Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dacia Sandero HAMSTER Hybrid

Evaluează acest subiect


Vizitator

Postări Recomandate


Sunt prea expuse, plus genereaza prea putin ca sa conteze.

Vorba aia, o frana regenerativa facuta la coborarea unui deal si deja ai facut peste ce poate face celula aia.

Dar ar fi ieftina ar fi o treaba, dar nu prea e.

Mai bine o baterie mai mare, sa poti recupera mai mult.


Doar ca de urci pretul la dacii, tare ma tem ca nu le mai ia lumea.

Link spre comentariu

Mi-am construit si eu un astfel de panou solar, din 36 de celule inseriate. Produce putin peste 3A. Suficient pentru a incarca bateria rulotei, care duce un televizor + dvd (o ora-doua pe seara) si, cateodata, un bec economic se 11W. La o masina care cantareste peste o tona, este util daca stai toata saptamana cu ea in soare si te duci duminica pana la piata - cativa km. La vale.

Link spre comentariu

Observatia este foarte pertinenta. Parerea mea este ca ar trebui inceput cu dezvoltarea tehnologiei celulelor fotovoltaice, nu cu montarea celor actuale pe plafon. Azi este fix zero, nu fac decat sa creasca pretul masinii. Si, probabil, ceva marketing adresat celor care nu prea au tangenta cu domeniul.

Link spre comentariu

Am cunoscut om care a schimbat becurile de pozitie spate (Later edit; Cu LED), ca sa, atentie, scada consumul. Cam atat despre prejudecati de piata...

Panourile alea solare fac multe la CREIER. Restul e cancan.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări