Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Vasile

Cumparati de pe aliexpress ?

Recommended Posts

Ieri m-am pomenit cu un pachetel in cutia postala comandat taman pe 15 februarie  

Eu azi cu unul din 20 februarie.

Posted (edited)

Am primit si eu unul saptamana trecuta, cred ca joi, comandat in decembrie pentru care mi-am primit banii deoarece a fost considerat pierdut. 

Chinezul vad ca apare in continuare in vacanta si nu raspunde la mesaje. Cred ca m-am ales cu un cadou. :dans:

Edited by zvonacfirst

1 hour ago, zvonacfirst said:

Am primit si eu unul saptamana trecuta, cred ca joi, comandat in decembrie pentru care mi-am primit banii deoarece a fost considerat pierdut. 

Chinezul vad ca apare in continuare in vacanta si nu raspunde la mesaje. Cred ca m-am ales cu un cadou. :dans:

Un prieten care comanda destul de mult de aici dar si de pe alte doua siteuri  are cam 30% pe gratis , cum expira data livrarii face reclamatie si primeste banii inapoi de la paypal ,ulterior soseau coletele .Si astea inainte de criza Covid....

Ultima achizitie un CNC luat cu 139 dolari , a depus reclamatie ca nu merge ca lumea si a primit 30 dolari inapoi , a updatat softul si acum merge ..... norocos omul , dar si comunica perfect in 6 limbi.....

Posted (edited)

Eu poate sunt un pic mai... ghinionist. De regula mai astept, nu deschid claim a doua zi de la expirarea termenului de livrare. Sunt constient ca si la noi in tara sunt mari probleme cu posta Ro si cele mai multe intarzieri su pierderi de colete i se datoreaza. Cand s-a intamplat sa vina coletul dupa ce am primit banii, am considerat ca este ok sa platesc din nou. La ce preturi vinde chinezul nu m-as imbogati pastrand banii. Eu cumpar de la chinezi maruntisuri pentru care as plati cu muuult mai mult in tara.

Edited by zvonacfirst

1 oră în urmă, Усилитель a spus:

Un prieten care comanda destul de mult de aici dar si de pe alte doua siteuri  are cam 30% pe gratis , cum expira data livrarii face reclamatie si primeste banii inapoi de la paypal ,ulterior soseau coletele .Si astea inainte de criza Covid....

E un fel de client pe care ar fi bine sa-l eviti daca esti vanzator.

Nu comand de regula de pe la chinezi. Am observat intarzieri cu Fedex Economy Air SUA-RO, cat si Fedex Economy Road.

UPS Standard cca 5-6 zile lucratoare din Marea Britanie, 3-4 zile din Franta/Belgia.

Posta Romana functioneaza OK in Romania pe parte de trimiteri externe. In Statele Unite e mare problema pe parte de primiri internationale. Intarzieri de 2-6 saptamani.

Acum 1 oră, Усилитель a spus:

norocos omul

Pe vremuri astia se chemau tzepari.

Posted (edited)

Si acum li se zice la fel.

Genul de om cu aroganta de burghez, dar opteaza pentru free shipping si se plange ca nu ajunge coletul in 2 saptamani.

Edited by Haralambie

Acum 6 ore, Усилитель a spus:

Este ''decit'' nesimtit, nu e ceva de lauda! esti prieten cu asemenea oameni?

Acum 7 ore, Усилитель a spus:

norocos omul , dar si comunica perfect in 6 limbi.....

Este doar un nesimtit in 6 limbi... urasc genul asta de cocalari

Va salut!

Zilele astea am terminat stocul de BMS-uri 1S si 2S pentru Li-Ion ce le foloseam la masinutele lui fi-miu si am cautat pe aliexpress sa mai comand un rand... dupa vreo jumatate de ora de cautat d-alea ieftine, nu gasesc nimic sub 1-2 dolari si free shipping, cam toate au 4 dolari transport, sau 5 dolari cu transport gratuit...adica aceeasi Marie.

Ati observat si voi astfel de practici dupa perioada asta cu virusul pacii?

Inainte am luat BMS-uri 1S si 2S cu aprox 0.5 dolari bucata si transport gratuit, acum ciu-ciu.

Am observat că la unele produse prețul a crescut dar nu sunt diferențe mari.

Ciudat e că de o săptămână ali mă tot notifică, aproape in fiecare zi, că o comandă a ajuns in Ro. Înainte îmi trimitea o singură notificare / email per comandă.

Screenshot-2020-06-01-17-04-25-404-com-alibaba-aliexpresshd.jpg

Multumesc Stefan! 

Am gasit, intre timp, pachete de 5 buc BMS la pret rezonabil astfel nu a trebuit platit transportul de 5 ori. Mai exact: 5buc BMS 1S la 0.71$ pachetul + 0.82$ transport, adica 1.53$ pentru 5 BMS 1S si cativa banuti mai mult pentru BMS 2S... eftin ca braga.

Am comandat  in 24 mai si primit de pe banggood cu urgent cargus in 3 iunie  , cu livrare din cehia fara costuri suplimentare fata de site , prin expediere 

EU Priority Mail: Andonstar ADSM302 si Hantek DS04202C .  

Acum 2 ore, iora a spus:

Am comandat  in 24 mai si primit de pe banggood cu urgent cargus in 3 iunie  , cu livrare din cehia fara costuri suplimentare fata de site , prin expediere 

EU Priority Mail: Andonstar ADSM302 si Hantek DS04202C .  

Sunt ok? Cât a costat osciloscopul?

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.