Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Sandu_alex_999

1.5kw power amplifier

Recommended Posts

Guest donpetru
Project 117, este un amplificator audio de putere de impedanta redusa (aprox. 0,5 - 1 OHm). Marea problema la acest amplificator o reprezinta imperecherea finalilor care in regim de amator nu este asa usor (numai imagineaza-ti ca trebuie sa cumperi cel putin cu 50% mai multi finali decat are un canal! - dar daca te hotarasti sa faci varinata stereo :smt003 ). In al doilea rand, la curenti de sarcina mari este important ca semnalul etajului de atac a finalilor sa permita intrarea in conductie foarte bina a lor, deci "timp mort" = 0. Lucru asta este foarte greu de realizat practic daca nu se iau masuri suplimentare in ceea ce priveste toleranta componentelor (max. 1%). In final, poate ar mai fi cateva lucruri de adogat dar ramane totusi o intrebare: la ce anume crezi ca iti va folosi acest amplificator ? La prima vedere, "Project 117" este numai bun de sonorizat un concert in aer liber sau....stiu eu, vreun stadion; in nici un caz acasa! :smt003

Scrie mare de tot chiar in titlu: 1500W/4Ohmi si mai jos da si puterea pe 8Ohmi: 900W. Nici nu ar fi putut merge pe asa impedanta mica, chiar autorul spune ca ''nici o sansa pe 2Ohmi''.Cind ai 10 perechi de finali nu mai trebuie sa-i imperechezi.

Ce impedanta redusa donpetru? io vad acolo 1.5kw in 4 oameni , si aprox 0.9 kw in 8 oameni :supz:

Daca ai fi citit ce scrie acolo , observai ca zice ceva de 2 ohmi , la care adauga omul commentul "2 Ohms?

No. Not a chance"

Nu e vb de amplif , ca nu ar suporta impedantza , e vb de curentul care trece prin fire la puterea aia , si de puterea disipata de finali :toimonster:

Restul il poti citi si tu :smt003

L.E. : @Zal nu postase cand am inceput eu sa scriu :weedman:

nu mai bine inseria finalii? ca sa nu intre asa mult in zona de strapungere secundara.Sunt si alte scheme de putere mare care ar merita copiate.ASta e cam simplista.Vezi pe site la Qsc.

Guest donpetru

Poate ca am exagerat cu cei 0,5 Ohmi, dar un proiect asemnantor am realizat mai de mult si mergea fara probleme in 2 Ohmi. Autorul nu recomanda e altceva, poate ca la cati finali in paralel a pus e frica sa-l mai probeze in 2 Ohmi ca sa nu zic 1 Ohm. :smt005

Vorbind serios, pentru ca am realizat ceva asemanator (8 perechi de finali): Project 117 merge fara probleme in 2 Ohmi - project 117 are 9 perechi de finali, poate nu ati observat.

simplista cu sensul ca lipsesc multe.Uite de exemplu tu zici ca ai problema cu condensatorii.Daca ai face in clasa G sau H. Pui 4 secundare pe transformator, le inseriezi 2 cate 2 si obtii 4 tensiuni de alimentare.In felul asta castigi eficienta si nici nu iti trebuie o galeata de finali.Oricum ar fi preferabil sa folosesti niste mosfeti, nu bipolarii aia ca sa nu ai probleme cu strapungerea secundata.

Se poate si mai simpla... :smt003

la o asemenea alimentare ,dand si problema filtrajului cu condensatori , cred ca ar fi mai simplu o sursa in comutatie

Guest donpetru

la o asemenea alimentare ,dand si problema filtrajului cu condensatori , cred ca ar fi mai simplu o sursa in comutatie

Buna idee. :supz:

Guest

Buna idee. :supz:
...........da, daca faci abstractie de faptul ca sursa o sa fie mai complexa si mai scumpa decat amplificatorul. :drinkers: :partyman:

Guest

Am deja un traf de 5kw :supz: , nu-mi mai trebuie inca unu (prea greu :smt005 )

Te-ai prins, eu incercam sa-mi promovez transformatorul pentru o eventuala vanzare. :smt043 :smt043 @donpetru ~~departe de mine ideea de a declansa un flame pe tema SURSE IN COMUTATIE--SURSE LINIARE. :smt006 :yawinkle: