Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

contor geiger muller


Postări Recomandate

Eu am gasit in tirg sonde ptr. contor dar nu am luat. O schema cu asa ceva a fost in Tehnium, inainte de 1990! Cauta ca se gaseste sigur, iar o sonda, sau numai balonul din ea (carcasa blindata poti sa o faci singur), o poti gasi pe la unitati militare, ca tot se desfinteaza armata si astea sint depasite tehnic.

Link spre comentariu

Eu am gasit in tirg sonde ptr. contor dar nu am luat. O schema cu asa ceva a fost in Tehnium, inainte de 1990! Cauta ca se gaseste sigur, iar o sonda, sau numai balonul din ea (carcasa blindata poti sa o faci singur), o poti gasi pe la unitati militare, ca tot se desfinteaza armata si astea sint depasite tehnic.

Din pacate eu nu am vazut prin piete asa ceva, tubul am idee cum arata pentru ca am vazut fotografiile montajelor realizate de altii. As fi dispus sa cumpar tubul daca cumva mai gasesti vreunul prin Bucuresti. Tin minte montajul din Tehnium, era postat la sectiunea articolelor preluate din revistele de dincolo. Eu am gasit scheme mult mai noi, dar din pacate nu si tub. :smt005
Link spre comentariu
  • 8 luni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Eu as vrea sa cumpar un aparat cu totul, nu doar detectorul.As vrea ceva care sa poata masura cat mai multe tipuri de radiatii, dar la nivel de amator, nu de laborator. Mai exact vreau sa nu-mi gaureasca prea tare buzunarul cand il cumpar :smt003 Imi trebuie mai mult de curiozitate, sa vad prin casa si pe afara cine si cat de tare radiaza :smt003Later edit:Imi trebuie mai mult de curiozitate, sa vad prin casa si pe afara cine si cat de tare iradiaza :smt085

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări