Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vasile

Cumparati de pe aliexpress ?

Recommended Posts

@Stefan

E de aici:

https://service.aliexpress.com/page/knowledge?pageId=37&category=1000021915&knowledge=1060839063&language=en

Nu stiu cat va fi valabil link-ul, drept urmare voi atasa si (o parte din) text:

"

Buyer Tax Information Collection

AliExpress is required by law to collect tax and remit to these relevant local tax authorities. There will be new online function for business type account to update VAT information,as business type account might be excluded if VAT information can be verified. Currently, online process is only opened for buyers from UK and European Union (EU) member states."

Edited by norad
Acum 5 minute, djvas a spus:

Stie cineva cu ce intermediar ajung la destinatie coletele trimise cu YunExpress ? Multumesc.

Mie mi-au venit cu Posta Romana. Dar coletele au venit cu trenul, prin Rusia, Ucraina, Polonia, Germania, Belgia. Au stat ceva vreme in Belgia si apoi au ajuns in Romania la BSI. Peste o luna si jumatate au petrecut in tranzit.

Am urmarit pe 17track parcursul coletelor.

Acum 47 minute, norad a spus:

Deci Aliexpress o sa incaseze TVA-ul de la persoanele fizice. TVA pe care va trebui sa-l verse statului UE din care e cumparatorul. Prin urmare nu mai e nevoie de EORI, vama si altele.

Odata platit TVA, coletul nu ar trebui sa mai ajunga la oficiul postal vamal, ci direct la oficiul postal de cartier. Daca e valabil ce zic, de asta ar beneficia si persoanele din mediul rural. Nu ar trebui sa se mai deplaseze n! kilometri pana la oficiul postal vamal din marile orase. Sunt multi indivizi dezghetati la tara si care ar vrea si ei sa guste din avantajele capitalismului/comertului online.

Pai daca in una din casute imi cere ''company name'' e clar ca acolo se refera la firme, nu la persoane fizice, iar in cealalta casuta se baga CUI-ul firmei prin care aliexpress vede ca firma respectiva e inregistrata ca platitor de TVA.

Gresesc ?

Edited by maxente
Acum 8 minute, maxente a spus:

Pai daca in una din casute imi cere ''company name'' e clar ca acolo se refera la firme, nu la persoane fizice, iar in cealalta casuta se baga CUI-ul firmei prin care aliexpress vede ca firma respectiva e inregistrata ca platitor de TVA.

Gresesc ?

E pentru firme.

@maxente nu greșești, așa este.

In citatul lui @norad, pe lângă ce este subliniat, mai trebuie citit (în același context, nu separat) și "There will be new online function for business type account to update VAT information"

Nu e un lucru rău să facă și pentru persoanele fizice însă cred că mai durează din punct de vedere legislativ.

Asa mi-ar fi placut si mie, dar mi-e teama ca pentru noi persoane fizice tot asa va fi, adica o sa ne caram de fiecare data pentru niste nimicuri chinezesti si sa stam pe la cozi.

Poate ca n-ar fi asa de nasol daca acel nimic n-ar face pana la destinatie peste doua luni cum a fos pana acum.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines