Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
madnoob2009

CD-player Mercedes nu citeste discurile

Recommended Posts

Va salut!

Incerc sa fac un head-unit de Mercedes din 2010 sa citeasca CD-uri. Aparatul are incorporat si un schimbator de CD-uri.

Cand introduc un CD, il invarte cateva secunde, iar apoi da eroare DISC NOT READABLE.

Am desfacut carcasa si am reusit sa curat lentila cu un betisor de urechi imbibat in alcool izopropilic, dar nu s-a rezolvat..

Modelul este Becker BE 9076.

Aveti idee cam care ar fi problema?

Probabil praful a ajuns mult mai adânc, trebuie curățat temeinic cu aer comprimat cititorul laser, poate chiar înlocuit sau recalibrat spotul.Praf ajunge la greu și-n cititoarele laser casnice, vă dați seama ce poate fi în astea auto...

Multumesc. O sa incerc sa-l suflu cu aer comprimat. Cand l-am desfacut, n-am observat praf depus pe nicaieri...

Altu' bloc optic...asta in cel mai fericit caz :d

Sunt foarte sensibile la socuri mecanice, si mai ales la diferante de temperatura.

Treaba programata de proiectant si impusa chiar ca cerinta de integrator :d

Practic nu mai merită deranjul, poți trage o mufă jack mini de la bornele de ieșire corespunzătoare CD-ului și conectezi prin cablu smartphone-ul sau orice dispozitiv muzical. Sau cuplezi un modulator RF prin radio și pui muzică de pe stick sau card...cd-urile vor lua și ele probabil urma casetelor magnetice, la ce prețuri au acum cardurile sau stick-urile de memorie.