Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Anodizare panou de aluminiu


vlad228

Postări Recomandate

Buna ziua! 

In urmatoarele zile voi intra in posesia unei placi de aluminiu pe care vreau sa o folosesc pentru panoul frontal al amplificatorului SARA 2016 pe care incerc sa il construiesc. 

Din pacate nu prea am gasit pe nicaieri aluminiu anodizat negru (aceasta va fi culoarea carcasei) si am achizitionat o placa de aluminiu natur. 

Am cerut o oferta la o firma care se ocupa de anodizare, insa, pretul este prea mare pentru ce am eu nevoie (doar anodizarea va costa mai mult decat carcasa). 

Imi puteti recomanda  o persoana/firma sau este cineva pe forum care ar putea sa ma ajute cu anodizarea acestui panou in negru mat la un pret decent pentru un constructor amator? 

 

Date panou:

Lungime: 450 mm

Latime: 100 mm

Grosime: 8mm

 

Va multumesc! 

Editat de vlad228
Greseli redactare
Link spre comentariu

Multumesc pentru raspuns si pentru intentie. Sper sa fie perfect plana - am dat comanda la o firma care comercializeaza asa ceva. Este o solutie interesanta acesta cu autocolantul, dar imi doresc sa obtin acel aspect de aluminiu anodizat. 

Mai astept, poate totusi gasesc ceva. Daca nu, ma voi orienta catre un panou din acelasi material precum carcasa, cu decuparile de rigoare, dublat apoi, pe interior cu plexiglass iluminat cu un led alb. 

Multumesc inca o data! 

Link spre comentariu

Capacul de sus si cel de jos este din tabla de 1,5 iar fata, lateralele si spatele sunt din komatex de 5 mm si prinse cu, cornier de aluminiu de capacele de tabla. Inafara de tabla care a fost taiata in laser, totul e taiat nanual la cutter si gaurile cu  bormasina, cu foarte multa migala si infoliat cu autocolant.... Cu si mai multa migala ca dungile alea colorate sa fie cat mai drepre si/sau cat mai pe mijloc. 

 

Untitled21.jpg

Editat de Ionut Remus
Link spre comentariu

Una dintre firme mi-a cerut 75 de euro, iar o alta firma 0.55 euro/dm patrat, dar numai pentru cantitate peste 180 dm patrati (pentru cantitati sub 180 dm patrati, cum este si cazul meu, pretul cerut a fost de 100 euro).

Practic, la  a doua firma, ar fi costat cam 24 euro fara tvadaca nu ar fi fost suprafata aceea de 180 cmp. 

 

Trebuie sa mentionez ca aluminiul este aliaj de tip 2017.

Editat de vlad228
Corectare si adaugare
Link spre comentariu

Da! Se poate pune o intrebare, dar cred ca vopsirea electrostatica in cazul rotilor e valabila doar la metale feroase, iar cum aluminiul este metal neferos cred ca ar primi un raspuns negative, dar nu strica sa intrebe...

@cristinel_bm face tot felul de carcase chiar faine cu taiere laser si la cerere face si vopsire electrostatica, dar iarasi, cred ca la aluminiu nu se baga! Eventual facut machete cu taierile si gaurile si va face el o fata din table de 1 sau 1,5 taiata in laser unde marja de eroare este de 0,0....... si va puneti de accord sa o vopseasca si electrostatic...

Link spre comentariu

Daca puteti face rost de bicromat de potasiu, va anodizati singur in negru tabla aia de aluminiu. Gasiti exact cum se procedeaza in cartile lui Claudiu Voda, sau in asta, care contine mult mai multe lucruri interesante, inclusiv creerea de fotografii pe metale, textile, etc.

https://www.okazii.ro/experiente-pentru-chimistii-amatori-leonid-petrescu-a191177247

https://www.printrecarti.ro/68716-claudiu-voda-ucenicul-vrajitor.html

 Pe vremea... dictaturii se gaseau la liber, chiar daca cumparatorul era un pusti de 13 ani, bicromat de potasiu la "Chimice", permanganat de potasiu si azotat de argint la farmacie, alaun dublu de potasiu si aluminiu si soda caustica fulgi la "Metalocasnica", cu astea de mai sus am obtinut inclusiv aluminiu roz, albastru si violet se obtinea usor, cum prindeam ceva de aluminiu, cum ii schimbam culoarea.:rade: Dar acum fiindca suntem liberi, este interzis sa cumperi si sa detii ca persoana fizica asemenea substante, fiindca sunt precursoare de droguri si bombe, sau ingrasa.

Editat de Spitfire
Link spre comentariu

Restul carcasei (mai putin panoul frontal) va fi facuta chiar de cristinel_bm). 

Am avut deja zilele trecute o discutie cu el si mi-a explicat cam cu sta treaba cu vopsirea electrostatica. 

Ideea este in felul urmator: planul initial era sa slefuiesc panoul de aluminiu astfel incat sa capete acel astpect microtexturat, usor zgariat (cu foarte multe liniute paralele) cum se vede la u ele amplificatoare realizate industrial, apoi sa il trimit la anodizat, dupa care, pe baza unui desen vectorial sa  trimit la cineva care sa il prelucreze la cnc (gravarile necesare si decuparile). Astfel, scrisul gravat ar fi aparut argintiu pe un fond negru si ar fi iesit foarte frumos (din punctul meu de vedere). Din cauza ca nu am gasit, pana acum, o oferta acceptabila de anodizare l-am contactat pe cristinel_bm si i-am explicat cam ce vreau. L-am intrebat daca este posibil sa dau intai la gravat panoul de aluminiu neeloxat si apoi sa il vopseasca electrostatic, cu speranta ca textul gravat va ramane usor in relief si eu voi putea umple santurile corespunzatoarele textului cu o vopsea alba. Raspunsul a fost ca vopseaua depisa electrostatic va umple si scrisul gravat- practic, se va depune in strat mai gros in gravura si la final nu se va mai cunoaste nimic. 

In acest context am decis sa intreb si pe forum, poate ma poate ajuta cineva. 

In momentul de fata am doua variante la care ma gandesc foarte serios:

Prima varianta consta in utilizarea panoului de culoare natur, fara nicio anodizare pe care sa il slefuiesc pentru a obtine acea suprafata microtexturata, sa il dau apoi la gravat si decupat, iar in cele din urma sa umplu textul gravat cu o vopsea neagra (cu un ac subtire astfel incat sa vopsesc doar ce ma intereseaza) si sa fixez apoi panoul obtinut in felul acesta la carcasa facuta de cristinel care va fi vopsita in negru. Desi initial aveam rezerve, am vazut cateva carcase asemanatoare si imi ace contrastul obtinut.

A doua varianta la care ma gandesc este sa renunt la acest panou de aluminiu, iar carcasa integrala sa o realizeze tot cristinel. Panoul frontal sa aiba toate decupajele- inclusiv scrisul taiate cu laserul in timpul productiei, sa o vopseasca electrostatic, iar eu, in spatele panoului frontal astfel realizat sa atasez o placa de plexigalass mat care sa fie usor iluminata in alb in timpul functionarii amplificatorului. Astfel toate inscriptie se vor vedea usor iluminate.

@Spitfire - va multumesc. Ma voi interesa si de necesarul pentru colorarea in regim diy.
 

Problemele acestea apar, in primul rand deoarece  am investit destul de mult, pana acum, in acest amplificator si imi doresc ca si carcasa sa arate foarte bine.  Din acest motiv imi asum faptul ca panoul din aluminiu ma va costa aproape cat restul carcasei. In principiu, doar bucata de aluminiu a costat cam 80 de lei si ma va mai costa destul si gravatul plus decuparile. Nu credeam ca anodizatul va costa atat de mult - nu vreau gratis, dar parca 100 de euro face cat toata cutia. Un alt lucru care mareste cumva costurile este dorinta mea de a lucra cu romanii in Romania. Imi doresc ca majoritatea banilor cheltuiti sa ajunga la romani si nu la alte popoare.

L. E. Am sunat si la userul de pe saitul de vanzari indicat mai sus. Acum cateva ore mi-a spus ca revine cu un telefon... 

 

In cele din urma cred ca voi merge pe utilizarea aluminiului de culoare naturala, fara nicio anodizare.

Editat de vlad228
Link spre comentariu

Uite inca o idee viabila! Ce-ar fi sa vopseasca electrostatic cristinel, cum ti-a recomandat,  dar fara gravat text sau forme si sa iei legatura cu o firma care face serigrafie? nu cred ca te-ar costa mai mult de 150 lei sa iti serigrafieze panoul frontal cu argintiu, iar vopseaua serigrafica sa stii ca este destul de rezistenta in timp!

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări