Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest cobrax3

2 regulatoare in paralel?

Recommended Posts

Guest cobrax3

SalutAm nevoie de 5V/2A stabilizat in masina. cel mai simplu mi-ar fi daca as face cu un ic 78s05, dar vad ca in romanica nu exista decat 7805-uri normale care scot 1A. ce s-ar intampla oare daca pun 2 in paralel?sper sa nu fie chiar stupida intrebarea mea.mercic

era o schema cu un tranzistor conectat cu 7805-ul ca sa scoata mai mult amperaj,cauta p-aicisau mai exista stabilizatorul in capsula to3(aia de tranzistor 2n3055) care duce 3aapropo,niciodata nu poti dice o piesa electronica la limita,asica daca tine 1a,nu depasi 700masa-i pui radiator,va disipa 14w!

Bine ca m-am redocumentat putin inainte sa dau raspunsul, altfel spuneam prostii.

Ceea ce doresti tu sa faci se numeste extinderea domeniului de curent la iesire.

Aceasta se poate face (contrar primei mele impresii vizavi de aceasta idee) pe langa utilizarea unui tranzistor extern de putere, si prin conectarea in paralel a mai multor stabilizatoare (eu tineam minte, nu stiu de unde, ca nu se pot monta stab-uri in paralel fara o protectie sau ceva; eh, m-am inselat).

In cazul montarii in paralel a stabilizatoarelor pentru marirea curentului de iesire, stabilizatoarele se selecteaza astfel ca tensiunile la iesire sa se inscrie intr-un interval maxim de circa 50mv. Nerespectarea acestei conditii de imperechere conduce la o distributie inegala a curentului de iesire prin stabilizatoarele integrate. (se pare ca de-asta stiam eu ca nu se monteaza in paralel, datorita distributiei inegale a curentului prin ele)

Iti dai si tu seama, ca aceasta operatie este costisitoare (iei cateva zeci de staburi si incepi sa masori...)

Ca sa nu cumperi coispe mii de staburi, se foloseste o schema cu amplificatoare operationale.

Precizia de imperechere a rezistoarelor Ra, Rb, Rc se transfeera asupra distribuirii curentului de iesire prin stabilizatoare. Prin dimensionarea Rd, Re se asigura scurgerea curentului consumat in gol de fiecare CI (20mA) la sursa. Ra=Rb=Rc=0,1 ohmi/2W

Montarea stab-urilor in paralel (folosind oricare din schemele amintite mai sus) nu este recomandata daca numarul de stab-uri este mai mare de 3 (din considerente economice), preferandu-se folosirea unui tz de putere.

Schemele si restul teoriei le voi atasa curand (ca poze, ca mi-e greu sa scriu formule pe forum, poate mai tarziu o sa fac un "material" mai elaborat si sa il pun la mine pe site)

Later edit: Au aparut si pozele...

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Guest cobrax3

merci pt raspunsuri f mult.caut ceva cat mai simplu, nu ma bag la scheme complicate, 78s05 sau 78t05 ar fi fost perfect.despre care stabilizator in capsula de 2n3055 vorbesti Dr.L?daca gaseste cineva schema cu tranzistorul de putere, pls sa imi ziceti si mie, intre timp mai caut si eu.

schema cu tranzistorul de putere de care zicea Dr.L se afla pe undeva pe forum, insa nu stiu pe unde (s-a camuflat).

O descriere in cuvinte a modului de conectare a tranzistorului la stab, exact dupa schema la care se referea Dr.L se gaseste in topicul urmator (unul din posturile mai lungi ale mele)

http://www.elforum.info/viewtopic.php?t=21514

Guest cobrax3

merci inca o data pentru raspuns. dap, topicul ala e pierdut bine, il caut de ceva vreme :)

de topicul de care zici tu cu sursa reglabila am dat, m-am uitat ce m-am uitat, dar nu sunt prea expert, as vrea cat mai simplu, nereglabila, fix 5v. lui 2n3055 daca ii pun in baza iesirea de la 7805 iese ok?

adica ceva de genul asta?

Posted Image

mercic, si scuze de desen

[/img]

Nu prea... In emitorul lui 3055 vei avea cam cu 0.7-0.9V mai putin, deci 4.3-4.1V Daca te satisface, e OK, daca nu... Hai sa-ti propun alta varianta. Poti sa le pui in paralel cu conditia ca la iesirea fiecarui regulator 7805 sa inseriezi cate o rez de 0.1 ohmi si pui in paralel dupa rezistenta. Rezistentele vor avea rolul de egalizare a curentilor. La 2A din 2 regulatoare vei obtine 4.9V la iesire, in pct comun al rezistentelor. Pierderea de 0.1V la curentul maxim este pretul platit ptr distributia "echitabila" a curentului prin cele doua 7805. Cu schema asta, conectand in paralel dupa rezistentele de 0.1Ohmi, poti pune cate staburi vrei in paralel.Ar mai fi varianta sa folosesti 3055 si sa "ridici" putin masa 7805-ului cu una sau doua diode, dar cred ca e mai complicat decat varianta cu rez de 0.1 ohmi.Cirip

Sau si mai simplu: cauta LM/ROB323 ca are 3A, in capsula TO3 (ca 2N3055).

am o intrebare-poti sa supui un 7805 la 1a fara sa ai probleme cu viata acestuia? adica este valoarea curentului cu radiator finit sau [email protected] grije cu radiatorul,sa nu fie micut

Guest cobrax3

lm323 ar fi excelent daca ar fi de gasit, face exact ce face 7805, doar ca da 3A.

Acu' sa vad daca gasesc, ca la prima cautare nu pare sa existe nici asta :(

daca ar fi sa pun o rezistenta de 0,1ohm, la ce putere ar trebui sa fie acea rezistenta?

la schema cu bd136 de la http://www.niqro.lx.ro/78xx.htm, rezistenta r1 de cat ar trebui sa fie pt 5v/2A? ca vad ca sunt niste forumle la care nu am toate datele

multumesc mult tuturor

daca ar fi sa pun o rezistenta de 0,1ohm, la ce putere ar trebui sa fie acea rezistenta?

pai daca facem un calcul iese ca rezistorul va disipa 0.4W, asta pt un rezistor de 0.1ohmi si un curent prin el de 2A, merge un rezistor de 2w sau ca sa nu ai probleme chiar de 5w, eu as pune de 5w :smt001

Guest cobrax3

mercicam gasit 323, cred ca o rezolv cu ala :)schema e aceeasi ca la 7805,nu? adica niste cond in paralel la intrare si la iesire pt filtrari. cam cat de mare ar trebui sa fie radiatorul pt el?

Guest cobrax3

da, gasisem datasheetul, just checkingradiatorul cam cat de mare sa fie?