Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare boxe de calitate


Postări Recomandate

Buna ziua. Va rog daca ma puteti ajuta cu sfaturi legate de achizitionarea unor boxe de calitate. Stiu ca cel mai important e sa le ascult si apoi sa le cumpari, dar am nevoie de niste alegeri si apoi voi vedea cum ma voi deplasa sa le ascult. M-as orienta spre boxe englezesti,. Bugetul ar fi in jur de 3000 lei, si nu ar conta daca boxele ar fi second dar sa aiba un sunet cald sa nu oboseasca. As avea si eu ceva nume despre care am mai citi si acestea ar fi Tannoy 611,  B &W DM602,  B&W CM4,  B&W DM603, As fi interesat de Kef, Bose, etc. Si ce ar fi cel mai indicat noi sau second . Pot lua boxe si cu 800 lei si cu 3000 lei ,dar ar conta mult parerea dvs. Pana acum am avut doar boxe de 2 lei. Vrea sa ascult si eu putina muzica nu doar zgomot. Va multumesc.

Editat de alex26
Link spre comentariu

Ca si sursa Marantz, amplificatoare marantz sau sansui, muzica de ascultat toate genurile . Nu cred ca ar fi posibil sa le testez in casa mea , doar daca probabil as cumpara ceva boxe noi. Boxe second am gasit departe de mine si nu as putea sa fac acest lucru. Am si o mare dilema daca sa iau noi sau second. Stiu doar ca as lua boxe englezesti.

Am gasit o fraza interesanta tot citind pe forum si anume:

In acest buget, pentru "audiofilie", SH... Cu 2500 ron, imi iau mama si tata incintelor de ani '90...

Dar care sa fie aceste boxe,de exemplu?

 

Am gasit aici niste boxe si e bine ca are multe. As putea face proba dar va intreb preturile cum vi se par?

https://www.olx.ro/oferte/?search[user_id]=28311645&search[order]=filter_float_price%3Adesc

Editat de alex26
Link spre comentariu
Acum 2 minute, fluffy37 a spus:

KEF C85 sau 95

Voi cauta sa vad daca gasesc. Dupa lungi cautari ma oprisem la B&W 602 si 603.  Despre cele 602 proprietarul mi-a spus ca are o mica taietura pe o membrana de bas si sunt la 999 lei, iar cealalta 603 este la 1500 lei. Sunt la Timisoara si cred ca ma voi duce sa le ascult.

Link spre comentariu

Salut,

Sfatul meu este sa concepi un ansamblu considerand toate elementele din lantul acustic, de la sursa la traductoare, apoi spatiul in care se audiaza, amplasamentul, asteptarile acustice, genurile muzicale, buget total, arhitectura incintelor.
Ar trebui crosetata o ecuatie, si stabilit un rezultat.

Tu ai pus acolo niste variante, fara legatura aparenta.

 

Iti dau un exemplu, din ce caut eu acum;

-Reper si asteptari, Hans Zimmer-Mombasa, reproducere lejera si relaxata in spectrul joaselor, la volum mic, relaxat, impecabil pana la volum foarte mare. Aici clar vorbim de combinatie rara de capabilitate in putere si SPL, cu extensie in jos si foarte jos, deci diametru mare al joasei, horn/bass horn si pret pe masura. Vintage de tipul celor cu basi foarte mari, standfloors cu doi basi de minim 10" si SPL peste 93. Deci...

-Spatiul acustic 5m x 3m x 2.5m, libertate la tratament acustic. Nu e acasa, e spatiul meu de burlac, fac ce vreau. Aici avem problema cu unde stationare puternic prezente in joase, deci trebuie judecat masura in care nu va fi totusi nevoie de incinte foarte mari si/sau mare grija la tratament acustic.

-Amplificator stereo, simplu, anii '90 premium, 2x150W in 8ohm

-Sursa orice, de la MD, la FLAC.

-Buget incinte, 2000E

 

Rezultat; Sony SS-M9ED SH, 2700$ si asta cu mare greutate.

Link spre comentariu

Cabasse Galion VII - un pic peste buget dar mult peste celelalte mentionate.

Alex, daca nu ai cum sa te atingi macar de niste B&W 703, treci la alta firma.  Desi la inceput vei fi extaziat, dupa un timp vei fi crunt dezamagit. 

 

Nomikos, urcand semnificativ bugetul,  asa ceva nu v-ar fi pe plac ? Deja sunt niste boxe bune.

https://www.ebay.com/itm/Bowers-Wilkins-B-W-802D-/253426882744

Link spre comentariu
Acum 19 minute, Shambala a spus:

Cabasse Galion VII - un pic peste buget dar mult peste celelalte mentionate.

Alex, daca nu ai cum sa te atingi macar de niste B&W 703, treci la alta firma.  Desi la inceput vei fi extaziat, dupa un timp vei fi crunt dezamagit. 

 

Nomikos, urcand semnificativ bugetul,  asa ceva nu v-ar fi pe plac ? Deja sunt niste boxe bune.

https://www.ebay.com/itm/Bowers-Wilkins-B-W-802D-/253426882744

OOO, ba daaaa. Am avut ocazia sa ascult 803-ul. Ce sa mai zic...

Poate la un moment dat...

Link spre comentariu

Muzica pe care o voi asculta va fi la un volum destul de mic cat sa nu deranjeze si sa nu ma oboseasca, as vrea un sunet cald, intr- o camera de bloc simai apoi  intr-un living la casa. Legat de boxele Cabasse nu gasesc de unde le-as putea procura din tara si din afara le-as lua daca as avea cum. De boxele B&W 703 nu ma pot atinge ca sunt prea scumpe. De cateva zile am tot cautat pe site-uri si nu stiu spre ce sa ma orientez. Am plecat cu ideea de a lua niste boxe Tannoy, B&W, Kef sau Bose, dupa ce in prealabil ma deplasam la proprietar acasa. M-am orientat sa caut second si de aceea aveam nevoie de niste modele de la aceste boxe, spre a sti unde ma voi deplasa sa le ascult. Niste boxe ce se gasesc pe site-urile noastre cum de exemplu am mai gasit la cineva in Craiova cateva modele de la B&W de la 450 lei pana la 3000 lei. Ma batea gandul sa ma duc pana acolo dar am 700 km dus intors. Am zis sa cer parerea unor oameni care stiu despre boxe. Daca nu, as putea pune de exemplu ce modele de boxe am gasit pe site-uri si sa imi faceti daca se poate un clasament.

Sau poate ceva de la Dynaudio .Astea le-am gasit la vanzare. Se merita sa ma deplasez pentru vreuna dintre ele pentru o auditie? Ma urc in masina , imi iau cu mine un amplificator sansui au x711 si la drum.

1. Dynaudio MSP 300 ‼ 200w/8ohm RMS

2,  Dynaudio audience 9 

3. Dynaudio Contour 1.1

4. Dynaudio Special One

5. Dynaudio Audience 122

6. Dynaudio MSP 100

Editat de alex26
Link spre comentariu

Am ascultat 802-urile. Nu mai voiam sa plec de acolo. Din pacate erau noi, cu lista de preturi pe un birou, alaturi...

(rodate suna si mai bine)

Alex,  Cabasse Galion VII sunt niste boxe fermecatoare, din ce in ce mai rare* si NU se gasesc in tara. Trebuie stat la panda si eventual facut o plimbare pana in Franta. O alta solutie este sa il rogi pe vanzator sa le ambaleze f f bine si sa le expedieze cu un curier international. Eu am de gand sa fac asta la vara, si zau ca plimbarea  (2-3 saptamani cu masina) va valora [emotional/sentimental] mai mult decat boxele. 

* - de fapt cam toate boxele vintage bune sunt din ce in ce mai rare ...

 

Link spre comentariu

Acum sunt 100% convins ca vreau boxe de raft. Saptamana asta ma voi duce sa ascult la cineva  niste Epos K1 , Focal Chorus 714,  Indiana Line Nota 550, Focal Chorus 716. Este aproape de mine si voi putea sa le compar.

 

Editat de alex26
Link spre comentariu

E plina tara asta de gunoaie de oameni. Am luat de la cineva prin schimb o pereche de boxe. Am zis ca daca tot fac schimb pe schimb sa iau o pereche de tannoy mercury m3. Asa prost se aud si sunt intr-o stare jalnica. Nici nu mai stiu cu ce amplificator sa il testez. Cred ca voi merge acum sigur pe boxe noi, sunt satul de uzurile altora.

In acest sens am cautat dupa produse noi si am gasit

Dali Zensor 3 = 1900 lei

Focal Chorus 706 = 2500 lei

Monitor audio Bronze 2 =1650 lei

Klipsch RP-160M =2750 lei

Monitor Audio Silver 2 = 3200 lei

Elac B6 = 1800 lei

B&W 685 S2 = 3000 lei

Martin Logan 15 = 3700 lei

Tannoy DC 4 = 2600 lei

Kef IQ10 = 2500 lei

Cum nu le pot asculta spre ce ma indrumati sa aleg. Va multumesc.

Link spre comentariu

Deja la 3700 lei (sau poate putin peste) iti poti face 2 boxe de raft de mult mai inalta calitate decat poti cumpara cu aceiasi bani. Cu difuzoare din gamele de varf de la Seas sau ScanSpeak  - boxe care facute de fabrici se vand cu 4-12k euroi....   Doar asa, ca idee.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări