Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

bord electronic


Vizitator Balis Mihai_230653

Postări Recomandate

Vizitator Balis Mihai_230653

Salutari!

 

Ma bate gandu sa fac un bord electronic, care sa indice viteza, turatia, temperatura si nivelul de combustibil.

Voi folosi urmatoarele:

 

  • s-l64.jpg
  • s-l64.jpg
  • s-l64.jpg
ATmega328P CH340G UNO R3

 

 

 

 

 

  • s-l64.jpg
  • s-l64.jpg
  • s-l64.jpg
IR Infrared Obstacle Avoidance Sensor Module for Arduino Smart Car Robot ZCR QP

 

 

  • s-l64.jpg
  • s-l64.jpg
  • s-l64.jpg
  • s-l64.jpg
LCD 1602 Display

 

 

 

 

 

am nevoie de un cod sa il programez , ideea e ca nu stiu sa-l fac

 

https://www.electro-tech-online.com/threads/project-idea-advanced-dashboard-for-motorcycle.143093/ de aici am preluat modelul

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator Balis Mihai_230653

Bordu il voi folosi la un motor in 2t un singur cilindru, datele si le ia : temperatura din sonda de pe chiuloasa, nivel combustibil din sanda din rezervor turatia ori de pe fisa de la bujie sau cu ajutorul senzorului ir de pe volanta iar viteza de la un melc kilometraj sau un senzor optic

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator balis.mihai

Revin cu update, in loc de senzor ir am luat un senzor hall , impulsurile pentru turatie le iau de pe fisa de la bujie sau direct din bobina de inductie,temperatura din sonda de pe chiuloasa, iar nivelul de combustibil de la litrometrul din rezervor

Am citit diferite postari legate de acest subiect, dar nu reusesc sa imi dau seama cum sa fac acel cod

Editat de balis.mihai
Link spre comentariu
Vizitator balis.mihai

Din motive de siguranta... nu as pune senzorul sa citeasca de pe volanta...asta ar insemna sa stea cablul spre exterior si e posibil sa se agate de ceva... mult mai usor ar fi cu un mic cablu infasurat de vreo 4-5 ori pe fisa bujiei...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări