Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
messu

Componenta misteriosa ...

Recommended Posts

Poate sa ma ajute cineva cu o sugestie legata de piesa din imagine ?

Face parte dintr-un preamplificator audio si, atat cat imi dau seama, face legatura dintre mufa USB si microcontrollerul preamplificatorului (32UC3A3256). Preamplificatorul este digital, cam ca o placa audio care se conecteaza la PC.

Piesa este etichetata 4222A G6HJQ, dar n-am reusit sa gasesc nimic, cu Google, despre ea.

Banuiesc ca piesa aia este problema, pentru ca de fiecare data cand conectez preamplificatorul la PC, imi da o eroare instalare driver si bineinteles ca nu se aude nimic.

In rest, pe celelalte intrari, totul functioneaza perfect.

post-175759-0-61652900-1517845213_thumb.jpg

Multumesc mult !

Acum mi-a timis si constructorul schema electronica (unde, culmea, nu prea este explicit spus despre ce componenta este vorba) si , din cate vad, e posibil sa nu fie de vina multiplexorul USB ci modul in care este comndat pe linia OE (0 sau 1).

Un 1 logic pe OE (tranzistor Q7 posibil stricat) vad ca pune multiplexorul in stare ALL OFF.

Ce parerea aveti ? Ar putea fi o cauza pentru lipsa comunicarii cu PC-ul ?

proc.pdf

Eu patesc asa cu telefoanele uneori cand le conectez prin cablu de date la pc, si cand face asa le mut in alt port usb, dar banuiesc ca ati incercat deja si asta, sau am mai folosit ce zice aici

https://www.drivereasy.com/knowledge/solved-device-driver-software-was-not-successfully-installed/

ori aici la partea cu "Fixit"

Edited by M.Adrian

Da, multumesc de sugestie, am incercat si pe alt port USB si pe alt caluclator si pe alt sistem de operare. Necastigator !

E destul de ciudat. In momentul in care conectez cablul USB, se instaleaza automat doua drivere (USB composite device si USB Insput Device), iar ce-l de-al treilea, cel specific apartului, nu se mai instaleaza.

Cei de la suport tehnic mi-au spus ca probabil e stricata mufa USB (asta asa, ca sa va dati seama cat de praf pot sa fie oamenii !!! )

Am sa incerc sa caut pe site-ul producatorului un driver mai nou, sa vad ce se intampla...

Cert este ca tranzistorul Q7, nu este stricat. Ar mai ramane multiplexorul, dar nu prea am cum sa-l verific...

E destul de ciudat. In momentul in care conectez cablul USB, se instaleaza automat doua drivere (USB composite device si USB Insput Device), iar ce-l de-al treilea, cel specific apartului, nu se mai instaleaza.

Probabil au un hardware ID de asa le vede windowsul.

Al treile posibil sa apara doar dupa ce se instaleaza driver corect.

Vezi exact care sunt aceste USB composite device si USB Input Device (dupa hardware id) si cauta driver corect pentru ele.

Edited by gabiz_ro