Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sony KDL-42W653A


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am aceasta placa functionala de la un sony KDL-42W655A cu displayul spart, o sa incerc sa o alimentez de la un incarcator de laptop si sa-ti spun cam ce tensiuni ar trebui sa ai pe placa in st-by, schema electronica pentru placa nu exista ia-ti gandul.......

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am aceasta placa functionala de la un sony KDL-42W655A cu displayul spart, o sa incerc sa o alimentez de la un incarcator de laptop si sa-ti spun cam ce tensiuni ar trebui sa ai pe placa in st-by, schema electronica pentru placa nu exista ia-ti gandul.......

Ok, multumesc!

Multumesc pentru deranj! in acel pdf nu exista nicio schema (doar cum se desface tv-ul).

Link spre comentariu

Pentru inceput verifica la convertorul DC-DC Z1232QI1 pe pinii 8, 9, 10, 11 daca ai tensiunea de intrare 19V, daca ai aceasta tensiune pe bobina mare(5R8) ar trebui sa ai 12V, daca nu ai 12V verifica la pinul 2(ON/OFF) al integratului Z1232QI1 daca ai 3,3V. Daca nu ai tensiunea de intrare 19V in integrat, verifica siguranta F9304 smd(cu scris albastru, e foarte mica)

 

schema convertorul DC-DC Z1232QI1

AOZ1232QI-01.pdf

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Pentru inceput verifica la convertorul DC-DC Z1232QI1 pe pinii 8, 9, 10, 11 daca ai tensiunea de intrare 19V, daca ai aceasta tensiune pe bobina mare(5R8) ar trebui sa ai 12V, daca nu ai 12V verifica la pinul 2(ON/OFF) al integratului Z1232QI1 daca ai 3,3V. Daca nu ai tensiunea de intrare 19V in integrat, verifica siguranta F9304 smd(cu scris albastru, e foarte mica)

 

schema convertorul DC-DC Z1232QI1

tensiune intra in integrat, pinul 2 / bobina 5R8 = 0v, am verificat siguranta... e ok.

Dupa indelungi cautari am descoperit "https://drive.google.com/file/d/1JpkqaN36P8CHRscCO3r6iLz2lEoyUBgv/view?usp=sharing" poate mai foloseste cuiva.

Link spre comentariu

Cand ai mai mult de lucru nu se merita sa pierzi timpul, mai bine cumperi placa......oricum lipsa tensiuni de 3,3v la pinul 2 respectiv 12V pe bobina 5R8 spune clar ca procesorul e principalul suspect........

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări