Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pot schimba tabloul electric ?


Postări Recomandate

Cheamă un electrician și înlocuiește-l cu ceva modern și mult mai arătos, siguranțele însă vor fi schimbate toate, fiindcă nu se mai folosesc astfel de monturi. Recomand să iei doar de firme cunoscute, gen Schneider sau Merlin Gerin  chiar dacă sar de 10 lei bucata, nu lua ieftinături cu 5 Lei gen Lohuis......altfel le vei schimba des.

Mă mir că te-au mai lăsat cu el în casă.....în ultimii ani, la noi și-n multe alte părți, s-au scos toate contoarele din case. Au ajuns fie pe exteriorul casei, într-un loc expus și aproape de poarta de acces (case vechi), fie au fost montate direct la poartă, într-un cofret BMP sigilat (blocul de măsură și protecție).Probabil ești într-o zonă unde nu s-au semnalat niciodată diferențe mari de consum din cauza furturilor de energie....

Link spre comentariu

Poti sa-l schimbi, dar treaba asta trebuie facuta de un electrician autorizat, agreat de societatea care furnizeaza energia. Poti sa-l schimbi si tu, numai ca, la un caz de Doamne fereste, esti tapul ispasitor/acarul Paun/cel ce suporta toate daravelele/caz de puscarie!!!

Link spre comentariu

electricianul care va schimba tabloul electric nu este deajuns sa fie autorizatANRE el va functiona ca entitate economica SRL  PFA   II  deci elibereaza un bon fiscal ,da garantie , dca nu stiti instalatiile electrice aferente cladirilor de locuit ar trebui  verificate o data la 10 ani .

Link spre comentariu

Cuvantul cheie e "ar" (ca in "ar trebui"). Furnizorul "uita" asemenea 

"pretentii", riscul de incendiu e al proprietarului/locatarului.

Chiar si pentru gazele naturale furnizorul mai "sta pe ganduri", ca daca 

iti ia contorul, nu mai incaseaza bani.....

Eu sunt de parere ca PRIMUL care trebuie sa aiba grija de starea

instalatiilor e utilizatorul/proprietarul. Restul, e doar chestie de 

hartii si bani luati in mod discutabil (ca sa folosim o formulare.....

eleganta) 

Link spre comentariu
On 3/12/2018 at 8:28 PM, v67 said:

 dca nu stiti instalatiile electrice aferente cladirilor de locuit ar trebui  verificate o data la 10 ani .

Unde scrie?  Eu nu am informația asta . Știu unde scrie de gaze, de centrala termică , de coșul de fum dar de instalația electrică nu știu unde scrie . 

Sau e la modul condițional- mai mult optativ

 

Link spre comentariu
La 3/12/2018 la 20:28, v67 a spus:

........................... , dca nu stiti instalatiile electrice aferente cladirilor de locuit ar trebui  verificate o data la 10 ani .

Si cum se face verificarea?
Vine cineva cu un detector ca cel pt gaz si verifica de-a lungul peretilor daca exista scapari de gaz.....pardon de curent?

Link spre comentariu

Bineinteles, verifica sa nu fie usile si geamurile sa fie deschise, altfel.............. trage... Referitor la instalatia interioara (dupa punctul de masura), inseamna ca dupa ce schimb o priza sau intrerupator mai performant (adica schimb instalatia electrica formata din conductori si aparataj)........ il chem sa verifice?

Link spre comentariu

 Cred ca in  Manualul electricianului instalator am citit ca instalatiile electrice aferente cladirilor de locuit vor fi verificate o data la 10 ani legea 123 nu cred ca face referire la asa ceva,   este o recomandare care nu mi se pare deplasata, pina la urma si instalatia electrica neconforma  reprezinta un pericol de electrocutare, incendii, istalatia de gaze este mai bine supravegheata de lege. Cite case au proecte pentru instalatia electrica?

Link spre comentariu

Se verifica reziatenta de izolatie -preferabil mai mare de 1Mohm,continuitatea conductorului L N  PE,verificare rezistenta de dispersie a prizei de pamint  legaturi in doze (inceputuri de incendiu  sau daca izolatia conductorilor  eate rascoatra semn ca e o neregula) corectitudinea executarii sau modifecarilor unde   e cazul ,tabloul electric, sectiunea conductorului-cu ce siguranta este protejat ,alte nereguli prinind siguranta in expoatare(personal am gasit in podul unei case intre doua doze conductorul avea izolatia casanta se vedea clar ca depasise temperatura maxima ,doza aproape scrum ,am convins propritarul sa urce sa se convinga ,l-am salvat de la incendiu) 

Link spre comentariu

tabloul de sigurante se conecteaza dupa contor, deci in principiu se poate schimba de oricine care se pricepe cu sau fara autorizatie atata timp cat sigiliile contorului raman intacte, daca apelezi la cineva autorizat ai o garantie ca stie ce face, la modul cum ai pus intrebarea pare destul de clar ca nu prea ai fi in masura sa faci tu asta si nici nu-ti recomand sa apelezi la nenea gheorghe care are experienta ca si-a tras  singur un bec in sopron la el .... dar din cate observ din poza masca contorului face corp comun cu tabloul de sigurante si cel mai probil ca daca vrei sa scoti tabloul mai mult ca sigur ca ar cam trebui taiat cu un flex .... si chiar daca inlocuiesti tabloul oricum contorul arata "naspa" cu decupatura aia acolo deci asocierea unui tablou de sigurante "de firma" cu contorul vechi tot aiurea se vede ..... deci nu faci mare branza ... daca sigurantele sunt ok atunci ramai in varianta actuala si sa fii pregatit pt. o eventuala schimbare atunci cand nu mai ai sigurante de schimb sau in momentul cand iti vor schimba contoarul ca eu inclin sa cred ca nu vei mai avea acel contor mult timp si vei vedea atunci ce solutie mai "aratoasa" vei gasi

Editat de geomx
Link spre comentariu

Ai dreptate @geomx, contorul este montat pe o piesa ce face parte din tabloul de sigurante.
Daca vrei sa-l schimbi, se face o cerere la Enel sau cum s-o mai chema, si va veni cineva sa verifice sigiliul si apoi sa-l dea jos pt citeva zile ca sa poti face schimbarea.
Apoi va veni sa-l sigileze din nou.
Cel putin in cazul meu asa am procedat.
Vezi ca nu se face gratis treaba asta....

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări