Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio Cronos


Postări Recomandate

Salut,

Am ajutat o persoana sudand ceva din aluminiu si aceasta mi-a adus un radio vechi din '78, Cronos.

Mi-a zis ca au fost facute pentru americani si s-au vandut cateva si in Romania...pe sub tejghia!

E ceva de "capul" lui sau il arunc?!

Din pacate nu pot sau nu stiu sa incarc poze.

 

 

Editat de spik
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Parca aceste ceasuri erau pilotate cu frecventa de pe reteaua de 60 de Hz?

"Inainte" de '90 modificam ceasurile (in situatia mea exclusiv afisate pe LED/7segmente)

pilotate cu frecventa retelei, in pilotare cu rezonator (cuart, piezo), urmat de divizor/circuit

de formare care sa inlocuiasca semnalul preluat din retea, dar cu o stabilitate superioara

(frecventa retelei era intre 47 si 48 de Hz, ca urmare a deficitului de putere).

Printr-un almanah Tehnium s-a publicat schema unui montaj capabil de a genera impulsuri

capabile de a actiona mecanismul unui asemenea ceas (ceva cu 2 tiristoare). Poate ar trebui

modificat, inlocuind oscilatorul RC echipat cu 2 operationale (LM358), cu un "pilot" comandat

de cristal, ca cel pomenit mai sus.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
1 hour ago, spik said:

Corect!

Se doneaza!

Va salut cu respect ! As fi doritor de donatia Dumneavoastra , ba chiar sunt dispus sa va motivez/platesc  deranjul pe care  ar trebui sa il faceti ca sa il impachetati si sa-l expediati prin posta Romana (asta doar cand aveti timp la dispozitie) , pentru simplul fapt ca sunt un asa zis colectionar de radioreceptoare cu precadere de fabricatie Romaneasca deoarece doresc sa pastrez dovezi ale industriei autohtone iar acest exemplar nu il am .Va multumesc mult !

Link spre comentariu

"Cronos" cu motor sincron la 50 Hz se gasea pe toate drumurile. Am cumparat si eu unul, dar reteaua nu avea 50 Hz.  Din cauza asta nu se prea vindeau. A trebuit sa-i fac un generator ca lumea (pilotat cu diapazon) pentru alimentarea motorului.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

@spik  , radioul a ajuns cu bine astazi la Pascani . Multumesc din suflet . Rog moderatorii sa nu inchida/stearga topicul deoarece doresc sa postez in continuare aici etapele resuscitarii lui si astfel va ramane in istoria forumului cu povestea completa. Inca o bijuterie Romaneasca care va aminti .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări