Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Badman

Cumparati de pe aliexpress ?

Recommended Posts

@norad TVA-ul luat pe site, e pus doar pentru comanda, nu si pentru transport, asa cum fac cei din Romania.

Inainte sa incerc ceva cu biroul vamal din Iasi, astept sa vad daca imi da Ali TVA-ul inapoi. Am vorbit la customer service, si au si intrebarea standard cu "VAT taken twice", deci nu cred ca suntem singurii din EU cu problema asta.

@Bandi Szasz Mai am un pachet care are plata TVA facuta pe site si a ajuns la posta de cartier, insa nu m-au chemat inca sa-l iau. E venit prin PostNL. Voi vedea daca va fi nevoie sa platesc TVA la el. Am avut pachete de dinainte de 1 iulie, la care am platit TVA la posta de cartier, deci nu e imposibil sa imi ceara din nou.

Mi-au dat Ali un cupon, pana la urma, cu valoare platita de mine in plus postei (nu doar TVA-ul luat de Ali, ci TVA la pret +TVA+transport + taxele de vama 2x8 lei, la ambele pachete). Singura problema e ca trebuie sa-l folosesc inainte sa expire, peste vreo luna si ceva.

Celalalat packet, venit prin PostNL, tot cu posta, a ajuns la posta de cartier si nu am platit nimic in plus (TVA-ul fiind platit pe site)

Am primit la cutia postala un colet mai umflat si cand l-am deschis am avut surpriza sa gasesc inauntru trei colete, comandate in date diferite, destul de recent totusi, dar de la trei vanzatori diferiti. Au facut pe drum cam doua saptamani.

Alte doua colete pe care le astept, cum se spune, cu limba scoasa, zac pe la BSI de pe 2 septembrie cu statusul "Primit de la expeditor". 

Pentru toate, inclusiv primele trei, am platiti TVA-ul in momentul in care am facut comanda. Ma astept ca pentru cele de la BSI sa platesc TVA si cei 8 lei taxa de manipulare.

EDIT:

Dupa ce am postat am primit SMS pentru unul dintre cele doua colete pe care le am la BSI. Este in oficiul vamal, trebuie sa platesc 8 lei si sa prezint copie de pe factura. Am in colet 4 afisaje led cu 7 segmente iar valoarea comemzii este de cca 4 Euro cu shipping si taxe. Ce li s-o fi parut asa de ciudat de l-au trimis la oficiul vamal? Mai platesc acum 2$ in plus.

Edited by zvonacfirst
Acum 40 minute, zvonacfirst a spus:

Am primit la cutia postala un colet mai umflat si cand l-am deschis am avut surpriza sa gasesc inauntru trei colete, comandate in date diferite, destul de recent totusi, dar de la trei vanzatori diferiti. Au facut pe drum cam doua saptamani.

Alte doua colete pe care le astept, cum se spune, cu limba scoasa, zac pe la BSI de pe 2 septembrie cu statusul "Primit de la expeditor". 

Pentru toate, inclusiv primele trei, am platiti TVA-ul in momentul in care am facut comanda. Ma astept ca pentru cele de la BSI sa platesc TVA si cei 8 lei taxa de manipulare.

Eu am avut mai multe colete asa puse impreuna, daca sunt prin "Aliexpress standard/saver shipping" coletele ajung la depozitul lor de unde sunt expediate, observa ca ai mai mute colete si le grupeaza. Daca cele 2 colete care stau prin BSI sunt prin "Aliexpress shipping" implicit vin prin PostNL sau HungaryPost si nu ai treaba cu TVA si taxa, daca sunt luate cu China Post sau Cainiao toate sansele sa platesti pentru ca Posta Romana inca "nu a avut timp" sa se informeze ca se platesc taxe cand faci comanda si banul in plus e bine venit.... 

Revin cu detalii: coletul sosit prin Olanda, a ajuns de la BSI in vama, desi am mai primit colete prin Olanda care au venit direct la cutie sau la oficiul postal de cartier.

Mai am unul identic, venit exact pe acelasi traseu, intrat in tara exact in aceeasi zi, care este in BSI din 2 semptembrie. Sunt curios daca ajunge in vama sau la posta de cartier.

Pentru coletul din vama am mai platit o data TVA-ul. Ca sa mi-l recuperez trebuie... bla, bla, bla. Ce sa fac, sa ma plang la chinez pentru 3 lei?

Mi-au spus cei de la vama ca din octombrie va trebui sa-mi scot cod EORI daca vreau sa mai fac comenzi in China.

Acum 26 minute, zvonacfirst a spus:

Revin cu detalii: coletul sosit prin Olanda, a ajuns de la BSI in vama, desi am mai primit colete prin Olanda care au venit direct la cutie sau la oficiul postal de cartier.

Mai am unul identic, venit exact pe acelasi traseu, intrat in tara exact in aceeasi zi, care este in BSI din 2 semptembrie. Sunt curios daca ajunge in vama sau la posta de cartier.

Pentru coletul din vama am mai platit o data TVA-ul. Ca sa mi-l recuperez trebuie... bla, bla, bla. Ce sa fac, sa ma plang la chinez pentru 3 lei?

Mi-au spus cei de la vama ca din octombrie va trebui sa-mi scot cod EORI daca vreau sa mai fac comenzi in China.

De curiozitate, coletul ce eticheta avea lipit ? La mine toate coletele venite prin PostNL ( Olanda ) sau MagyarPost ( Ungaria) aveau eticheta de al lor lipita peste ala chinezesc, asa ca daca te uitat la expeditor fie era o companie din Olanda fie din Ungaria si sa demonstreze aia la BSI ca coletul e din China....

Acum 54 minute, zvonacfirst a spus:

Mi-a oprit ambalajul și l-a capsat de chitanță de plata a TVA dar am făcut poza. În stânga sus pe eticheta scrie China Post Small Packet By Air. Dar tipa de la vama mi-a spus ca a venit prin Olanda. 

Dap, o fi venit prin Olanda dar a fost trimis cu ChinaPost si ramane eticheta de China pe colet si e bun de taxat. Chiar daca costa "Aliexpress saver/standard shipping" te scapa de vama, coletele ajung la un depozit Aliexpress (in China) unde se aduna cateva mii de colete si dupa sunt trimise in Olanda (PostNL) sau Ungaria (Magyar Posta) pentru ca au contracte cu iei si de acolo se face distributia in EU care implicit inseamna eticheta noua cu expeditor din Olanda/Ungaria si nu mai ai treaba.  Asta s-a intamplat si cu coletele tale despre care ziceai ca au venit grupate, baietii fie din Olanda fie din Ungaria ti-au gasit in containerul de la Aliexpress mai multe colete si le-au grupat sa trimita mai departe unu-l singur in loc de mai multe.

Acum 4 ore, zvonacfirst a spus:

Eu mi-am recuperat banii de la Ali, inclusiv taxele de 8 lei cerute de posta romana. Se ia legatura cu Ali prin Help Center, initial vorbesti cu un robot, scrii "VAT twice", te intreaba daca ai problema cu plata de TVA repetata, dupa care te pune in legatura cu un agent "live", unde ii explici in engleza problema si ii trimiti dovezile de plata, de preferat sa scoti in evidenta sumele si legatura dintre numarul comenzii, tracking, numar aviz posta si chitatele de la posta.

Ali-Coupon-Email.png

Ali-Coupon.png

Totusi ma pune pe ganduri faptul ca ar fi colete care vin prin PostNL la posta vamala.

Eu am patit o ciudatenie si cu UPS recent, SMS cu cerutul informatiilor de EORI pentru o "jumate de pachet" luat in UK prin amaz..uk. Le-am trimis dovezi de plata TVA si pana la urma a ajuns fara plati suplimentare. Era si ciudat ca prima jumate din comanda ajunsese prin DPD fara nici o problema.

De la la regia vamala locala, nu m-as baza, am incercat sa rezolv o problema legata de DHL si nu s-a rezolvat nimic, nici nu cred ca au pe cineva care sa se ocupe de reclamatii. Totusi reactualizartea codului EORI am rezolvat-o jumate telefonic, jumate prin email, ceea ce nu e rau pana la urma. EORI expira cand expira si cartea de identitate, pentru ca e legata, nu doar de nume, adresa si CNP ci si de serie si numar, ceea ce se schimba la reinoire, de aceea confuzia care am aavut-o anterior, ca valabilitatea ar fi doar de un an de zile.

La 24.09.2021 la 20:03, core a spus:

EORI expira cand expira si cartea de identitate, pentru ca e legata, nu doar de nume, adresa si CNP ci si de serie si numar, ceea ce se schimba la reinoire, de aceea confuzia care am aavut-o anterior, ca valabilitatea ar fi doar de un an de zile.

De unde ati scos asta cu expirarea? Pe notificarea de atribuire a EORI nu este trecuta nici seria nici numarul de la cartea de identitate. Iar la data expirarii este trecuta o liniuta, adica nu expira.

Sunteti PFA?

@norad daca la tine nu "expira" asta nu inseamna ca la toata lumea e fix aceeași situație sau ca unii inventeaza, degeaba tot insiști cu "de unde ați scos asta cu expirarea". 

Ti-am spus si aici același lucru https://www.elforum.info/topic/131084-cumparati-de-pe-aliexpress/page/41/ si se pare ca nu sunt singurul.

Ca PF nu iți expira CNP-ul însă prin "expirarea" EORI au vrut sa actualizez cumva datele personale si sa știe daca e necesar sa te mai aibă in evidenta.

https://www.customs.ro/assets/pdf/gabim//Completare_cerere_EORI_FINAL.pdf

Valabilitatea codului EORI 

Dacă ai primit deja numărul EORI de la Autoritatea Nationala Vamala prin Regionalele vamale, acesta este în mod normal valabil pentru o perioadă de 10 ani, în cazul persoanelor juridice. Există și posibilitatea ca un cod EORI să fie atribuit pe un termen mai scurt, dacă societatea are contractul de comodat/închiriere pentru sediul social pentru o perioadă mai mică de 10 ani. Autoritățile trebuie să fie notificate doar dacă intervine una din următoarele situații :

• Firma își schimbă sediul social sau denumirea, deci se schimbă și Certificatul de Înregistrare de la Oficiul Registrul Comerțului.
  • În urma schimbării Administratorului firmei, se modifică Actul Constitutiv al societății. Acesta trebuie actualizat la ONRC.
  • Societatea devine plătitoare de TVA, deci i se va atribui Certificat de înregistrare în scopuri de TVA.
  • O firmă care era platitoare de TVA la data atribuirii numărului EORI nu mai este platitoare de TVA, prin decizia ANAF.
  • Se schimbă codul CAEN principal.
  • Sediul firmei se mută fie în alt sector din București, fie în alt oraș/sat.
  • Persoana fizica își schimbă Cartea de Identitate (în urma schimbării numelui, de exemplu)
  • Cartea de identitate a persoanei fizice expiră

Sursa: https://cod-eori.ro/cat-timp-este-valabil-un-cod-eori/

Acum 4 ore, Stefan a spus:

daca la tine nu "expira" asta nu inseamna ca la toata lumea e fix .....

https://www.customs.ro/assets/pdf/gabim//Completare_cerere_EORI_FINAL.pdf

• Persoana fizica își schimbă Cartea de Identitate (în urma schimbării numelui, de exemplu)
  • Cartea de identitate a persoanei fizice expiră

Sursa: https://cod-eori.ro/cat-timp-este-valabil-un-cod-eori/

Din materialul pus la dispozitie de catre dumneavoastra, avem urmatoarele:

-Modelul de cerere pentru eliberare EORI de pe site-ul Directiei de vama (www.customs.ro ....) nu obliga la completarea seriei si numarului de pe cartea de identitate. Nici nu obliga ca sa fie mentionata o data cand sa expire valabilitatea EORI.

-Evident, ca cineva poate cere ca EORI sa fie valid pe o anumita perioada, dar, la fel de bine poate cere EORI pe o perioada nedeterminata.

In ceea ce priveste informatiile din a doua parte a mesajului dumneavoastra, acestea provin de pe site-ul unei societati comerciale S.C. UPGROW DIGITAL S.R.L. , care are ca scop de activitate intermedierea obtinerii nr. EORI unor persoane fizice si/sau companii care sunt prea lenese sa completeze on-line un formular. Aceasta societate comerciala obtine nr. EORI pentru solicitanti in schimbul unei sume de bani (99 Lei). Vezi aici: https://cod-eori.ro/

Informatia de pe site-ul acestei companii privitoare la expirarea nr. EORI, anume cand expira cartea de identitate, este mestesugit amestecata cu informatii ce privesc nr. EORI pentru persoane juridice. De asemenea este si eronata.

Nu este exclus, ca in cazul unor persoane fizice ce apeleaza la serviciile S.C. UPGROW DIGITAL S.R.L., angajatii sa pacaleasca solicitantul si sa treaca la cererea de eliberare EORI o data de valabilitate ce coincide cu data expirarii cartii de identitate. Sau, sa treaca valabilitate de un an.

E si de inteles de ce ar face acest lucru. Ar avea de castigat niste bani. La data expirarii nr. EORI, clientul mai decarteaza 99 lei pentru inca un an.

Asadar, va intreb:

-Sunteti persoana juridica?

-Ati solicitat catre autoritatea vamala, EORI valabil pe perioada determinata sau nedeterminata?

-Daca EORI a fost pe perioada nedeterminata, in ce fel ati fost notificat de catre Directia de vama (sau alta autoritate) ca v-a expirat acest numar? Prin fax, telefon, e-mail, SMS, servicii postale?

Edited by norad

In primul link scrie:

Data expirării valabilității numărului EORI nu poate fi mai mică decât data sfârșitului de valabilitate al adresei.

Cum iti dai seama când iți expira adresa? Nu expira? Atunci de ce mai specificau asta.

@norad

"-Evident, ca cineva poate cere ca EORI sa fie valid pe o anumita perioada, dar, la fel de bine poate cere EORI pe o perioada nedeterminata." Cum facem asta? Il rogi frumos pe domnul browser sa-ti scrie acolo "perioada nedeterminata"

Daca te gândești sa lași necompletat câmpul nu prea merge, vezi mai jos de ce.

Cerere-EORI.png

Crezi ca eram fraier sa-mi fac EORI pentru 9 luni când puteam sa-l fac pe perioada nedeterminata? Sau cel puțin nu scriam fix data când îmi expira cartea de identitatea.

Îmi si era drag sa completez mizeria aia de formular arhaic de a trebuie sa instalez XP in mașina virtuala in anul 2019 si după sa-l printez, semnez, scanez si trimit pe email împreuna cu CI. Noroc cu pandemia ca au reușit sa își mai actualizeze cat de cat platformele online sa funcționeze in browser actuale.

Am verificat aici si EORI-ul meu nu apare ca valid https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/eos/eori_validation.jsp?Lang=en

https://www.elforum.info/topic/144496-taxe-fed-ex/?do=findComment&comment=1925391

Chiar crezi ca firma minte doar pentru ca se îmbogățește cu aia 99 lei de la persoanele fizice ce își cumpăra marfa de 5$ din China?

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines