Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

acoperis tigla metalica


v67

Postări Recomandate

Acum 2 ore, mac01 a spus:

Aici e vorba de tiganie? E vorba de rezistenta in timp! Se poate da un grund si o vopsea, daca culoarea este prea tipatoare...cu toate ca oxideaza in timp si nu mai iese asa in relief! Tabla aia rezista si la stranepoti! Nu degeaba unele biserici folosesc invelitori din tabla de cupru.

Asta da lucrare!

Am fost ironic, am vrut sa spun ca pentru turnulete, un bulibasa dorea alta tabla (chestie de gust si buzunar). 

Te costa cam 500lei 2MP tabla de Cu de 0.5mm, si are cam 9Kg.

Suntem o natie ori foarte bogata, ori foarte fudula.

 

 

Link spre comentariu
Quote

Este 60.000E doar invelitoarea ca lucrare, la o casa nu foarte mare.

Asta da gluma buna...in contextul in care o casa parter cu 3 camere, baie, bucatarie, 75-80 mp SU, cu radier general+zidarie exterioara de Porotherm 25 si ziduri interioare de 12,5 costa cam 50.000 euro la alb, cine naiba ar da 60.000 pe tabla de cupru de pe casa?! Asa, punem direct tabla de tantal (doar nu conteaza pretul he, he), dam garantie 10.000 ani ca oricum va tine minim 50 milenii, si nu mai au treaba cu acoperisul in vecii vecilor,  proprietarii.

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...
  • 6 luni mai târziu...

Urmează să învelesc un acoperiș în 2 ape al unei contrucții pe structură de lemn (40 mp de învelitoare). Vreau o învelitoare ușoară și nu scumpă dat fiind destinația construcției (magazie lemne + bucătărie vară). Sunt axat pe țiglă metlică pe care o voi cumpăra mâine sau chiar azi. 

Înțeleg că sunt unele mai țepe în sensul că se decolorează etc mult prea rapid. Care ar fi alea de care să mă feresc? Pe la dedeman, de unde e posibil să iau, am văzut că sunt, funcție de grosime, bilka de 0,5mm, baudeman 0,45mm și bilman 0,4mm, că Lindab e prea scump. Sunt ok tablele de la firmele menționate?

Mai e una care am văzut-o la Brick, scrie pe preț țiglă DEPACO. De asta nu am auzit nimic.

Editat de x_dadu
Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
La 24.03.2019 la 7:42, x_dadu a spus:

 

Înțeleg că sunt unele mai țepe în sensul că se decolorează etc mult prea rapid. Care ar fi alea de care să mă feresc?

Fiecare producator da o garantie si la culore in functie de pret.

Eu am luat de la bilka cu garantie de 30ani. De ce nu dai un telefon la o reprezentanta bilka dim zona ta, ca vin la tine acasa, iti masoara, si iti aduc tabla.

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...
Vizitator Costel Chifan
La 13.03.2018 la 12:48, daniels a spus:

Eu am invelit casa cu firma bilka, totul luat de la ei. Nu se compara cu ce se gaseste pe marginea drumului. 

Si eu tot de la ei dar montaj foarte defectuos tabla calcata in picioare la lucarne au pus tigla (tabla) cum lea iesit dintro bucata si nu in picioare cum era normal coame serpuite gauri la coame dupa  ce lea indreptat au ramas goale fara surub suruburi sub tabla jos langa jgeab si sta tabla stramba de  6 luni tot remediaza acum zice ce se urca unu ce poarta 44 la picior si calca tabla 50.000 lei noi ma dus acoperisul ca am zis sa iau o firma serioasa cu factura si garantie si este o firma mare din fagaras asa ca degeaba cauti firme mari 

Link spre comentariu
La 30.06.2019 la 10:32, daniels a spus:

Fiecare producator da o garantie si la culore in functie de pret.

Eu am luat de la bilka cu garantie de 30ani. De ce nu dai un telefon la o reprezentanta bilka dim zona ta, ca vin la tine acasa, iti masoara, si iti aduc tabla.

Sunteţi sigur că firmele în cauză (care dau garanţie de 30-50 ani) vor mai exista în timpul ăsta ? E posibil să-şi schimbe de două ori numele până atunci....şi să vezi garanţie atunci.

Link spre comentariu
Vizitator viobio
La 12.03.2018 la 21:42, v67 a spus:

Ma ,,supara "tabla de pe casa citeva foi au ruginit(dupa 14 ani) de la inceput a,, lacrimat" prin citeca locuri , am hotarit sa folosesc mansarda  distractia acum incepe  vreau sa schimb tabla lisa cu tigla metalica    nu stiu nimic ,va rog sa ma ajutati cu sfaturi,nume producatori  ,executanti, pret manopera ,

Eu am Lindab , fiind cam singura marcă renumită de pe piața când am construit , in urmă cu 20 ani și 16 ani , culoarea nu mai este aceași s-a mai mătuit , in rest nici o problemă , montajul a fost făcut de o firmă specializată în așa ceva , cum zicea nomikos , cu izolații folie , etc .

În Vâlcea am o casă care are 28 ani , este acoperită cu tablă galvanizată cred că are pe ea șase straturi de grund și vopsea , lucrarea a fost făcută de niște gabori din Transilvania , inclusiv jgheaburi și scurgeri , din păcate  tabla galvanizată mai trebuie întreținută din când în când .

 

Oft topic 

Tot în Vâlcea am casa bătrânească a bunicilor din partea tatălui , construită în 1942 , am schimbat toată tigla in 2018 , a fost o aventură găsirea țiglei in Vâlcea , o aventură să găsesc pe cineva să o monteze , până la urmă am  adus o echipă din București.Am pus țiglă ca să o păstrez autentică , interior exterior este dată cu var .

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio
La 14.03.2018 la 12:19, Spitfire a spus:

Asta da gluma buna...in contextul in care o casa parter cu 3 camere, baie, bucatarie, 75-80 mp SU, cu radier general+zidarie exterioara de Porotherm 25 si ziduri interioare de 12,5 costa cam 50.000 euro la alb, cine naiba ar da 60.000 pe tabla de cupru de pe casa?! Asa, punem direct tabla de tantal (doar nu conteaza pretul he, he), dam garantie 10.000 ani ca oricum va tine minim 50 milenii, si nu mai au treaba cu acoperisul in vecii vecilor,  proprietarii.

Nu fi așa sigur că este glumă , sunt unii cu multi bani , știu pe cineva care a plătit 40000 euro pe amenajarea unei bucătării într-o casă de 300mp , pe perdele și draperii a mai plătit  12000 euro .

Ai fost cumva în zona Snagov să vezi cât au cheltuit unii pe case ? Dacă da ....ai văzut ce curți , grădini au unii , știi cât costă acele amenajări ? 

Link spre comentariu
Acum 7 ore, validae a spus:

Sunteţi sigur că firmele în cauză (care dau garanţie de 30-50 ani) vor mai exista în timpul ăsta ? E posibil să-şi schimbe de două ori numele până atunci....şi să vezi garanţie atunci.

Chiar am glumit cu cel care mi-a adus tabla daca ne nai vedem dupa 30 de ani.

Nici nu stiu cine da garantia, distribuitorul, firma mama, producatorul vopselei.

Fiecare bucata de tabla are pe zona care se suprapune o serie. Daca descopar acea zona,  nu ar trebui sa existe diferente de nuanta fata de zona expusa la soare. Pana acuma nu s-a decolorat.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări