Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

INVERTOR SINUS PUR


Postări Recomandate

Salutare la tota lumea, vreau sa realizez acest invertor dar nu sunt in posesia programului pentru  scrierea  microcontrolerului PIC. Prin atelier am o sursa  VMARK cu defect pe transfurmator si are pe placa un microcontroler ce sta degeaba dar care deja program pe el, intrebarea mea ; pot folosi acest microcontroler in realizarea invertorului?    un sfat va rog mult.

Aceasta este schema

Imagini pentru schema invertor sinus pur

Editat de neagu
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Sa aveti in vedere ce tip de transformator foloseste. Mie imi pare ca schema este un "clasica" sa zic asa, in care picul acela genereaza un semnal sinusoidal cu frecventa de 60 de Hz care este transformat apoi prin intermediul unui transformator cu tole. Daca este asa, nu cred ca merita complicatia de a folosi un microcontroller si cred ca se gasesc scheme care folosesc componente comune. 

Link spre comentariu
Acum 19 minute, modoran a spus:

Astea necesita transformator mare si greu, direct la 50 Hz.

Si schema din primul post nu e pe aceeasi tipologie? Nu necesita si ea tot traf mare si greu, direct la 50 de hz? Eu, in prima schema vad un generator sinusoidal de 50hz facut cu acel microcontroller care comanda transformatorul, prin intermediul tranzistorilor de putere, tot cu 50 de hz. Nu rezulta, de aici ca si prima schema necesita tot traf mare si greu. 

Exista cel putin doua modalitati de rezolvare:

1) un generator de semnal sinusoidal cu o frecventa de 50 de hz care va comanda un transformator ridicator clasic facut pe miez de fero-siliciucu dezavantajul dat de gabaritul transformatorului (precum cele doua scheme postate) 

2) un convertor cu tl494 sau sg3525 care va lucra la frecventa inalta si va comanda un transformator ridicator pe miez de ferita, iar tensiunea obtinuta va fi convertita apoi in tensiune sinusoidala ca ajutorul unei punti comandate de un ic specializat de tipul eg8010

Alegerea cred ca apartine autorului care va decide, in functie de posibilitati ce solutie va aborda. 

Editat de vlad228
Link spre comentariu

Pentru o putere de maxim 150W cât consumă pompa unei centrale, nu e nevoie de cine știe ce traf de rețea mare.Se poate folosi prin modificare unul din cele utilizate la iluminatul boxelor, de 24V. Deci o secțiune de 20 cm2 e mai mult decât suficientă....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări