Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

servicul "self service- casa ta" in carrefour

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Eu de prin 2011 m-am gandit ca se poate implemeta, dar tuturor li se parea prea SF. Acum am vazut ca a inceput sa se extinda si in Romania, dar ca de obicei cu ajustari specifice. Daca de exemplu ai scanat un produs de doua ori nu poti sa il stergi ci trebuie sa astepti un anagajat care poate sa faca asta.

Mi se pare o prostie sa nu ai dreptul sa faci respectiva modificare atat timp cat nu este finalizata comanda.

 

Ce parere aveti despre acest serviciu ?

Link spre comentariu

In "vest" aia au alte sf-uri, gen:

https://www.newschannel5.com/simplemost/amazon-just-opened-human-free-supermarket

https://www.cbsnews.com/news/amazon-go-store-no-cashiers-checkout-lines-seattle/

 

Am vazut cateva filmari cu indivizi care au testat cum merge acest sistem. Practic in magazin sunt cateva sute de camere si scanere, identifica vizual produsul in baza unor etichete cu cod lipite pe el. Desi imi imaginam o gramada de probleme cu un astfel de sistem, aparent astia le-au rezolvat intr-o masura suficienta cat chiar sa deschida asa ceva pentru public.

Editat de matzah
Link spre comentariu

Stai linistit ca acum in vest se fura din supermarket-uri care nu au self service. Un ruj, un rimel se palmeaza usor si ulterior se dezlipeste chestia care suna cativa metri mai incolo. Doar camerele urmarite de operatori (multi din alte tari chiar) ajung sa pazeasca bostanaria.

Oricum in vest procentul celor cinstiti este foarte mare. La noi .... stim toti cum este.

Link spre comentariu

Doar nu crezi că omul simplu se lasă înșelat de negustori cu preturile astea nesimțite :) .

Compensează si el pe unde poate .

La fel și în relația muncitor patron .

Atât timp cât munca nu e plătită la valoarea corectă , nici patronul nu va primi tot :) .

 

Din fericire , acest sistem de apărare împotriva șmecheriei tipic clientului / muncitorului inselat nu poate fi stârpit , indiferent de legile înrobitoare pe care le votează pulitica coruptă de banii negustorilor și patronilor .

Link spre comentariu

Doar nu crezi că omul simplu se lasă înșelat de negustori cu preturile astea nesimțite :) .

Compensează si el pe unde poate .

La fel și în relația muncitor patron .

Atât timp cât munca nu e plătită la valoarea corectă , nici patronul nu va primi tot :) .

 

Din fericire , acest sistem de apărare împotriva șmecheriei tipic clientului / muncitorului inselat nu poate fi stârpit , indiferent de legile înrobitoare pe care le votează pulitica coruptă de banii negustorilor și patronilor .

 

Asa este! :da

Link spre comentariu

Stai linistit ca acum in vest se fura din supermarket-uri care nu au self service. Un ruj, un rimel se palmeaza usor si ulterior se dezlipeste chestia care suna cativa metri mai incolo. Doar camerele urmarite de operatori (multi din alte tari chiar) ajung sa pazeasca bostanaria.

Oricum in vest procentul celor cinstiti este foarte mare. La noi .... stim toti cum este.

DA,am vazut personal cum se...''imprumuta'' o simpla ...conserva de ..peste !! :rade: Avand o forma o forma ..ovala,grosime aprox.25-30 mm,poate fi bagata f. usor in ..JEB!!(buzunar..) :limb: :95

Stai linistit ca acum in vest se fura din supermarket-uri care nu au self service. Un ruj, un rimel se palmeaza usor si ulterior se dezlipeste chestia care suna cativa metri mai incolo. Doar camerele urmarite de operatori (multi din alte tari chiar) ajung sa pazeasca bostanaria.

Oricum in vest procentul celor cinstiti este foarte mare. La noi .... stim toti cum este.

Ai idee de ''meseria'' de dispecer?? Am vazut la.."Profi'' cum aveau 3-4 monitoare cu cate 6 camere de ...''supraveghere..''/monitor,crezi ca a ''supraveghea'' atata miscare,e usor ?? Sunt tot felul de ..hoti,ai de ''invatat'' ceva...chestia este sa ai ...rabdare(Muulta .multa..! :dans: :n1

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări