Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
GEO 53 BN

Ati purtat bască....sau ce vă mai amintiți din copilărie ?

Recommended Posts

Posted (edited)

Domnule, aveti dreptate, la anul o sa pun pe cei 2 ciresi timpurii plasa, altfel doar ma enervez degeaba.

A fost o perioada de vreo 3 ani linistita in zona, era o familie de bufnite, mar,i care scotea pui, am vazut o data 5 indivizi mari in nuc.

In perioada aia nu am avut probleme cu graurii, anul trecut nu au mai aparut bufnitele dar nici prea multe cirese n`au fost, anul acesta au tabarit cu entuziasm pe ciresii mici.

Acuma paguba nu`i asa mare insa e doar enervanta treaba, cred ca au fost in ciresii mici maximum 10Kg de cirese.

In cel batrin se schimba treaba insa ala e mai tirziu si deobicei scapa.

Edited by Ion_Bumbu

Posted (edited)
Acum 13 ore, Ion_Bumbu a spus:

..........................................................................

A fost o perioada de vreo 3 ani linistita in zona, era o familie de bufnite, mar,i care scotea pui, am vazut o data 5 indivizi mari in nuc.

.................................

Salut Grig!

E posibil ca vreun ''binevoitor'' sa fi otravit bufnitele intentionat. Deasemenea e posibil ca bufnitele sa fi mincat soareci sau sobolani  otraviti. De regula bufnitele, cucuvelele isi fac cuiburile in scorburi de copaci. Sint si oameni superstitiosi, care  alunga sau chiar omoara, bufnitele, cucuvelele, etc, care, in opinia lor aduc numai nenorociri . Absolut toate speciile de pasari de noapte sint protejate de lege

Multi habar n-au ca pasarile de noapte  distrug rozatoarele, soarecii si sobolanii care care se pripasesc pe linga gospodariile oamenilor. Sobolanii sint considerati destul de inteligenti. Daca incep sa moara, acestia parasesc locatia in masa. 

Edited by GEO 53 BN

Graurii au ajuns sa manance si cirese?!

La mine mancau pere,smochine si struguri de altoi.Cirese n-am vazut mancate decat de ciori,la un prieten.Paguba 100%!!

Am impresia ca daunatoarele deoarece s-au inmultit excesiv si-au modificat si "meniul".Mananca tot ce apuca!

Ma intreb de ce nu se reintroduce programul de control al populatilor de ciori?Ca pe vremea lui Ceausescu.

Am observat si problema serioasa a atacurilor cormoranilor asupra piscicolelor...

Acum 54 minute, BRANCA a spus:

Graurii au ajuns sa manance si cirese?!

..................................................

Da, graurii maninca cirese si struguri!

Fac mai mult paguba! Cind spun asta, ma bazez pe ce am observat de-a lungul timpului. Graurii nu maninca in totalitate cireasa,  de cele mai multe ori o ciupeste si apoi o lasa sa cada pe sol. Aceasta-i paguba pe care o fac!  Un stol de struguri fac distrugeri foarte mari, in livezile de struguri si in vii. In plus graurii au  ajuns sa nu se mai teama de sperietorile  din livezi.

E singura soluție 100% eficientă și ieftină (bănuiam că plasele sunt mult mai scumpe). Plasa trebuie ancorată cumva, probabil câțiva piloni metalici sunt suficienți.  

Posted (edited)

Eu am cumparat de la Dedem..   17lei  5*4 metri  cu ochiuri de 10mm , sper sa mai salvez cateva cirese .

Edited by dan-a2

Posted (edited)

Salut prieteni!

Azi, vazind ca puii de grauri, isi scot tot mai des ''botu'' m-am hotarit sa-i  ''eliberez''!   Asa ca am deschis usita de acces, ''poftindu-i'' sa-si ia talpasita.

Daca la inceput , puii, nu s-au sinchisit de ''indemnul'' meu, am batut  in peretii casutei, determinindu-i sa-si ia zborul. Primul ''balaur'' si-a luat zborul imediat ce am ciocanit in casuta. Apoi insistind, i-am determinat si pe ceilalti sa-si ia zborul. Un pui  , luindu-si zborul, a calculat gresit inaltimea gardului, izbindu-se de el(gard). Dupa citeva clipe, si-a luat zborul zburind la o ''altitudi-ne''de circa  2m.

Un alt pui a aterizat in curtea vecinei si dupa ce si-a tras ''sufletul'',  a decolat , izbindu-se de gard. Imediat  ce s-a dezmeticit si-a luat zborul in aceeasi directie.

Dupa citeva minute un adult a aterizat pe platforma casutei. N-a zabovit prea mult, ca si-a  luat si el zborul. Au mai venit de citeva ori, dind ture pe deasupra casutei, dupa care au disparut din ''peisaj''.

Si la fel ca si in cealalta casuta , stratul de gunoi fiind destul de gros, putea al dracului de tare. Am curatat, casuta cit am putut, urmind ca atunci cind vremea se va indrepta, s-o curat temeinic.

Asa cum spuneau citiva colegi, ca pe grauri, nu-i maninca nici pisica, le dau perfecta dreptate .  Oricum nu-s pasari curate!  Si inca ceva!  Nu pripasiti pe linga casa astfel de lighioane!

Edited by GEO 53 BN

Urasc graurii, vin la cei 2 ciresi, 1 dud, cheama si suratele, mananca tot, un an am incercat sa acopar cu plasa, nu poti 100%, gasesc pe unde sa se bage si sa iasa, au stocat undeva si coordonatele PPS (paasare pozitionare system) vin regulat pina termina tot =2.5 zile.... 

De altfel este specia cu cel mai mare numar in lume, ar trebui rariti.... 

La 30km de mine, peste granita au inconjurat si acoperit cu plasa antigrindina si antigrauri livezi intregi... 

Am auzit de la cineva ca poti sa pui bile rosii cu ata intr-un pom oarecare langa ciresi si le dai ocupatie...hmm...oare?

Posted (edited)
Acum 31 minute, fluffy37 a spus:

Am auzit de la cineva ca poti sa pui bile rosii cu ata intr-un pom oarecare langa ciresi si le dai ocupatie...hmm...oare?

Pai dupa cum reusesc sa se ''orienteze'', inseamna  ca sint destul de inteligenti si totodata oportunisti. Probabil ca de aceea au si reusit sa se inmulteasca in asa hal.

Astia-s ca si gindacii de Colorado! Cind crezi ca i-ai strirpit in totalitate, in ziua(zilele) urmatoare, te trezesti cu o multime de larve! Singura pasare care stirpeste gindacul de Colorado, la noi,este fazanul!

Edited by GEO 53 BN

Acum 30 minute, fluffy37 a spus:

Domnule, vultur am facut! :d

Bile rosii nu le mai pun, au terminat ciresul!

1 oră în urmă, fluffy37 a spus:

Am pus, copil fiind. Daca apuca sa înghita o bila, iasa circ mare dar nu are asa efect ca un graur prins cu lipici.

Nu inghit aia bila, nici macar bob de porumb nu inghit.

La porumb insirat pe nylon de pescuit am prins gaita, zaica cum ii spunem in Ardeal, mamaaaa ce circ face aia si ce clont tare are!

M-a umplut de singe pe mina din 2 lovituri cind i`am taiat firul sa`i dau drumul, mai ca`mi venea sa`i iau gitul!

Ar mai fi o solutie: sa otraviti ciresele ;-) Ca în bancul ala cu taranul care a otravit o lubenita.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.