Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursă in comutație ptr amplificator


Postări Recomandate

Doresc sa fac o sursă in comutație ptr un amplificator 2x150W cu 4x TDA7294 . Fiecare final este in punte , 2xTDA7294 . PCB-urile sant avansate , dar mai este pina la gata .

Pe net sant multe pareri si nu stiu ce sa aleg . Mare indoiala am si cuzgomotul produs de acest tip de sursa , zic unii.

Cauza alegerii acestei solutii o reprezinta greutatea trafului de alimentare . Am acest traf , dar ma gandeam ca poate......

Apelez la sugestiile dv . As dori o recomandare de sursă in comutatie (documentatie+schema ) , sa facă fată la consumul necesar .

 

Vă multumesc 

Link spre comentariu
1 hour ago, vergil said:

Doresc sa fac o sursă in comutație ptr un amplificator 2x150W cu 4x TDA7294 . Fiecare final este in punte , 2xTDA7294 . PCB-urile sant avansate , dar mai este pina la gata .

Pe net sant multe pareri si nu stiu ce sa aleg . Mare indoiala am si cuzgomotul produs de acest tip de sursa , zic unii.

Cauza alegerii acestei solutii o reprezinta greutatea trafului de alimentare . Am acest traf , dar ma gandeam ca poate......

Apelez la sugestiile dv . As dori o recomandare de sursă in comutatie (documentatie+schema ) , sa facă fată la consumul necesar .

 

Vă multumesc 

 

Probail, daca doriti sa faceti o sursa in comutatie va ganditi la dimensiunile fizice reduse ale acesteia, sa luati in considerare si zgomotul imens al acesteia.

Link spre comentariu

As dori sa nu ma luati asa . Eu am dat relatii la ce imi trebuie . Nu stapinesc foarte bine construirea unei asemenea surse . De reparat repar curent asa ceva , fel de fel . 

Dar una este sa repari si alta sa faci de la zero . Drept ptr care as fi vrut si ceva detalii de executie ptr asa ceva . Poate ceva mai simplu ar fi binevenit ptr mine . Din ce am mai citit pe forum ar trebui  2x26vcc  la 10A . Daca nu am si ceva informatii constructive , mai bine imi vad de treaba . Am gasit schema din atasament . Dar nu-mi dau seama daca va face fata . 

Ce parere aveti .

Va multumesc si fiti mai indulgenti .

+ - 35V cu  UC3844.png

Link spre comentariu

Pai cine n-a fost indulgent? 
Apoi ceri ceva simplu dar alegi forward cu 1 tranzistor? 

 

Am pus link-ul catre topicul cu scheme deoarece contine mai multe scheme de surse diverse explicate si cu pcb-uri facute, este foarte simplu sa-l parcurgi si sa alegi una care ti se pare potrivita tie, nu conteaza ca nu e fix pe ce vrei tu, se poate adapta.

Link spre comentariu

Da ai dreptate, o singura schema este pentru sursa simetrica, aia pusa de mine... Poate fi adaptata si aia fara prea mari dificultati, exista acolo si fisierele eagle deci poate fi modificat si cablajul daca este cazul. Daca am timp te-as putea ajuta eu, cel putin cu adaptarea schemei.

 

Ar mai fi topicul asta:

Stiu, este unul maraton, dar sunt si destule informatii ce te-ar putea ajuta, ponturi importante, experientele altora din care poti invata, etc...

 

Sau, de ce nu, ai putea modifica o sursa ATX, cauti una cu 494 ceva mai buna, sau una semipunte ceva mai buna si-i faci o placuta mica separata cu 494. 
Nu-i mare filosofie la ea pentru ca ai majoritatea arhitecturii necesare deja facuta, nici macar traful nu trebuie rebobinat, cu ce da la umplere maxima infasurarile de 12V esti cam la fix. Tot ce ai de facut este sa defrisezi tot ce nu ai nevoie, redresezi cu punte intre capetele secundarelor de 12, si refaci filtrarea punand conzi potriviti. 

Link spre comentariu

@vergil, ai mai jos atasat o varianta facuta de mine cu IR2153, ai si cablajul desenat cu dimensiunea de 16x10cm. Daca ai experienta cu facutul cablajelor foto, gasesti la miva... placi de la bungard.

Cu asa-zisul zgomot de comutatie ale acestor surse sa nu iti bati capul, este doar o gogoasa haudiofila scuipata de habarnistii in ale electronicii.

Pe schema din arhiva sunt desenate doua trafuri atx cu primarele puse in paralel, dar cablajul e facut cu un singur traf ETD39. Deci vei folosi traf ETD39 si va trebui sa il bobinezi dupa nevoile tale.

 

 

smps 500w IR2153.rar

Editat de maxente
Link spre comentariu
22 hours ago, marian said:

Sau, de ce nu, ai putea modifica o sursa ATX, cauti una cu 494 ceva mai buna, sau una semipunte ceva mai buna si-i faci o placuta mica separata cu 494. 
Nu-i mare filosofie la ea pentru ca ai majoritatea arhitecturii necesare deja facuta, nici macar traful nu trebuie rebobinat, cu ce da la umplere maxima infasurarile de 12V esti cam la fix. Tot ce ai de facut este sa defrisezi tot ce nu ai nevoie, redresezi cu punte intre capetele secundarelor de 12, si refaci filtrarea punand conzi potriviti.

 

Conform sugestiei facute mai sus, am realizat eu azi practic o astfel de modificare, descriere detaliata aici:

https://www.elforum.info/topic/82737-modificare-sursa-atx-proiect-didactic/?do=findComment&comment=1653817

 

Asa cum anticipam, tensiunile sunt cam la fix cu ce ai tu nevoie. N-as putea spune daca poate sustine ambele module cu 7294 in punte, cu unul sigur se descurca fara stres ( probabil si amandoua daca este montata in carcasa ei si ventilatorul este alimentat ), dar asa cum spuneam se poate folosi o sursa ceva mai buna, si cu siguranta s-ar obtine puterea necesara. 

In fine a fost doar un experiment prin care am dorit sa demonstrez ca se poae ce am sugerat, tu deja ai ales...

 

Editat de marian
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări