Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

arduino controller lampa leduri acvariu


Vizitator naiurel

Postări Recomandate

Vizitator naiurel

buna seara

 

am o lampa de acvariu la care intesnitatea celor 6 culori de leduri sunt setate in functie de ora cu ajutorul unui arduino uno v3

am reusit sa ii stric lcd-ul si nu il mai pot regla,

am inteles ca ii pot face ceva astfel incat sa pot sa il contolez cu o aplicatie de pe telefon

daca ma poate ajuta cineva cu asa ceva si cu punerea lui la punct, gen update

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator naiurel

am comandat si mai dureaza pana vine, dar nu asta e problema

voiam sa il pot controla si de pe telefon

si din cand in cand se opreste lampa sta stinsa 30 secunde si se reaprinde singura si nu stiu de ce

Link spre comentariu

Ar fi util sa treceti locatia la profil, asa puteti fi contactat de o persoana interesata sa va ajute, care sa fie intr-o zona apropiata.

De asemenea un model si o marca ar prinde bine ca sa stim despre ce dispozitiv e vorba, poate cu o cautare pe

google gasim si schema (poate si softul) de la lampa respectiva.

Ca sa-l controlati cu o aplicatie din telefon aveti nevoie ori de un modul gsm conectat la arduino (si se controleaza cu sms-uri) ori

de o interfata de retea si-l conectati la reteaua de internet. In ambele situatii e nevoie si de programul pt arduino care sa

comunice cu respectivele interfete, program care trebuie adaugat (sau facut altul de la zero ...dar e nevoie de schema electrica)

la cel existent (adaugarea presupune existenta sursei programului care e acum in arduino).

Va dati seama ca cineva care e mai aproape de locatia dvs ar avea sanse mai mari sa poata rezolva aceste aspecte (trebuie si programat si testat,

cu posibile mici modificari ...de la distanta e mai ceva mai dificil).

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări