Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Anodizare panou de aluminiu


vlad228

Postări Recomandate

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Momentan, se pare ca am rezolvat cu ajutorul userului flo_tiesto caruia ii multumesc si public. Zilele urmatoare va ajunge panoul natur la mine apoi il voi expedia spre a fi anodizat. 

Voi posta aici rezultatul final. 

Toate cele bune tuturor

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Salut! Inca nu m-au contactat cei de la curier, iar pe sait, dupa awb nubprea imi apare mare lucru (doar data sinora in care a fost preluata). In principiu, pun toate astea pe seama vremii nefavorabile din zilele astea, iar maine ii voi contacta eu sa vad ce si cum.

Te anunt imediat ce o primesc si voi posta si foto aici.

Multumesc inca o data pentru tot.

Link spre comentariu

Desi e un pic tardiv pentru initiator poate informatia asta ajuta pe cineva.

La rack-urile de 19'' (retelistica, sonorizare etc) exista asa numitele ''blank panel'' si se gasesc inclusiv din aluminiu eloxat, cele de 2 sau 3 U sunt perfecte pentru amplificatoare.

Arata ca in poza , cu foarte mici variatiuni geometrice de la un producator la altul.

 

19-2421_01.jpg

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Imi cer scuze userului flo_tiesto pentru ca nu am mai postat nimic pe acest topic (serviciul m-a tinut destul de ocupat si nu am mai facut nimic legat de acest proiect). Ii multumesc si pe aceasta cale pentru ajutorul oferit in legatura cu anodizarea acestui panou. Este un om exceptional, de nota 10+. Datorita lui acest proiect merge mai departe.

MULTUMESC!

 

Postez, mai jos, niste fotografii cu panoul anodizat. Desi pe fotografiile postate apar cateva defecte, acestea nu sunt vizibile si in viata reala (cateva amprente pe care nu le-am sters prea bine). Din punctul meu de vedere anodizarea a iesit foarte bine.

Astept, acum, un raspuns de la un user al forumului referitor la prelucrarea ulterioara la cnc a acestui panou.

IMG_3203.jpg

IMG_3210.jpg

IMG_3213.jpg

 

P.S. Pentru binox - multumesc pentru sugestie.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
La 11.05.2018 la 11:27, vlad228 a spus:

Imi cer scuze userului flo_tiesto pentru ca nu am mai postat nimic pe acest topic (serviciul m-a tinut destul de ocupat si nu am mai facut nimic legat de acest proiect). Ii multumesc si pe aceasta cale pentru ajutorul oferit in legatura cu anodizarea acestui panou. Este un om exceptional, de nota 10+. Datorita lui acest proiect merge mai departe.

MULTUMESC!

 

Postez, mai jos, niste fotografii cu panoul anodizat. Desi pe fotografiile postate apar cateva defecte, acestea nu sunt vizibile si in viata reala (cateva amprente pe care nu le-am sters prea bine). Din punctul meu de vedere anodizarea a iesit foarte bine.

Astept, acum, un raspuns de la un user al forumului referitor la prelucrarea ulterioara la cnc a acestui panou.

IMG_3203.jpg

IMG_3210.jpg

IMG_3213.jpg

 

P.S. Pentru binox - multumesc pentru sugestie.

 

Da-mi niste detalii referitoare la prelucrarea CNC. Poate reusesc eu.

Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...
Vizitator Sabin Dimian

Salut baieti!

 

Am niste piese din aluminiu realizate la cnc  si as vrea daca se poate sa le vopsesc prin acest proces de anodizare.

 

Mentionez ca prima data am incercat varianta clasica cu vopsea lichida, insa dupa cateva saptamani vopseaua a inceput sa se cojeasca...(piesele au fost degresate foarte bine,aplicarea  prin pulverizare,vopsea de calitate s.a)

 

Am 4 bucati din aluminiu 6083 aliaj:

 

1 buc teava 500 mm x 30mm x 2mm

 

1 buc teava 154mm x 40 x 3 mm

 

2 buc 70 mm x 70 mm x 30 mm

 

 

 

Imi puteti recomanda pe cineva care ma poate ajuta pe termen lung si la un pret acceptabil, fiindca intentionez sa fac mai multe bucati pe parcursul anului.

 

 

 

 

Multumesc,

 

Sabin

Link spre comentariu
  • 4 luni mai târziu...
Vizitator TIberiu83

Buna ziua,

 

Si eu sunt interesat sa oloxez niste piese de aluminiu. Imi puteti da numarul de telefon al utilizatirului Flo_tiesto?

Editat de TIberiu83
Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări