Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

200 W of high quality audio power into a 4 ohmi loudspeaker


Vizitator scormonel

Postări Recomandate

Vizitator scormonel

Un amplificator clasa D cinstit ce nu necesita integrate speciale scumpe si greu de procurat. Este construit cu transistori smd, dar care se pot inlocui cu cei obisnuiti to92. Atentie este o schema Philips ce este protejata de un brevet de inventie, deci nu se va folosi in scopuri comerciale !.

Si un link: http://www.nxp.com/#/pip/cb=[type=product,path=50801/50819/50219,final=TDA8920B_2][0]

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

mi se pare suspect ca toate componetele ma refer la diode,rezistente nu au acolo cam de cati W sunt...dar din momnet ce cablajul este realizat pt a fi f compact..cred ca juma de W fiecare ar fi ok,asa ca sa fiu sigurimi place totusi ca are acea functie de anulare a semnalului,are acea protectie la scurt si mai putem adauga peacolo si un start delay...din moment ce este un amplificator cu un randament asa de mare eu cred ca 300W alimentare pe fiecare modul cred ca este suficient....oricum nu cred ca se va ajunge la volum maxim cu jucaria asta pt cafaptul ca are distorsiuni 0,03% la puterea de iesire de 10W nu ma incalzeste cu nimik...pt ca la 200W pe 4 ohmi poate sa ajunga si la 10%deci acuma mai sunt necesare niste detalii despre el...mai asteptam pareri...pana atunci eu o sa incerc o varianta de cablaj

Link spre comentariu

bun bun....dar deacuma m-am impotmolit rau....am acolo 2 rezistente de 0.05 si avad in vedere ca prin ele trec curentul sa ajunga la tranzitori..trece cam mult curent deci n ustiu de cati W sa le pun....deci astpt pe cineva care are timp sa analizeze cat de cat schema si sa spuna cam de cati W sa fie fiecare rezistenta...ca eu nu prea ma pricep

Link spre comentariu

deci sa continui cu rezistente de 2-3 W si de juma de W pe ici pe colo.....deocamdata realizez cablajul...nu am deocamdata fondurile necesare si nici timpul sa il realizez practic....dar si cand voi reusi o sa il fac complet..alim preamp si tot neamu de chestii...ms sorteh si the_beast :partyman:

Link spre comentariu

Amplificatorul l-am realizat pe o placa de test si e perfect functional, are insa ceva probleme de stabilitate.Personal nu am folosit acei tranzistori SMD, am folosit MPS-a-92/42 si sunt super.Bafta.

poti sa descrii te rog cam cum se comporta, ce probleme de stabilitate facea?
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări