru3160 a spus:

Asa și de ce confortul la greci merita banii, dar dacă e la noi, trebuie sa fie moka? 

In fine, nu fac reclama, și nici nu recomand. Doar împărtășeam din experienta proprie. Sunt locații unde poate fi cel puțin la fel dacă nu mai bine decât cele de afara. Doar dacă nu-ți pute ca e în România. 

Mă plimb cam 40.000km anual prin România, am mîncat şi dormit în sute de locuri, aşa că îmi permit să fac comparaţii cu Grecia, Bulgaria şi Serbia, doar trei ţări care o duc mai rău ca noi şi care ne dau clasă la turism. La noi e o mentalitate aproape generală să înţepi turistul şi să-l faci de bani; dă-l în morţii lui de fraier care a venit la terasă, la anu' şi aşa nu mai dă pe aici. Mă ia scîrba numai cînd mă gîndesc la ţigănia de la noi de pe plaje, cu muzica dată spre spartul timpanelor, cu jeg nemăsurat pe plajă, cu cretini care se cacă în mare şi jecmăneala omniprezentă. Îmi put toate locurile în care e bătaie de joc, iar pe banii mei mă duc unde am chef şi unde ŞTIU că o să mă simt bine, chiar dacă n-am mai fost. Ţepele luate la greci au fost mai puţin de 1% din locurile în care m-am simţit bine la noi.

Acum 2 minute, BRANCA a spus:

De asta nu înţeleg văicăreala la preţurile şi serviciile hoteliere din RO.

PENTRU CĂ NU PRIMEŞTI SERVICII CARE SĂ MERITE BANII ĂIA!

Link spre comentariu

Exact. Am fost înainte de pandemie la Băile Herculane la Hotel Diana.În afară de curăţenia OK şi bufetul suedez, m-a dezamăgit crunt tratamentul recepţionerilor.În cameră era un pat cu salteaua varză, nu am putut dormi ca lumea nici o noapte, i-am rugat să-mi schimbe salteaua cu una fără arcuri, că mă dureau coastele.Mi se răspundea invariabil ,,nu avem de unde lua alta, camerele sunt ocupate integral,,. Dar unde dracu erau toţi, că nu mă întâlneam pe holuri decât cu doi-trei oameni pe zi.....ar fi trebuit să dau cap în cap zi şi noapte cu turişti, dar era semipustiu.Am terminat sejurul acolo şi nu mi-au dat saltea, am venit acasă cu dureri de spate....deci ce credeţi, voi mai da pe acolo vreodată ???

Asta e mentalitatea păguboasă de la noi ,,jumuleşte fraierul, ce dacă nu mai vine la anu...că pică altul ca el,,. Când în schimb am fost cazat la Bechescsaba la unguri în interes de serviciu la o pensiune mică, patronul ne întreba mereu dacă avem nevoie de ceva. Mîncarea era mai mult decât suficientă şi ieftină.Ei ştiu să respecte clientul...

Link spre comentariu

Eu nu ma duc pt servicii, nu am nevoie de ele, cu toate ca am stat in conditii mai bune ca la hotel. Eforie Nord e chiar linistita, zgomotoasa e Costinestiul, in Vama nu am fost niciodata. La Eforie de vreo' 2 ani de cand au largit plaja stai unde vrei fara sa te deranjeze nimeni.

Link spre comentariu

 Corect Validae!Iar asta cu jecmăneala e tipic românească.Nu se limitează numai la turism.E perfect valabilă şi pentru o mulţime de alte servicii,inclusiv reparaţiile de electronice...

 Deocamdată trăim cu "basmul" cu libera concurenţă...Azi ziceau că energia electrică s-a scumpit cu 25% iar gazele cu 20%!

 Ne jupoaie toţi cum vreau!

Link spre comentariu
Acum 14 minute, doru3160 a spus:

Tu dacă ai avut experiente nefericite ai tendința sa generalizezi. Ai mers în locații de doi bani, ai primit servicii de 2 bani și e normal sa nu-ți placa. Accepți la greci 100 euro pe zi totul inclus, dar dacă e la noi, vrei cu 50 și dacă se poate condiții mai bune. 

Pt alte comentarii, nu va faceți griji ca trebuie împrumut pt a plăti un asemenea sejur. E suficient sa știi de anul asta ce vei face la anul, și îți pregătești finanțele. Dar strugurii sunt acri când nu ajungi la ei. 

Iar tu ai tendinţa să crezi că dacă tu te duci la all inclusive fac şi eu la fel. Fiecare cu alegerile lui, chiar mă bucură să plece cît mai puţini români la greci. Legat de struguri... :85 

Link spre comentariu

Un alt loc de vis sint , strandurile cu apa termala de la Tășnad!

Cind eram mai tinar, mergeam frecvent cu autobuzul la strandul din Satu Mare! Stateam acolo pina cind venea autobuzul, care facea lagatura  Satu Mare - Cehu Silvaniei. De regula ne dadeam jos din autobuz, in satul  Corund, dupa care o luam la ''talpa''spre Chiesd, cam 6km!

Link spre comentariu

Salutare prieteni!

In fata casei avem o gradina cu flori cu suprafata de cca 20mp , in care avem flori de piatra de toate culorile, si citiva trandafiri!

In fiecare seara, imediat  dupa asfintitul, soarelui,ud toate florile. Deocamdata in gradina, m-am profilat pe flori de piatra  care nu sint sensibile la mutat, dintru-n loc , in altul ! 

Daca la inceput am avut cam 10 de tufe de flori de piatra, acum s-au autorepicat, numarul florilor crescind la circa 20 de tufe , unele fiind mai mari, altele, mai mici. Avantajul florilor de piatra e ca nu sint de loc sensibile, peste iarna, cind alte flori ingheata!

Linga noi  avem niste vecini, el, vecinul , fiind mai in virsta  decit mine cu 2 ani, iar vecina fiind de virsta mea!

Vecina este mare amatoare de flori, plantind tot soiul de flori care mai de care mai colorate. Chiar si florile de piatra, au obiceiul ca din aceeasi tufa, sa iasa flori de culori diferite!

Aproape in fiecare seara ma intilnesc cu vecinul  care uda florile.  Florile vecinului  sint de talie mare, unele avind inaltimea de circa 1m.

Intr-o seara, dupa ce soarele a asfiitit binisor , pe cind udam  florile , am vazut o ''insecta''  de talie   marisoara, care zbura  cu viteza destul de mare de la o floare la alta. Vrind sa ma conving de  ''soiul'' de insecta mi-am facut un obicei in a stropi florile dupa asfiintitul soarelui.  Fiind curios, am incercat sa ma apropii de ''insecta'' care zbura ,printre flori a punct  fix.  Stiam ca , de obicei, insectele, dupa asfiintit, se duc la culcare, cele nocturne zburind, doar spre sursele de lumina. Stiu ca insectele nocturne au zborul foarte lent , comparativ cu insectele diurne, care zboara foarte repede.

Mi-am facut un obicei de a urmari acele ''insecte'' care zburau cu viteza foarte repede si la punct fix. Mi-am luat lanterna si am incercat sa identific cele doua ''insecte''. Zburind foarte repede, n-am reusit sub  nici o forma,sa le  identific!

Intr-o seara pe cind adunam furtunul, cu care stropisem florile, m-am intilnit cu vecinul, care se uita  ca si mine, la flori!

Printre altele, am adus vorba, de ''ciudateniile'' care zboara dupa ce se insereaza bine de tot!

Si ce-mi spune vecinul? 

Imi zice ca de citeva zile bune, seara, doua  pasari colibrii,si-au facut aparitia, si ca zboara pe deaspura florilor, pina seara tirziu.

Eu, fiind ca circumspect  din fire, nu  i-am dat crezare, crezind sa face bascalie de mine! Si ce-mi spune dupa asta? Undeva  la iesirea din Timisoara, la o distanta apreciabila vecinul are o bucata destul de mare de teren, unde inca mai cultiva cite ceva. Imi spunea ca si pe la ei, acolo  unde aveau terenul, avusera pasari colibri, si nu una ci mai multe!

L-am intrebat ce dimensiuni au acele pasari! Mi-a spus ca o pasare colibri  adulta are  lungimea de circa 5-6cm!

In fiecare seara dupa ce se insereaza, pasarile isi fac aparitia! In fiecare seara  ma ''infatisez'' acolo,in ideea  sa vad  pasarile colibri!

 

 

Link spre comentariu

 Don Geo.Mai făcut curios cu colibriul.Pe net am găsit linkul ăsta.

http://www.zooland.ro/molia-colibri-4006

 Alţii văd că ar fi totuşi păsări din astea în RO.Nu'ş ce să cred...

http://daniblog.ro/2007/06/pasarea-colibri-in-romania/

 Când eram mic am gãsit un cuib de pasăre ţesut,atârnat de o cracă.Nu mai ştiu cum arăta pasărea şi nici nu-mi dau seama ce ar fi putut fi.Asta în zona jud.Bistriţa.Nici că am mai întâlnit vreodată...

Link spre comentariu
Acum 37 minute, ratza a spus:

Mai degrabă e molia-colibri (Macroglossum Stellatarum) decît pasărea. Seamănă foarte tare la zbor, ce-i drept.

 

Sincer, habar nu am ce poate fi!

Ce-i drept e ca zboara doar dupa ce se insereaza bine de tot! Pe timpul zilei, nu le-am  vazut-o niciodata!  Si ce-i ciudat e ca zboara in toate directiile!

Link spre comentariu

In urma cu citiva ani, am vazut un documentar, despre pasarile colibri. Documentarul era facut in America de sud, undeva la inaltimi  destul de mari . In documentar se mai se spunea ca peste noapte, pasarea era acoperita cu un strat de gheata , sau bruma ( nu stiu exact ). Dupa ce soarele se ridica, pasarea colibrii  incepea sa devina activa, trecind la culesul de polen de pe plante, sau mai stiu eu ce!

De citeva  ori am incercat sa prind ''vietatea'',(ca nu stiu cum sa-i spun) aceasta , zburind rapid in alta parte, la punct fix!

De citeva zile n-am, mai vazut-o! Sa fie de vina mincarea,  insuficienta ,pentru ca florile s-au cam scuturat!

Eu ma gindeam ca fiind in zona Timisoarei, mai calduroasa decit in alta parte, pasarile colibrii, s-au aciuat pe aici, la citiva km de oras!

 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări