Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
GEO 53 BN

Ati purtat bască....sau ce vă mai amintiți din copilărie ?

Recommended Posts

Acum 4 minute, BRANCA a spus:

Criza alimentara a inceput cam din '80.

Eu zic dupa 85. In 80 inca puteai cumpara ce doresti si cat doresti. In 87 inca se puteau organiza evenimente la restaurant, si nu era nici o restrictie la menu. Poate doar o impunere, care la vremea aia deranja pe multa lume. Un fel trebuia sa contina peste. Acum se bat pe asa ceva, atunci iti era impus.

1 oră în urmă, icar a spus:

La mici s-a cam schimbat reteta, multe zgirciuri si E-uri. Totusi, unii producatori se respecta. Avem unul, din Sebeșel (un sat linga Sebeș), "La Meseni" isi zice, care face niste mici extraordinari de buni. Are in oras un magazin de desfacere. Nu prea stau micii in galantar. Mai are si alte produse foarte bune, de exemplu virșli si salamul Transalpina. Mai are el si altele, dar astea sunt fruntea, ca sa zic asa.

Joia, zi de tirg in oras, vine unul din Daia, cu niste mici, prima! Gratarul sfiriie de pe la 8 pina pe la 13. Coada e in permanenta, vin oamenii la piata doar ca sa manince mici! Doar cind se termina la el micii, coada se risipeste si pe la alti gratarargii cu mici!

Cel putin mici buni, daca vrem sa mincam, avem de unde!

Buna

In Sebes am vazut o reclama interesanta"mici mari".

Si chiar erau mari.Si buni.

Spor tuturor

Alex

• Administratori
Acum 10 minute, doru3160 a spus:

Un fel trebuia sa contina peste. Acum se bat pe asa ceva, atunci iti era impus.

Eu imi aduc aminte ca tocmai dupa telebutie cum strigau unii ca au fost indopati cu parizer cu soia.

Eu stiu foarte bine acel parizer(aveam 19 ani la timpul ala) si era cu mult mai bun ca si porcariile astea de acum care nici macar soia nu mai contin... ci diverse chestii chimice si praf de oase.

Caut demult niste crenvusti care cand ii fierbi sa nu se transforme in chestia aia care seamana cu niste grasime scarboasa si nu gasesc, cei de pe vremuri se puteau fierbe sau praji si inca ramaneau comestibili.

Acum 2 minute, validae a spus:

De exemplu salata de icre, conţine icre doar cât să aibă gust

Daca te straduiesti, o sa gasesti unele sortimente care nu au vazut icrele, chiar daca pe eticheta scrie salata de icre. Gustul nu vine de la icre. Sunt destule  resturi ramase de la procesare care devin pasta, si dau gust de peste produsului.:rade:

Acum 55 minute, Vasile a spus:

Caut demult niste crenvusti

"La Meseni" sau cei de Dostad. Sunt la fel de buni. Atentie insa, nu prea au gustul ala dat de glutamatul de sodiu, de-l apreciaza multa lume.

Salamul cu soia, nu a fost decit o propaganda desantata, cu care nemernicii din esalonul doi au ajuns la putere. (Oare asta o fi politica? :scarpin)

Acum 47 minute, BRANCA a spus:

Se pare ca salamul cu soia ceausist ar fi o poveste.Nu prea merge soia cultivata in RO iar de importat era cam greu...

Domnule, soia se cultiva din `65 in Banat cu rezultate foare bune, sau cel putin atunci am vazut prima data.

Echipament pentru proteine artificiala din soia s`a adus in tara si a fost folosit.

In anii '60 cind eram copil, se organiza prin 15 august o sarbatoare numita Ziua minerului( la noi fiind mina).

In acea zi de sarbatoare se minca si se bea la greu, de multe ori lasindu-se si cu cite-o ''batalie''. Tambalaul se petrecea  pe pasunea  dintre colonia miniera , mina propriu zisa si comuna Chiesd.

''Armele'' erau sticlele de,bere, vin, si pietrele de pe calea ferata miniera.

Dupa ce ''batalia'' se aplana (cu greu), apareau protagonistii, plini de vinatai, si rani,  impartind sudălmi si amenintari. De regula veneau militienii care aplanau conflictele dintre dintre tabere!

Bautura favorita era țuica, vinul, vermutul, si berea de Oradea. Mincarea care se vindea cel mai bine erau in general, cirnatii prajiti. Pe atunci la noi  nu se stia (inca) de mititei. Portiile de cirnati erau asa de mari incit  o familie obisnuita putea minca pe saturate.

Cum nici noi copiii nu puteam lipsi de la ''sarbatoare'', abia asteptam sa se  iște cite-o batalie!

In timp, ''manifestarile'' de acest fel au devenit din ce in ce mai rare, stingindu-se cu tot.

Chiar si sarbatorea Zilei minerului a disparut cu totul inca de prin anii '70.

Acum 2 minute, GEO 53 BN a spus:

In anii '60 cind eram copil, se organiza prin 15 august o sarbatoare numita Ziua minerului( la noi fiind mina).

In acea zi de sarbatoare se minca si se bea la greu, de multe ori lasindu-se si cu cite-o ''batalie''. Tambalaul se petrecea  pe pasunea  dintre colonia miniera , mina propriu zisa si comuna Chiesd.

''Armele'' erau sticlele de,bere, vin, si pietrele de pe calea ferata miniera.

Dupa ce ''batalia'' se aplana (cu greu), apareau protagonistii, plini de vinatai, si rani,  impartind sudălmi si amenintari. De regula veneau militienii care aplanau conflictele dintre tabere!

Bautura favorita era țuica, vinul, vermutul, si berea de Oradea. Mincarea care se vindea cel mai bine erau in general, cirnatii prajiti. Pe atunci la noi  nu se stia (inca) de mititei. Portiile de cirnati erau asa de mari incit  o familie obisnuita putea minca pe saturate.

Cum nici noi copiii nu puteam lipsi de la ''sarbatoare'', abia asteptam sa se  iște cite-o batalie!

In timp, ''manifestarile'' de acest fel au devenit din ce in ce mai rare, stingindu-se cu tot.

Chiar si sarbatorea Zilei minerului a disparut cu totul inca de prin anii '70.

Acum 6 ore, GEO 53 BN a spus:

Sunteti din Sarmasag cumva? :scarpin

Acum 7 ore, wally_gatter a spus:

Sunteti din Sarmasag cumva? :scarpin

Nu!

Sint,nascut, crescut in comuna Chieșd, peste deal de Sărmășag, la vreo 7km! Sa nu-mi spui ca esti din Sarmasag!

Cind eram mai tinar, am batut cu  picioarele de foarte multe ori, drumul acela, cind mergeam (rar ce-i drept) la parinti!

Cind eram copil,  mergeam frecvent cu tata, la Sarmasag la piață. Dupa absolvirea clasei a VIII-a am intrat la Liceul industrial de constructii  din Zalău. In cei cinci ani de liceu, am batut  de nenumarate ori drumul dintre Chieșd si Sărmășag!

Ehei! Ce vremuri frumoase!

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines