Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Redresor Auto- dilema


Postări Recomandate

Am acest redresor auto. Baban.. pe 24 v!!! nu pot umbla la bobinaj, imi e mila.

 

Intrebare- pot sa folosesc variatorul de tensiune din topicul asta-- 

  ..ca sa reduc tensiunea la cat imi trebuie mie?? sa iasa 12 v? saaau

Sa folosesc acest transformator, fara utiliitate practica la mine?? si sa bag la 120 v pe iesire?

Acum am pus  ,,la testare'' perechea de trafuri. Sa vedem ce iese. Pe aparat iesze 11,9 v.. am pus pe baterie la incarcare si creste incet.

Fotografie8625.jpg

Nu a intrat si poza cu redresorul..

 

Fotografie8627.jpg

Poza cu iesirea dela traful mic

 

Fotografie8626.jpg

Editat de shurubel
Link spre comentariu

..banuiammm....

si cu ala electronic, daca il fixez la cat trebuie..nu iese treaba? il pun si gata. nu mai umblu.. faza e ca mi-ar trebui agregatul ca sa incarc si o baterie de 6 v pt  un broscan... de aia mai intreb de variator..ca pot sa reglez si pt 6 v...

pun si voltmetru digital -d'ala cu led...

..de cand am pus postul prim, bateria a stat in tensiune.. acum imi arata oscilant, 14.8  si 14.9 v..

Editat de shurubel
Link spre comentariu

Problema e că nu te poți baza pe stabilitatea reglajului pe termen lung.Pui redresorul la încărcat, te culci liniștit și găsești acumulatorul varză, fiindcă tensiunea dată de variator a crescut semnificativ din cauza unui spiriduș... dar la autotraf nu are cum să se întâmple asta. Am folosit și eu varianta cu variator cu triac ,,fixat,, pe 120V, dar la aspiratoare sau alte motoare care nu funcționau continuu mult timp....

Link spre comentariu

...nu las agregatu' sa lucreze mult timp. Pun pe automat dinala reglabil ca timp... lucreaza 2 ore, sta o ora...nu e bine asa?

Pt 6v aveam de la cineva un redresor vechi rusesc, 6-12 v, ala cu ampermetru si reglaj in tensiune dar..cica l'a dat unuia care l'a ars. Si la ala era pericol;ul ca sa uiti de el in priza si sa bage incontinuu...sa fiarba  bateria... si tot cu automat il foloseam..

Acum a trebuit ca sa ma orientez. La montajul de ,,azi''- pana la cat poa' sa urce tensiunea pe borne daca fara sarcina trafu'''scoate pe voltmetru 11,7?... cum ziceam, dupa vreo ora arata 14, 9....

 

Deci cu triac merge doar la motoare scule gen flex sau becuri?

Link spre comentariu

Dacă tensiunea alternativă la ieșirea din transformator e de 11,7 (în gol) atunci să te aștepți să ajungă tensiunea pe acumulator la circa 16 - 16,5V la finalul încărcării.

Nu am specificat că nu poți varia tensiunea pe traf cu variatoare cu triac, ci doar că nu e cea mai bună soluție.....dar o să te convingi și singur de asta.

Link spre comentariu

Daca folosesti variatorul cu triac atunci nu te poti baza pe ceea ce citesti tu la iesire cu un multimetru uzual / ieftin.

Din cauza modului cu se realizeaza reglajul la cel cu thiristor, forma tensiunii va fi puternic deformata si multimetrile uzulale nu o pot masura bine. Pt o masuratoare corecta ti-ar trebui un multimetru TrueRMS dar unul de asta este destul de scump (sa zicem de la 400-600 Ron in sus).

Punind un condesator la iesire si masuraind tensiunea pe condesator fara sarcina, vei masura tensiunea de peak la care s-ar putea incarca acumulatorul.
E o metoda destul de OK de  a te descurca si fara un multimetru scump TrueRMS.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

..scuze pentru pauza..

 

 

 

In timpul asta am facut rost de un toroidal teapan, cu iesire babana, groasa, fir ca ala de la ansa de pistol tip vechi.. are iesire mediana la 6v- bun, ca am si baterie de 6v..

deci am pentru ALT redresor,

Am pus punde redresoare dinaia patrata, 20 nustiucum (nu se mai vede pe ea..) si dupa asta tensiunea imi scade la clesti cam la...10v.. Asa e normal?? si pe urma daca pun pe baterie o sa urce???

...presupun ca nu are nimic daca are amperaj mare traful.. oricum nu il tin mult in priza...

 

 

 

 

On 3/13/2018 at 12:08 AM, sesebe said:

Daca folosesti variatorul cu triac atunci nu te poti baza pe ceea ce citesti tu la iesire cu un multimetru uzual / ieftin.

Din cauza modului cu se realizeaza reglajul la cel cu thiristor, forma tensiunii va fi puternic deformata si multimetrile uzulale nu o pot masura bine. Pt o masuratoare corecta ti-ar trebui un multimetru TrueRMS dar unul de asta este destul de scump (sa zicem de la 400-600 Ron in sus).

Punind un condesator la iesire si masuraind tensiunea pe condesator fara sarcina, vei masura tensiunea de peak la care s-ar putea incarca acumulatorul.
E o metoda destul de OK de  a te descurca si fara un multimetru scump TrueRMS.

..cat de mult poate sa oscileze  ca sa nu imi incarce bine o baterie de masina de 55...75 amperi?? daca pun regulatorul meu reglabil??? si indicator tens.  cu ac, nu digital??

Editat de shurubel
Link spre comentariu
On 3/12/2018 at 9:42 PM, validae said:

Dacă tensiunea alternativă la ieșirea din transformator e de 11,7 (în gol) atunci să te aștepți să ajungă tensiunea pe acumulator la circa 16 - 16,5V la finalul încărcării.

Nu am specificat că nu poți varia tensiunea pe traf cu variatoare cu triac, ci doar că nu e cea mai bună soluție.....dar o să te convingi și singur de asta.

Am recitit, am inteles acum de ce... si cum.

Atunci.. daca la autotransformator pun la INTRARE setare pe 240v.. nu o sa imi scada si la iesire?? merge asa??

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări