Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sistem racire...


pyu

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Sistem de racire cu frigider :)):

http://www.guru3d.com/article/processor/362/

Alt sisteme de racire:

http://www.guru3d.com/article/processor/438/1/

 

Sfatul meu e ca daca nu faci extreme overclocking sa uiti de frigider ;).

Vezi ca sunt coolere silentioase care pot sa iti tina procul intr-o temperatura decenta.

Acum cu temperaturile la proc este simplu cauta temperatura maxima on die si vezi ca mai ai pana o ating.Am senzatia ca la P4-ul pe care il posezi e de genul 85grade asa ca pana la 75 nu ai de ce sa te ingrijorezi.Oricum la P4 au fost niste serii care au fost sobe pe fata.

 

Ca sa fac o paranteza placa mea video turata vara ajunge pe la 85 :rolleyes: .

Link spre comentariu

pai daca vrei doar sa taca din gura,ia-ti un cooler mai competent (vezi pe pc garage de ex)cu 2 mil iti iei turbina aia de la zalman,care e eficienta,nu gluma(adica daca dai ventilatorul mai incet,nu-ti ia foc procul)si eu am avut prbl cu caldura(zogomotul),am avut un radiator micut,cu cun cooler la 2500rpmacum am ditamai coolerul ,sta vertical pe proc,e de cupru,are ventilator de 92cm care merge cu 2000. din lipsa de setari din bios nu-l dau la 1000(unde nu se aude)cu radiatorul asta,pot tine calculatorul pasiv vreo 5 min

Link spre comentariu

Si eu credeam ca sunt nebun ca vreau sa dau peste un mil si ceva pe un sobolan...si totusi cica suntem pasionati de electronica, decat sa dai 2 mil pe un cooler mai bine faci un variator de tensiune de la 0 la 12V si ai scapat mai ieftin...Un potentiometru si un fet oare nu rezolva treaba mai repede...?

Link spre comentariu

Si eu credeam ca sunt nebun ca vreau sa dau peste un mil si ceva pe un sobolan...si totusi cica suntem pasionati de electronica, decat sa dai 2 mil pe un cooler mai bine faci un variator de tensiune de la 0 la 12V si ai scapat mai ieftin...Un potentiometru si un fet oare nu rezolva treaba mai repede...?

degeaba micsorezi turatia ventilatorului,daca nici la maxim nu face fata radiatorul caldurii proculuicu cat e mai mare radiatorul,cu atat ii trebuie mai putin "aer" ca sa stea la o anumita t. un ventilator de 120mm,la ~900rpm raceste la fel de bine ca unul de 80mm la 2000rpm,dar la ureche simti diferenta :smt006 dupa cum spunea pyu,ii fierbe procul cu ventu la 3500rpm,deci ii trebuie un ansamblu radiator+ventilator mai mare,ca sa-l tina la viteza mai mica,prin urmare sa scada zgomotulde ex,pe calc meu sursa e cea mai zgomotoasa,dar scoate aer aproape fierbinte(deh,chinezarie,scoate sub 250w real). daca micsorez tensiunea coolerului,reduc zogomotul,dar mai departe ce se intampla? :yawinkle:se pare ca n-am ce sa fac la ora asta :smt005
Link spre comentariu

In primul rand spunemi de unde citesti tu temperatura procesorului pentru ca sunt 2 posibilitati:1. citesti cu un programel si ala iti zice temperatura de pe procesor dar ai prea putina pasta termoconductoare si astel nu se face transferul termic in cele mai bune conditii si se incinge.2. ai prea multa pasta si se incinge :))Verifica pasta si dute la un magazin cu componente pentru pc iati un cooler normal pentru procesor si 1.2 pentru carcasa, verifici sa stea calculatorul drept, montezi coolerele cel de pe procesor il lasi asa dar cele de la carcasa le poti pune un variator de tensiune astfel incat sa nu faca ele galagie.Strange toate suruburile din carca foarte bine pentru ca nu tot timpul coolerul face cea mai mare galagie si vibratiile pe care le transmite carcasei.Cand aveam desktop schimbam coolerul o data la 3 luni sau il curatam.

Link spre comentariu

Daca vei face un sistem asemanator unui frigider cu siguranta nu vei scapa de zgomot. Cel mai simplu sistem de racire asemanator oarecum cu frigiderul ar fi sa comprimi aerul intr-o butelie, dupa care sa evacuezi aerul din butelie printr-un furtun cu un ajutaj care sa fie undeva intre aripioarele radiatorului procesorului. Prin destinderea brusca, aerul se raceste si absoarbe caldura din radiator.Pricipiul frigiderului este foarte simplu:1. Agentul de racire este comprimat (neglijam schimbarea starii de agregare, in functie de agentul de racire, aceasta se schimba la diverse temperaturi, permitand absorbtia/cedarea unei cantitati mai mari de caldura). Prin comprimare, temperatura acestuia creste (sa zicem de la 10°C la 50°C deci cu 40grade) apoi acesta este racit printr-un radiator exterior (de obicei acesta se afla in spatele frigiderului). Sa zicem ca se raceste pana la 30°C. Apoi acesta este brusc destins la trecerea printr-un ajutaj si temperatura scade la -10°C, deci cu 40°C mai putin. De la -10°C pana la +10° cat are la reintrarea in compresor, agentul de racire absoarbe caldura din incinta de racire, pe care presupunem ca o mentine la 10°C.Aceasta ar fi o explicatie simplificata, nu tine cont de randament si alte cateva fenomene dar cam asta e.Ceva asemanator se intampla atunci cand umflati pneul bicicletei: capatul pompei, acolo unde creste presiunea, se incalzeste. La desumflarea penului, valva se raceste.

Link spre comentariu

Nu incerca sa faci ceva cu freon. Din cate stiu este otravitor, deci este bine sa nu se elibereze in camera (poate ma insel). Oricum, nu se mai foloseste freon acum, ci alte gaze sau amestecuri de gaze.Decat sa te chinui sa faci, mai bine iti iei un frigider de mici dimesiuni si asamblezi calculatorul in interior, faci doar un orificiu prin care sa scoti cablurile :smt005 Oricum cea mai buna metoda de racire este sa pui un ventilator mare cu viteza de rotatie relativ mica. Nu cred ca sistemul tau are motor de avion, este doar un amarat de procesor care disipa 20W maxim, deci nu are rost sa te complici cu frigidere, ci sa pui un radiator corespunzator si sa asiguri fluxul de aer cu un ventilator suficient.

Link spre comentariu

Si amestecurile actuale de gaze care se folosesc sunt tot freoni...Freon=amestec de gaze facut de om utilizat pentru proprietatile sale speciale (condensare la temperatura mediului, minim 30 de grade si vaporizare la temperaturi cat mai mici).Din cate imi aduc aminte, freonii nu sunt otravitori pt om in cantitati mici, insa sunt daunatori pentru mediu, cel putin cei vechi din categoria HFC sau HCFC (freonul 22 care inca se mai foloseste la noi si se incearca scoaterea lui face parte tot din una din acele categorii, nu mai stiu sigur care). Freonii din aceste categorii distrug stratul de ozon si se incearca inlocuirea lor cu alti freoni, sau cu reintroducerea amoniacului (da, te ia "cantecul" de la amoniac daca ai scapari in casa, dar in fine...sunt solutii si solutii pt impiedicarea scurgerilor de amoniac in spatiul de locuit). Freonii mai noi, care nu distrug stratul de ozon, produc efect de sera...deci am cazut din lac in put...Intrebare: de ce sa te complici cu racire cu freoni sau mai stiu eu ce instalatii ingenioase, cand poti pune un cooler mai mare pe radiatorul procesorului? Sau, daca nu este de ajuns, mai pui inca unul in paralel cu cel montat anterior (vezi sa aiba acelasi sens de rotatie). O sa ai mai mult zgomot, dar si mai multa racoare....Later edit: Doar procesorul meu de la laptop disipa 34W...(si e merom core 2 duo, facut special pt a disipa caldura mai putina...)

Link spre comentariu

am fost pe la un coleg,care are tot p4 la 3g,si tin sa zic ca ventilatorul d p proc mergea la 4200rpm,o mica turbina...facea mai mult zgomot ca ventilatorul de cameraca sa-l reduci la tacere,(daca nu vrei sa schimbi ansamblul radiator-ventilator d p proc) te duci la magazin si iti iei un cooler de 80(92)mm si unul de 120(92) mm pe cel mai mic il montezi la spatele calculatorului sa evacueze aerul cald de la proc iar pe cel mai mare sa bage aer prin laterala,in dreptul procesoruluioricum demonteaza radiatorul de pe proc,si spala-l(e plin de praf-transferul de caldura e scazut) si schimba-i si pasta termoconductoarezilele trecule,mi s-a restartat calculatorul fiindac aveam un air flow prost

Link spre comentariu

este doar un amarat de procesor care disipa 20W maxim

Ar fi bine sa fie 20W.Dar din nefericire , de ani buni zile procesoarele disipa mult mai mult.
M-am gandit bine cand am spus 20W. Intra-devar sunt prezentate pe diverse situri consumuri de 60-80W dar asta este consumul maxim la procesoare performante.Din fericire, de ani buni, pe masura cresterii frecventei de lucru, a scazut tensiunea procesorului.Sa zicem 3.3V*8A=26.4W. Presupun ca nu toate energia se transforma in caldura, deci 20W disipati sub forma de caldura zic eu ca e o cifra acceptabila. Daca tot mai crezi ca un procesor disipa mai mult, sa zicem 40-60W, ia un bec de aceeasi putere si vezi cata caldura produce.Nu contest ca la calculatoarele brand consumul poate fi mare, dar ma gandesc la sursele chinezesti din majoritatea carcaselor larg raspandite, care abia ating 200W putere totala (desi pe ele scrie 400W).
Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări