Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ati purtat bască....sau ce vă mai amintiți din copilărie ?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Acum 34 minute, grosu99 a spus:

Brasovul e Moldova Noua ! :limb:

"O leaca de bataie cunosc, jaca di blugi noua am, Brasovul ii di mini."  Era o expresie din anii '80'.

 Acum Brasovul se numeste Iasov! 

 

Editat de PINTI
Link spre comentariu

Gurile rele spun ca Valentin nu ar fi fost al sotilor Ceausescu, ci ar fi fost infiat in '47, sarcina de partid, când cu foametea. E doar o legenda. Discordia dintre el si coana Leanta, avea alte cauze.

Link spre comentariu

Metroul din Cluj prinde contur. S-a înregistrat mesajul ”No, se-nchid ușile!”

"Spre deosebire de mesajul clasic, întâlnit în celelalte metrouri din toată țara, cel de la Cluj durează cam 20 de secunde și este încheiat cu un oftat.
Totodată s-au înregistrat și mesajele pentru stații, cu o voce masculină, care spune „N-apăi domnule dragă, urmează stația Florești, dacă nu a trecut deja. Doamnieajută”.

Metroul de la Cluj este un proiect al comunității locale care dorește transformarea frumosului oraș transilvan într-un al doilea București,
dar cu unguri în loc de moldoveni."

articol complet:
https://www.timesnewroman.ro/life-death/metroul-din-cluj-prinde-contur-s-a-inregistrat-mesajul-no-se-nchid-usile/

 

Link spre comentariu

Şi doar e trecut deasupra:

Offtopicurile sunt interzise, orice mesaj care nu are legatura cu subiectul se sanctioneaza cu 2 zile de pauza!

Moldovenii...

Aici, la mine, se vede domiciliul, mereu se face "mişto" de regăţeni, noi fiind bucovineni... mă rog...

De parcă lui Ştefan nu i-o fi fost pusă piatra tombală undeva în Moldova lui dragă, Putna e la 16km de mine...

De ce suntem noi bucovineni ?

Da, pentru că aşa a vrut istoria...

Că noi suntem deasupra altora... ? Cum se pune Emoji ăla care râde ?

Şi, cam-cum ne simţim faţă de regăţeni ? Faţă de botoşăneni, de exemplu, că ei îs lipiţi de noi mai mult...

Să nu uităm de marile nume ale neamului nostru...  Eminescu, Enescu, Iorga, Antipa, Luchian, Graur, şi mulţi alţii,  toţi  cu rădăcini în judeţul vecin, fără ei, cum ar fi trebuit să fie naţia asta românească... ?

 

Mereu îmi vine în minte ideea: Moldova vrea autostrăzi !  Cine să audă ?

 

Acum 6 ore, Ion_Bumbu a spus:

Mai repede a aparut imaginea asta datorita celor care au plecat de la ei de acasa, moldovenii care sint realizati n`ar pleca de acolo pentru nimic in lume, cei care au ajuns in Banat erau cei ce nu aveau ce pierede daca pleaca, acasa erau terchea berchea ca de aia au si plecat, aici tot asa au fost si uite asa le`a mers buhul.

Nu uitati de cum sint priviti romanii in strainatate numai ca acolo altii ne`au dus stindardul.

 

 

Link spre comentariu

 Don Geo.Văd că mi se mai taie câte un comentariu.Adevărul istoric mai deranjează pe unii...Nu insist că e degeaba.

 Au arestat un criminal în MH.Recidivă.Ştiam de el din anii '80.În loc să fie condamnat la moarte scăpase cu 25 de ani,din care a făcut 20!În SUA pentru aşa ceva,dacă nu era condamnat la moarte,primea peste 100 de ani!!

 Întâmplarea face ca să ştiu familia de doctori Gomoiu,din Severin,care a fost omorâtă de ins,prin '86.Erau bunicii unei colege de facultate.Rude bune cu celebrul doctor Victor Gomoiu,ce dă numele unui spital din Bucureşti.

 Eram în Severin atunci şi auzisem detalii de la un vecin,judecător.

 Citeşte să vezi despre cine e vorba şi cât de tâmpit e sistemul nostru judiciar în cazul ăsta!

 

https://www.google.com/amp/s/www.jurnalulolteniei.ro/2021/05/11/mehedinti-fostul-criminal-in-serie-constantin-moraru-retinut-in-cazului-omorului-de-la-burila-mare-in-baza-probelor-adn/amp/

Link spre comentariu

 Franz.Exprimarea nu  e corectă în link.Cred că oamenii vroiau să facă o distincţie între seria de crime veche şi crima nouă.Deşi şi cea nouă s-ar adăuga seriei vechi...Curios cum a fost eliberat,find vorba de mai multe crime şi nu de una!!

Link spre comentariu

Un criminal in serie este un criminal cu mai multe victime in palmares, pâna sa fie prins. Un astfel de criminal, dovedit, este condamnat la moarte ori detentie pe viata, fara drept de gratiere. Daca tipul a scapat printr-un decret prezidential, dat la gramada, e ghiseftul lui. Nu mai e criminal, are doar cazier. Acu', ca a fost prins ca a recidivat, trebuie sa-si lase oasele in puscarie.  Nu va fi asa! De Dinca, mai stie cineva ceva? Ca si pe asta, il vad, azi, mâine, liber ca pasarile cerului!

Link spre comentariu

Că tot îi topic cu amintiri...

Mi-am adus aminte de anii de până în douăzeci...

Colegii de clasă care nu au vrut/putut merge la liceu, au terminat 10 clase, că aşa era sistemul,

vrând-nevrând, terminai zece clase.

După clasa a zecea, la 16 ani, ce variante aveai ?

Mulţi au plecat la Timişoara, la Comtim, de fapt era o vorbă ce mai târziu am prins-o, o tot auzeam de hram, când prietenii veneau acasă, de Sântămărie, de Boruga... Boruga parcă era o localitate sau o firmă, toţi lucrau la Boruga...  :rade:

Uite aşa, de hram, veneau foştii colegi de clasă, de la Boruga cu fiţe şi aere de bănăţean...

Se spărgeau în figuri pe la Strânsură...

Tin minte ca nu ştiu ce, un fost vecin, prieten şi coleg de clasă care după juma de an de Comtim era invidiatul posesor al unui radiocass pe care ascultam Sabrina cu Boys, Boys... Era prin '87 sau '88 prin vară, prin august.

Eu, un amărât de licean ce se bucura de vacanţa de vară şi de mai multul timp liber ce-mi trebuia să fac montajele din cărţile lui G.D. Oprescu din Colecţia Cristal... Off...Offf...Offff....

 

yyy.jpg

 

Şi ca amuzament, tot de atunci.

La şantier, printre ăştia de până în douăzeci de ani, era şi unul mai în vârstă, Nicolai pe nume.

Toată ziua, prin şantier, cizme de cauciuc în picioare.

Seara, la dormitor, Nicolai scotea cizmele din picioare.

- Băi Nicolai, du-te şi te spală pe picioare!

- Da' ce... doar nu e sâmbăta...

Link spre comentariu

Salutare, stimati colegi si prieteni!

Imi cer scuze tuturor  celor care s-au simtit lezati, de postarea din data de 10.05.2021 pe care am lansat-o, fara sa stiu ca voi tulbura ''apele'' si asa destul de tulburi!

Inainte de  a ma muta in Sântana, nu prea stiam mare lucru despre svabi, si in general de banateni. La fel, n-am stiut, ca multe persoane din Moldova s-au mutat in Banat (Timisoara) angajindu-se  la diferite intreprinderi.

Abia dupa ce m-am mutat in Sântana, am aflat , de la persoana  virstnica, toate cele relatate de catre mine in acel post total ''neinspirat''!

Daca stiam ca ''apele'' se vor tulbura in asa hal , as fi preferat sa-mi bag un că...at in gura!

Din pacate am scapat pormubelu' din gura!

Inca odata imi cer mii de scuze, celor care sa simt lezati, de cele scrise de mine!

 

Link spre comentariu

Pâna prin 1970, intr-un oras linistit, erau citeva industrii: fabrica de ciorapi, Teba, cum era numita, fabrica de confectii din piele, adica Caprioara si joagarul. Asta daca nu punem in discutie Hirtia Petresti. Aici lucrau localnici sau navetisti, ce veneau din satele din jurul orasului. Dupa 1971, apare, si se dezvolta, combinatul de industrializare a lemnului, pefeleul, cum era numit. Se construieste, practic, un nou cartier, citeva zeci de blocuri de locuinte, magazine, cârciumi, scoala, gradinita. Ca muncitori, se aduc oameni din afara zonei, in cea mai mare parte, moldoveni. Curind, orasul isi pierde linistea. Se inmultesc furturile, bataile, apar violurile. Cartierul isi primeste repede numele de "Texas" sau "Flamânda", nume cu care a ramas si acum cartierul desi, dupa 89, cind s-a inchis combinatul, multi au plecat in drumul lor. Acum, la Cronospan, ce a mai ranas din pefeleu, acum o ruina, lucreaza localnici sau navetisti din imprejurimi. Cei adusi s-au "naturalizat" , au trecut cel putin doua generatii peste ei, nimeni nu le mai zice, sau ii considera, moldoveni. O istorie marunta.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări