Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

REGULI ELECTROSECURITATE


Postări Recomandate

E laudabila ideea deschiderii unui astfel de topic in zona incepatorilor, dar n-am inteles ce anume se vrea exact, adica se doresc reguli generale adresate oricui, adresate electronistilor amatori sau chiar a unora cu ceva experienta? Daca se adreseaza incepatorilor  care nu prea au avut de-a face cu cu asa ceva as putea adauga si eu: a nu se folosi cabluri, prelungitoare cu izolatia deteriorata sau scule (ex: clesti, patenti ...) cu manerele neizolate.
Ar fi interesant ca dupa ceva ani daca se aduna destula informatie in acest topic sa se poata sistematiza pe categorii si sa fie sticky. Pe categorii de interese, de tensiuni de lucru sau de nivel de complexitate. Asta ca sa nu apara cazuri ridicole de genul ca un nene "electronist amator" care doreste sa-si repare un prelungitor in urma citirii topicului sa ajunga in situatia sa-si cumpere un covoras electroizolant, bratara antistatica, incaltaminte electroizolatoare, ochelari de protectie, traf separator si alte minunatii :rade:. Topicul sa fie relativ cat mai mic preferabil si cu mici explicatii pe intelesul tuturor iar unde e cazul trimiteri catre alte link-uri unde subiectul a fost dezbatut mai pe larg ca daca la fiecare lucru s-ar explica ar ajunge prea mare si aproape nimeni n-ar sta sa citeasca 150 de pagini.

Intrerupeti alimentarea cu energie electrica inainte de orice interventie asupra unui echipament sau instalatie electrica si descarcati condensatorii electrolitici

Editat de geomx
Link spre comentariu

"ie innapoiati" aia, se duce "iei" la fire, la noi "ie" mai bine si mai "sinplu" ca "vine iele" singure jos la noi sa le verificam  :rade: ...  sper sa nu fie multi carcotasi care sa se lege de cum am scris  ... scuze de off-topic dar nu m-am putut abtine :tryre

... si o regula mai batraneasca dar nerecomandata: cand esti obligat (nu stiu cine/ce te obliga ! ) sa verifici prin atingere un dispozitiv electric atunci verificarea se va face numai cu dosul palmei ca altfel risti sa strangi acel obiect in brate si sa nu-i mai dai drumul (la soc electric degetele au tendinta sa se stranga )

L.E.   cred ca majoritatea au simtit pe pielea lor mai mult sau mai putin care-i senzatia cand atingi accidental o tensiune de 220V ca, din auzite (asta n-am testat-o vreodata) am inteles ca in cc mana ti se lipeste si mai bine de conductor si tot din citite e ca daca atingi fiderul unei statii de emisie de putere mare e ca te parleste bine ca si cum ai atinge un fier inrosit  .... morala care se trage de aici:  - deci nu atingeti nici fiderele nici antenele unei statii radio de putere mare ( statie radio sau post de tv  etc)

Editat de geomx
Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Desi amandoua sunt periculoase CA/CC, de curentul alternativ mai ai sanse sa mai scapi din cauza aspectului oscilatoriu (50Hz) al acestuia, in timp ce curentul continuu lipeste conductorul de tine precum un magnet, daca-l atingi (vorbim de tensiuni mari de sute de volti). Practic te prajeste rapid si constant fara sa mimezi nimic. Metrourile au asa ceva cu sina a 3-a, rosie.

Link spre comentariu

E cam invers, dacă de la curentul continuu scapi cu o arsură, curentul alternativ provoacă de multe ori fibrilația inimii.Dacă traseul curentului e aproape de inimă (braț-braț, sau braț - picior) inima începe să bată cu o frecvență anormală, fiindcă impulsurile proprii sunt bruiate de frecvența proprie a curentului ce trece prin corp.Dacă curentul la care a fost supusă depășește circa 20mA, intervine stopul cardiac. dar au fost cazuri în care a fost nevoie de mult mai puțin, unii tolerează mai mult, alții mai puțin.

Link spre comentariu
19 minutes ago, validae said:

E cam invers, dacă de la curentul continuu scapi cu o arsură, curentul alternativ provoacă de multe ori fibrilația inimii.Dacă traseul curentului e aproape de inimă (braț-braț, sau braț - picior) inima începe să bată cu o frecvență anormală, fiindcă impulsurile proprii sunt bruiate de frecvența proprie a curentului ce trece prin corp.Dacă curentul la care a fost supusă depășește circa 20mA, intervine stopul cardiac. dar au fost cazuri în care a fost nevoie de mult mai puțin, unii tolerează mai mult, alții mai puțin.

Rezistenta epidermei ii mai salveaza pe unii :95. Dar de obicei cand mai deschid subiectul despre CC cu electricieni, majoritatea fac ochii mari si incep sa povesteasca fel si fel de orori. Din ce am inteles, majoritatea electrocutatilor cu CC, au scapat cu viata desi erau cu mainile incarnate pe conductori, doar pentru ca au fost si colegii de echipa prin preajma care i-a tras de pe fire. Care s-a nimerit singur si s-a electrocutat cu CC a fost descoperit a doua zi sau a treia zi carbonizat. Bineinteles ca si pe statii de CA s-au gasit la fel suficienti "ranjiti". Oricum, masura de precautie si cunostinta in cauza salveaza vieti! Eu raman siderat cand mai aud pe la tv cum se prajesc astia cocotati pe trenurile electrice incercand sa-si faca selfie-uri...este peste capacitatea mea de intelegere.

Link spre comentariu

In clipul cu energizarea, "peretii" aia nu sunt soundwall, ci firewall. Nici un transformator nu se plaseaza langa o cladire (comanda statiei, un HVDC, etc) sau alt transformator decat de la o anumita distanta (cat sa nu ia cladirea foc in caz ca transformatorul ia foc). E reglementare prin standarde si coduri de constructie. Depinde de volumul de ulei, cat improasca in caz de defect major, etc.

 

Ca poate avea si rol de soundwall e evident ca impusti 2 iepuri cu o singura piatra daca e nevoie, dar functia principala (si motivul instalarii) e separarea in caz de foc. Astfel de statii sunt insa la distante apreciabile de zonele rezidentiale.

 

Energizarea, socul energizarii, depinde de implementarea asa zisului POW (point on wave). Un fel de releu care monitorizeaza cand amplitudinea tensiunii este la maximum, ca sa energizeze transformatorul exact la amplitudinea maxima a tensiunii. Daca ai disjunctoare monopolare merge, caci anclansarea lor este in cascada. Daca sunt tripolare, nu merge.

 

Daca nu ai releul POW... atunci transformatorul este supus unui stress atat mecanic, cat si varfuri tranzitorii care ii vor imbatrani izolatia la fiecare punere sub tensiune.

 

Un transformator de talia celui din clip ar cam trebui sa-l aiba, in ciuda faptului ca e un transformator de minim 15 ani. Areva fiind exterminata in urma achizitiei de catre Alstom, care a fost exterminata in urma achizitie de catre GE, care GE e in curs sa fie exterminata de piata... uite ca si pestele mare e mancat de altii.

Editat de Thunderer
Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...

Bună ziua ! Cam târzie postarea dar am și eu o întrebare , și anume : Letconul alimentat direct din rețeaua de 230 V , nu stație de lipire , cel cu rezistență electrică nu este periculos ? Adică l-am folosit de atât de mult timp că nu mi-am pus problema electrocutării , însă te poate prăjii unul din ăsta clasic ??? Odată nu am avut la îndemână decât unul chinezesc de doi bani însă în timp ce lipeam brusc n-am mai auzit nimic și parcă eram în aer și o durere de braț  au au maică , dar era un jaf chinezesc de la 38 :rade: Să mă întorc la subiect te poate "prăji" un letcon obișnuit (nu o statie de lipit) ? Ce măsuri de protecție să ai când într-o mână ai Letconul și în altă cositorul ? O seara bună și multā sănătate ! :)

Link spre comentariu

E bine sa utilizati un letcon care are varful impamantat, sau care are o buna izolatie din conceptie. 

 

Impamantarea varfului impiedica si posibila defectare a pieselor lipite. Strapungerea izolatiei rezistentei electrice poate aduce faza pe varful letconului. 

 

Cum in Romania faza si nulul nu sunt identificate in priza, poti fii norocos si sa ai nulul, sau ghinionist si sa au faza pe varf in caz de defect de izolatie. 

 

Daca insa aparatul este certificat corect, ceea ce este loterie pentru chinezariile sau alte aparate din talcioc, nu e nevoie sa ai impamantare. 

Link spre comentariu

Dacă lucrezi în picioarele goale şi pe beton, te poţi electrocuta mortal dacă ajunge faza pe carcasa oricărui aparat.Dar nu am auzit până acum să te electrocutezi cu un letcon lucrând la o masă de lucru.Poate doar dacă s-a rupt cablul chiar de lângă mâner şi s-au expus simultan ambele fire (şi Faza şi Nulul) şi ai avut ghinionul să le apuci pe ambele în mână.Cam greu de crezut astfel de scenariu, dar se mai întâmplă.

Link spre comentariu

Proful de practica, din PTTR, Dl Herea, inista ca de fiecare data cand lucram cu letconul (niste modele cu maner din lemn la care pierdeam jumatate de zi sa inadim rezistentele arse ), sa verificam cordonul de alimentare inainte de a lucra cu el. Si bine facea, pentru ca lucrand mai multe persoane ( draci de copii mai bine spus ), nu aveai de unde sa stii in ce stare il gasesti ... 

 

Link spre comentariu
1 oră în urmă, validae a spus:

Dacă lucrezi în picioarele goale şi pe beton, te poţi electrocuta mortal dacă ajunge faza pe carcasa oricărui aparat.Dar nu am auzit până acum să te electrocutezi cu un letcon lucrând la o masă de lucru.Poate doar dacă s-a rupt cablul chiar de lângă mâner şi s-au expus simultan ambele fire (şi Faza şi Nulul) şi ai avut ghinionul să le apuci pe ambele în mână.Cam greu de crezut astfel de scenariu, dar se mai întâmplă.

Lipeam ceva stand în fund pe scări , la cineva care avea prăpăditul ăla de letcon și ma prins ... au trecut ceva ani de atunci , deci prima teorie a dumneavoastră a fost corectă ... sa și dus letconul atunci . Cred că a ajuns faza pe vârful letconului pentru o secundă și sa ars deoarece cum am spus nu a mai mers deloc

Editat de audio1984
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări