Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

HP3403C


djvas

Postări Recomandate

In continuare doresc sa va prezint acest Hp3403C un voltmetru true RMS destul de interesant. Clasa de precizie este de cam 0.2% in DC deci nimic spectaculos pentru standardele moderne dar in schimb banda in AC este de 100 MHZ.

A fost cumparat ca defect cu specificatia "arde siguranta". Dupa o scurta verificare am constatat ca nu este nimic in neregula cu partea de alimentare, singurul defect fiind condensatorii X,Y fisurati dupa cum se vede in poza. Probabil ca din cauza scurgerilor sarea siguranta diferentiala din casa vanzatorului. Dupa eliminarea acestora un prim test arata un aparat functional. Am avut noroc :)

3403.jpg

cap_crapat_2.jpg interior.jpg prim_test.jpg

 

Mai departe am trecut la demontarea completa a aparatului pentru curatare. poze cu modulele interioare :

p_logic.jpg p_adaptor.jpg p_afisor.jpg p_sursa.jpg

alimentare.jpg image.jpg p_frontpanel.jpg

 

 

Link spre comentariu

Modulul de intrare include atenuator, amplificator, convertor RMS-DC si altele. Conversia RMS-DC are o abordare destul de interesanta respectiv masurarea se face cu termocupla. Mai multe explicatii despre principiul de functionare aici :https://www.circuitstoday.com/rms-reading-voltmeter sau http://www.eeeguide.com/true-rms-voltmeter/

Untitled.jpg

Modulul nu prezinta probleme, a fost desfacut doar pentru a fi admirat :)

20180214_161849.jpg 20180214_161825.jpg 20180214_161837.jpg

 

Din fericire aparatul este in parametri :

 

100 KHZ comparativ cu 34401

100_KHZ.jpg

 

10MHZ, 34401 este depasit de situatie :

10_MHZ.jpg

 

si un 50 MHZ :

50_MHZ.jpg

 

 

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări