Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest Eduard Mihai

tv monitor samsung LE40A556P1FXXU

Recommended Posts

Guest Eduard Mihai

Salut.Mi-a aparut din senin o pata rotunda in stanga jos a ecranului iar sub ea ecranul se vede inchis la culoare.Nu a fost lovit sau ceva.Model samsung LE40A556P1FXXU.Se poate repara?Daca da cat m-ar costa reparatia ca idee...

post-251391-0-32835100-1518774151_thumb.jpg

Multumesc.

Se poate repara?Daca da cat m-ar costa reparatia ca idee...

Defectul prezentat este iremediabil, acolo a fost lovit(presat) cu ceva timp inainte ca tu sa stii si pe parcursul timpului a cedat legaturile (trasee pe sticla), corespunzatoare driverului lateral, dovada este pata exact in zona ultimului driver lateral de jos, parerea mea este sa iti pui locatia la profil si sa postezi tipul de display, in felul asta ai mari sanse sa gasesti un display aici pe forum, chiar daca un display este foarte scump(80 % din valoarea tv-ului), sunt uni depanatori care poate au acest display SH, iti dau doar un singur exemplu, am un Samsung American de 42 inch care il am "intemnintat" in magazie de 4 ani si displayul e ok, de fapt am mai multe displayuri ok(ne-reparate)pe care cred ca o sa le pun la vanzare, ca le-am tinut cam mult, in speranta ca voi gasi placa digitala.....

Edited by Guest

Ce e curios că uneori pata aia se mai și plimba pe ecran. știu că râdeam odată cu un amic de chestia asta.

Din ce am studiat in timp, din revistele colegului Tavi, acele pete sunt rezultatul tranzistorilor TFT(din sticla) in scurt, care se incing instant si incalzeste zona respectiva a displayului unde apare pata, deci in mare parte aveti dreptate.........

Edited by Guest

am intalnit si eu aceste fenomene,dar ceva mai pronuntate,la thomson si grundig (beko) de 27 si respectiv 26inchi,dar acolo era si motivul ca aceste tv-uri aveau sticla de protectie ca si masca tv si nu mai aveau racire suficienta si in timp erau afectate