Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
GEO 53 BN

Ati purtat bască....sau ce vă mai amintiți din copilărie ?

Recommended Posts

"Solutii" de succes din tari care au dat faliment. Noroc ca federalii au avut bani sa-i ia sub aripa lor dupa 89.

Colegul nici nu realizeaza absurdul afirmatiei facute... cica daca vrei sa fii improprietarit, trebuie sa dovedesti ca ai cu ce lucra pamantul. Pai, daca n-ai pamant, cum sa ai cu ce lucra pamantul pe care nu-l ai? Cine isi ia masina daca nu are certitudinea ca isi poate lua permis?!

1 hour ago, morarul said:

Cam da, mai departe miroase a dictatură!

Drumul spre Iad e pavat cu intentii bune, se zice. Daca mai adaugi un dram de ruptura de realitate, iese dictatura de placere, nu alta! Atata vreme cat noi suntem la putere, sa fie si dictatura! Sloganul celor care nu au avut nimic de pierdut din nationalizare/colectivizare.

Sa lasam discutia catre trecut, sa nu ne admonesteze seful.

Acum 6 ore, BRANCA a spus:

Când m-am referit la distrugerea CAP-urilor ştiu de ce am menţionat-o.Ia vedeţi cum au procedat nemţii în fosta Germanie Democrată.Aia cu improprietarirea,cu examen de ţăran,cu dovadă că ai cu ce lucra pământul şi alte condiţii.Nu le îndeplineai erai obligat să bagi pământul în arendă!!

Pai cei din fosta Germanie democrata, au impus acele reguli, la ordinul rusilor, nu ca asa au vrut ei.

La fel a fost la la noi.

Am avut un unchi , activist de partid, cumnat de-lui tata, care dupa ce apele s-au linistit , ne povestea, ca era trimis prin sate, incercind sa-i lamureasca sa se inscrie in colectiva(cum zicea el). Cei care refuzau sa se inscrie in ''colectiva'', erau  bifati , urmind ca in urmatoarele zile sa fie ''calcati'' de catre securitate. La inceput ii luau cu binisoru', daca erau ''recalcitranti'' erau dusi la Silmeul Silvaniei unde ii tineau zile intregi, ''dindu-le bataie, pina cind semnau ca sint de acord sa se inscrie in colectiv. Asa au intrat, oamenii, de ''bunavoie'',in colectiv!

Acum 6 ore, Mircea a spus:

... nu e treaba statului daca stiu eu sa ar sau vreau sa cresc stir.

Cu conditia sa fie soi brevetat de Monsanto si sa cumperi samânta numai si numai de la ei.

Acum 6 minute, GEO 53 BN a spus:

................... semnau ca sint de acord sa se inscrie in colectiv. Asa au intrat, oamenii, de ''bunavoie'',in colectiv!

Povesteau oamnii din sat, ca boii si caii, au fost pusi la munci grele, pina cind au murit de  extenuare.

Imi povestea tata, ca era o crescatorie de porci, care au fost  hraniti cu carnea boilor si cailor care mureau. Intr-un an toti caii din sat au murit, citiva cai scapind, numai pentru ca brigadierii ii foloseau  pentru deplasarea lor, pe cimpuri!

Imi amintesc , ca,  mama, ma trimitea la ''colectiva'' la grajdurile cu vite de unde cumparam, zer pentru porcii de acasa.

In citiva ani si vitele au disparut, tot datorita ''bunei''  ingrijiri!

Acum 21 ore, Mircea a spus:

Fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu avutul propriu. Inclusiv cu pamantul propriu, nu e treaba statului daca stiu eu sa ar sau vreau sa cresc stir.

Aici e aici, cum stie statul sa te indrepte  spre folosul tuturor, cu zaharel si bici daca e nevoie. Sa nu uitam ca si cei din RDG tot in dictatura au trait si un stat destept (RFG) nu-i lasa din prima, asa cum a fost la noi, sa-si faca de cap. Iata unde am ajuns noi cu legile cumpararii terenurilor agricole, siguranta alimentara este in primejdie. Nu mai spun cate valori materiale au fost distruse si furate.

Acum 22 ore, BRANCA a spus:

examen de ţăran,cu dovadă că ai cu ce lucra pământul şi alte condiţii.Nu le îndeplineai erai obligat să bagi pământul în arendă!!

Bun, si ce ar fi facut cu pamantul daca nu era legea? Practic aici aceasta lege a fost ca un indreptar, sa deschida ochii comunistului de pana atunci!

Acum 7 ore, BRANCA a spus:

Ia vedeţi cum au procedat nemţii în fosta Germanie Democrată.Aia cu improprietarirea,cu examen de ţăran,cu dovadă că ai cu ce lucra pământul şi alte condiţii.Nu le îndeplineai erai obligat să bagi pământul în arendă!!

Chiar asa, cum au procedat? Ca restituirea terenului agricol respectiv reîmproprietarirea nu-i încheiata nici acuma.

Legea nemţilor a fost făcută în scopul nefărămiţirii suprafeţelor agricole şi,probabil,să se asigure că pământul e lucrat adecvat.Împroprietărirea era necondiţionată,numai utilizarea avea impuse criteriile pe care le-am menţionat.

În multe ţări din Vest pământul familiei i se dădea ca moştenire primului născut.Scopul era să nu se parceleze proprietatea.Dacă vedeţi istoria reformelor agricole în RO o să constataţi că niciuna n-a rezolvat problema pământului la ţărani.De fiecare dată suprafaţa agricolă primită era parcelată pe moştenitori...

Acum pe vechiul amplasament al grajdurilor, a mai ramas, ceva , ce, odata, era crescatoria de porci!

Chiar si de aceea marea majortate, a barbatilor din sat, buni de munca, s-au angajat la mina. Doar batrinii, bolnavii, si cei la care, nu le era draga munca, nu s-au angajat la mina!

Bunicul meu, tata lui tata, s-a angajat la TCM Sarmasag, unde a lucrat destul de multi ani, pina cind a fost pensionat.

Ani de zile bunicu', a batut zilnic, drumul(pe jos) de la Chiesd la Sarmasag si viceversa, pe soare , pe vint , pe viscol, pe ploaie, cale de circa 12km zilnic. Cu toate ca a avut ocazia sa locuiasca in baracile pentru angajatii trustului, a ales sa parcurga zilnic 12km, pentru a mai face si unele lucruri, pe care bunica, nu era in stare sa le faca!

Parca-l vad si acum cu pelerina infasurata in spate, cu nelipsite-le opinci in picioare, cu caciula sau cu palaria pe cap, functie de vreme, mergind pe jos spre locul de munca din Colonia Sarmasag, unde era locul de munca.

Bunicului ii erau tare dragi albinele, avind citeva cosnițe din nuiele(vreo zece stupi ) lipite pe exterior cu lut,  pline cu albine. Cind fagurii erau plini cu miere, bunicu afuma un stup cu fum de ''bășina calului'' , o ciuperca, care aprinsa ardea  mocnit, scotind  un fum gros , care facea ca albinele sa fie ametite si implicit docile!  Scutura coșnita cu miere deasupra unei alte cosnite, goale, facind ca albinele sa cada in cosnita! Lasa citeva bucati de faguri, ca albine sa aiba ce minca, apoi  le astupa cu o bucata de  pinza, facind ca albinele sa se linisteasca. Le lasa pina in ziua urmatoare cind lua bucata de pinza de pe cosnita, facind ca albinele sa se puna in miscare, luindu-si zborul! La inceput albinele erau agitate, zburind incontinuu! In citeva ore  albinele se se domoleau reluindu-si activitatea zilnica, cu care erau obisnuite!

Bunicu ne dadea bucati de fagure pe care la mincam cu multa placere, ceara dind-o bunicului, care o folosea pentru ''fabricarea '' luminarilor!

La virsta de aproape 80 de ani, bunicu  murit, dupa un an, bunica, urmindu-l si ea!

Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca pe amindoi!

Au fost cele mai frumoase vremuri pe care le-am trait vreodata!

Oricum colectivizarea n-a fost  ceea ce se vroia sa fie! De fapt a fost o extrem de mare porcarie!

Daca si in zonele sub montane au introdus colectivizarea fortata! Un exemplu graitor a fost atunci cind in comuna Feldru, din judetul Bistrta Nasaud s-a facut CAP!

Chiar acum, GEO 53 BN a spus:

Oricum colectivizarea n-a fost  ceea ce se vroia sa fie! De fapt a fost o extrem de mare porcarie!

Daca si in zonele sub montane au introdus colectivizarea fortata! Un exemplu graitor a fost atunci cind in comuna Feldru, din judetul Bistrta Nasaud s-a facut CAP!

Prin zona trece riul Somes, de o parte si alta fiind dealuri abrupte! Care idiot ar fi acela care ar cuteza sa samene griu intr-o zona unde iernile sint grele, desprimavarind-se doar prin luna mai, sau chiar mai tirziu!

Nu mai departe, in comuna Sieut, judetul Bistrita Nasaud, ''desteptii'' de comunisti, au facut CAP, acolo, unde dealurile, sint suficient  de abrupte, incit sa urci dealul, suficient de abrupt, in patru labe!

''Berbecii'' de comunisti,  au crezut, ca vor face din rahat, bici, care sa si sa trosneasca tare!

Don Geo.Au fost unii tâmpiţi,politruci,care au recomandat CAP-uri în zonă de dealuri abrupte şi la munte.Deşi erau mulţi specialişti care spuneau că nu sunt rentabile!Ştiam de la tata,care a fost economist la IAS.Îmi spunea că în fiecare an planul la grâu,pe ţară,era asigurat de cei de la câmpie.Ei nu reuşeau să facă nici măcar 30-40% cantitativ din ce se făcea pe Bărăgan!

La Şovarna,aici lângă Bala,recordul la grâu a fost de 1400 kg/ha.Compară asta cu 5 până la 10000 kg/ha în zonele de câmpie bune!Iar lucrările mecanizate erau mai scumpe la deal!

Şi astăzi zonele astea deluroase din MH sunt vai mama lor,mai ales că find de multe ori secetă nici iarba de păşunat nu se face!...De asta nici tineretul nu mai rămâne în zonă.Şi satele se părăsesc...

Acum 3 ore, BRANCA a spus:

..................................................................................

..................................De asta nici tineretul nu mai rămâne în zonă.Şi satele se părăsesc...

Pai ce sa faca? Sa stea si sa se uite la stele?

Daca-r fi locuri de munca prin apropiere, poate ca tineretul s-ar angaja! Dar daca n-au  unde  sa munceasca, ce sa faca? De aceea aleg calea ''pribegiei'', nu de buieci ce sint! Incetul cu incetul satele se depopuleaza, raminind pe ''pozitie'' doar batrinii neputinciosi , abandonati de fii lor, si unii pensionari, care de bine de rau, primesc lunar, de la stat, pensie!  Citeodata stau si ma-ntreb, ce fac cei care n-au nici o sursa de venit? 

Amaritii cu pensie de la CAP, abia-si mai trag zilele!

In Franta daca mostenesti un teren agricol si nu ai studii agricole de specialitate (viticultura, pomicultura, etc. dupa caz) nu ai voie sa-l exploatezi, trebuie sa-l vinzi sau sa-l arendezi unuia care se pricepe si poate.

1 oră în urmă, puriu a spus:

In Franta daca mostenesti un teren agricol si nu ai studii agricole de specialitate (viticultura, pomicultura, etc. dupa caz) nu ai voie sa-l exploatezi, trebuie sa-l vinzi sau sa-l arendezi unuia care se pricepe si poate.

Uite ca p-asta n-am stiut-o!

Decit sa-l lasi pîrloagă, mai  bine-l dai in arenda, celor care se pricep, la agricultura!

Am vazut destui ''agricultori'' care au lasat terenuri,nelucrate, motivind, ca lasa terenul, sa se ''odihneasca''.

Si eu am o bucata de teren  de 14,5 ari, in apropierea Bistritei, pe care l-am lucrat  citiva ani , pina cind, m-am mutat in partea de vest a tarii. Pamintul l-am lasat sa-l lucreze celui care avea teren,  lînga terenul meu, fara sa-i cer nimic. Acum vreo 2 ani, o societate agricola, nou infiintata, a venit cu propunerea, ca terenul sa-l  dau in arenda, urmind ca toamna, sa-mi  dea cota parte din productia realizata, fie in natura, fie in bani.

Neavind ce face cu produsele , am optat  pentru plata in bani!    

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines