Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare boxe de calitate


Postări Recomandate

Eram la capitolul producatori mici care incearca sa-si faca un nume. Pai aia doi producatori mentionati de tine cam trag teapa daca practica preturile alea (am facut calculul doar pentru boxa VIVACE 2XT de 3000 zloti). Cine crezi ca ar cumpara boxele alea la preturile alea? In regim DIY iesi sigur la jumate (1800 lei) din pretul boxelor VIVACE 2XT. 

Link spre comentariu

Mai oameni mai, pai cine credeti ca lucreaza moca? Sunt salarii de platit, chirii pe spatii, amortizare scule etc.... Reveniti-va din vise.....

DIY - poate fi o varianta prin eliminarea acestor costuri administrative.....

In opinis mea acele VIVACE 2XT sunt niste boxe decente la un pret decent.

Preturile indecente sunt alea de peste 10.000euro pt. o pereche de bookshelfuri.

 

Aaaa, acuma vad, pai tu ai socotit acolo doar difuzoarele si unele piese din filtre. Unde pui MDF, Furnir, Lipici, Borne, Cabluri, alte piese in filtre, fonoabsorbant, suruburi,  Grile pe fata, tub de bas reflex.... Daca stai si socotesti...... la 3.000 chiar sunt ieftine.....

Editat de ahegyes
Link spre comentariu

@alex26,

Esti convins de bookshelf-uri! Nicio problema! In cazul in care vrei sa le construiesti, ia in calcul si faptul ca acestea au limitele lor. Daca vei vrea s utilizezi un amplificator cu tuburi, sau, unul de putere relativ mica, bookshelf-urile au SPL relativ mic. Un alt neajuns est legat de wooferele de diametru mic, ce misca un volum mic de aer. Basul nu este incisiv si nu poate fi suplinit de puterea amplificatorului. Pana vei lua o decizie, poate ar fi relevant sa asculti cateva incinte cu woofere de dimensiuni diferite. In plus, statistic, poti compara pe net, cat de extinsa e banda de frecventa la joase. Trebuie sa ai in vedere mai multe elemente inainte sa decizi ceva in cazul in care pleci pe DIY.

Pana la urma, ori faci ceva sa merite banii in solutia DIY , sau, mai ieftin si mai sigur, un SH in stare buna!

Link spre comentariu

Second hand este o alternativa, DAR.....atentie mare. Eu rar am vazut boxa second buna sau decenta la pret bun. Care pareau sa fie boxe bune la pret bun sau foarte bun, erau boxe cu probleme. Chiar am reparat astfel de boxe, deci... atentie mare ce luati second.

Editat de ahegyes
Link spre comentariu
26 minutes ago, ahegyes said:

Mai oameni mai, pai cine credeti ca lucreaza moca? Sunt salarii de platit, chirii pe spatii, amortizare scule etc.... Reveniti-va din vise.....

DIY - poate fi o varianta prin eliminarea acestor costuri administrative.....

In opinis mea acele VIVACE 2XT sunt niste boxe decente la un pret decent.

Preturile indecente sunt alea de peste 10.000euro pt. o pereche de bookshelfuri.

 

Aaaa, acuma vad, pai tu ai socotit acolo doar difuzoarele si unele piese din filtre. Unde pui MDF, Furnir, Lipici, Borne, Cabluri, alte piese in filtre, fonoabsorbant, suruburi,  Grile pe fata, tub de bas reflex.... Daca stai si socotesti...... la 3.000 chiar sunt ieftine.....

Ai construit ceva boxe deci ai putea sa spui destul de exact din costul total cat reprezinta pretul difurilor, filtrelor si cutiilor + accesorii. 

Eu cand am calculat am pus TOATE piesele din filtru. Condesatorul de 15uF este 5 euro si eu am pus si la alea mai mici tot 5 euro (am zis 30 de euro in total). Iti garantez eu ca "MDF, Furnir, Lipici, Borne, Cabluri, alte piese in filtre, fonoabsorbant, suruburi,  Grile pe fata, tub de bas reflex" nu costa nici 1000 de lei. 

Astept un "desfasurator" pentru o pereche de boxe. 

Incep eu: filtru = max 1/2 valoare difuri. Continua tu cu restul.  

Link spre comentariu

OK, pe langa cond si bobine mai ai in filtru niste cabluri, niste papuci, daca folosesti PCB - ai si PCB, coliere de plastic si chiar cositor. Poate toate aste par cheltuieli neglijabile - dar nu sunt, se aduna.

Cablu - minim 8lei m daca pui cablu decent (Hamma, 2.5mm la Altex) si intr-o boxa cu 3 difuzoare intre undeva intre 4-5m de cablu - daaaa, asa mult

PCB - 10lei o placuta

MDF - e minim 60-70lei mp - la o boxa gen Vivace intra 2-2.5mp

Furnir - linistit 100lei

Prenandez - 60lei

Grile - panza 70lei, diblurile 10lei

Fonoabsorbant 10-20lei

Tuburi reflex - minim 30lei

Lac - minim 30lei

Aracet - daca iei de calitate, e scump...

Mai sunt si maruntisuri ca suruburi, soricei, cositor, etc.... si apoi mai sunt sculele de care ai nevoie care trebuie sa le cumperi sau sa platesti pe cineva sa iti faca cutiile. Si mai trebuie sa faci si filtrele....Aici poti sa ai o schema de filtru de pe net (ceea ce nu e de recomandat), daca nu trebuie sa faci modelare pt. filtre. Intreaba colegii pentru cat se face asa ceva pe aici pe forum???

 

 

Editat de ahegyes
Link spre comentariu
1 hour ago, Shambala said:

Cu ochii inchisi sa nu iei niciodata nimic ....   :rade:

Poti si sa iei cu ochii inchisi: intai vezi ce ai in fata, daca iti place, inchizi ochii si asculti! Avantajul? Esti mai concentrat pe ce auzi!:aplauze Evident ca e nerecomandabil sa te repezi sa cumperi ceva orbeste! Perfect ar fi sa iei in calcul TOATE aspectele deciziei, inclusiv pentru viitor: un up-grade la incinte nu e la fel de usor de facut ca la celelalte componente ale sistemului audio. Pentru ca multi melomani cu fonduri limitate mi-au solicitat o parere si un ajutor in procurarea unor incinte SH, mi-au trecut prin mana zeci de perechi. Nu am avut probleme legate de difuzoare, specificand clar vanzatorilor ca NU platesc si NU accept rile schimbate, defecte evidente,  difuzoare inlocuite, filtre modificate, carcase distruse. Nu am luat in vizor nici incinte f. vechi. In orice caz, indiferent daca se opteaza pentru DIY sau SH, un risc exista. In general, o alegere buna, cu auditie, e preferabila, pentru ca la aceiasi bani poti achizitiona incinta cu garantia ca proiectul ei a fost verificat de  producator. Iar in unii producatori se poate avea incredere mai multa decat in ceea ce poti cumpara azi la preturi relativ mici ( avand in vedere ca cei cu bani nu se apuca de DIY !!! Cumpara! De obicei in ideea unei investitii!!! )

Link spre comentariu

Daca am calculat bine (am pus 2,5mp la 70 lei mp) iese cam 475 de lei pentru o boxa. In regim DIY un colant sau un vopsit cred ca nu sughite deci nu-i musai sa bagi 200 de lei in furniruit pentru 2 boxe. Desi nu prea am vazut grile pe la realizari DIY (mai ales ca la auditie toata lumea le scoate). Dar nu m-am inselat ca acestea nu costa 1000 de lei (basca ca eu nu m-am gandit la grile + furnir). Deci 950 de lei daca se vrea cu furnir + grile si vreo 650 de lei daca se baga colant sau se vopsesc si fara grile.

Acum sa stii ca si mdf-ul nu costa 70 lei mp (atat am pus eu la calcul) :

https://arabesque.ro/p/placa-mdf-sebes-2800-x-2070-x-18-mm/000000000010101201

ci undeva la 50 de lei mp. 

Link spre comentariu

Stai asa, nu stiu cum ai calculat tu mai sus, dar eu am calculat la perechea de boxe - nu la bucata de boxa.

Apoi - da, e 50lei mp la Arabesque - care iti pune in brate coala de 6mp INTREAGA. De la depozitul Arabesque pana acasa la tine si sa fie la marime care sa poti sa faci ceva cu ea.....mai ai ceva treaba - de aceea am pus 70lei mp. Intamplator si eu tot de la Arabeque iau MDF si stiu cum e treaba.

Arabesque are si servicii de debitare - deci se poate debita pe loc - contracost.

Apoi tu ai nevoie de 2.5mp - ce faci cu restul de 3.5mp???

Oricum o dai, sunt multe cheltuieli care se aduna, si mult timp de pierdut (de alergat dupa toate maruntisurile), timp care costa bani.

Daca o iei asa si benzina te costa sa umblii dupa MDF si toate alea...

Editat de ahegyes
Link spre comentariu

Doar ca observatie, 10 lei o placuta de cablaj - unicat -  este un pret foarte mic, eu nu am gasit in Iasi pe nimeni sa imi poata face asa ceva. Bine, unicat in sensul ca sunt doar 2bc ...  Si nu sunt nici f mici, de obicei spre 200cmp bc.

ps - la filtre trebuie musai facute incercari asa ca un rand de piese (mai ieftine, e drept) intra la teste.

ps 2 - @alex26 & all - exact cum a scris Ahegyes, nu are nici un rost sa incercati sa obtineti calitate serioasa prin DIY cu difuzoare ieftine, este cu desavarsire exclus. Exista cateva exemple izolate, realizate de DIY-eri cu multa experienta, dar si ele au limitarile lor.   Asa ca pretul unei cutii - ca este 200 sau 400 lei ... nu mai conteaza prea mult.  Eu as plati mai scump doar sa fie foarte bine facute  - musai de cineva cu experienta, nu de vreun tamplar (oricat de bun) care face un ciubuc.

Am sugerat solutia DIY doar cand s-a mentionat un buget de 3000 lei pt 2 boxe bookshelf (si asa - din pmdv,  ar trebui probabil depasit cu 30-50%).

Link spre comentariu
On 3/10/2018 at 9:44 AM, cipry said:

Salutare tuturor,scuze daca ma includ si eu aici,am vazut ca lumea se pricepe.Am 2 difuzoare Fostex Fe206E si ma gandeam sa le construiesc cate o incinta.Am vazut mai multe variante,doresc ceva mai simplu de construit,am vazut ca se preteaza si incinta VTP sau t-line .A ascultat cineva aceste difuzoare?Testate provizoriu in 2 incinte cu bass reflex nu-mi place deloc cum suna,basul lipseste,inaltele nu prea grozave.Ca si amplificare am un Technics Su-v800 si un receiver Marantz SR7008.Ar merita constructia a 2 incite pt aceste difuzoare?Ca genuri de muzica ascult anii 70-80 in mare parte,dar si mai noua .

A  avut un amic VTP cu FE206.Suna foarte ok

 

Link spre comentariu

@ cipry,

Fostex 206E sunt difuzoare de banda larga, de la care trebuie sa stii exact la ce sa te astepti!!! Este absurd sa te astepti la un bas foarte profund si percutant de la acest difuzor. Un difuzor BL are totdeauna un timbru propriu, dat de accidentele din caracteristica lui de frecventa, de caracteristica de frecventa crescatoare ( deci e absurd sa adaugi un tweeter care sa nelinearizeze si mai mult caracteristica de frecventa a incintei. ).

FE206E se poate ajuta si utiliza la toata capacitatea daca este utilizat in BLH sau VTP. In aceste incinte capata vigoare in reproducerea frecventelor joase. Montat in aceste tipuri de incinte, difuzorul poate fi utilizat cu rezultate excelente pentru muzica simfonica, jazz, pop, muzica vocala. Nu se recomanda utilizarea la nivele mari, pentru muzica rock, electronica sau cu un bas extrem de pronuntat. Sa nu uitam ca Xmax este mic, capabilitatea de putere este mica, dar calitatea principala a incintei este coerenta imaginii stereo, marimea ei si transparenta sunetului. Difuzoarele BL isi au locul lor, dar nu reprezinta o solutie pentru orice gen de muzica si auditii la nivele mari. Nu se pot pune in valoare fara o incinta care sa le ajute la maximul in partea de jos a spectrului audio.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări