Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
attila24

TV KENDO

Recommended Posts

Salut tutror, am un TV KENDO, model: CT97S63, sasiu: PC170, procesor: ST6387BB1/BOJ, jungla: TDA8361A, dupa cate am observat sasiul asta e folosit si de SELECO, deci problema mea e ca nu pot s-o trag in banda, are msp3400, am incercat cu modul bistandard pe msp dar nu merge, asa se pare ca din meniu service ar trebui schimbat ceva, daca intru in meniul de norma de sunet acolo apare bg, dk, i dar nu se poate schimba, stie cineva cum se intra in meniul service?? :weedman: Va multumesc anticipat :yawinkle:

Guest kty_star

Si eu am avut unul.Singura metoda care a dat randament(in lipsa meniului de service apelabil) -o alta cale comuna cu tot cu prelucrarea de sunet aplicata .Intrerupi intrarea audio spre etajelel finale sunet si il aplici pe cel din noua cale sunet.Reglajul de volum se face prin aplicarea unei tensiuni de comanda etajelor finale -deci nu vei avea nici o problema cu reglajul volumului.

hai mai ...tv cu tda8361 si msp nu il puteti trage in banda cu convertor ... mai incercati, nu ati nimerit unde trebuie intrarea

he he pana la urma l-am rezolvat :weedman: ai dreptate tavi, nu am pus unde trebuia :smt003 am scos modulul pe care e msp-ul si l-am legat cu fire sa am acces la el, dintr-o miscare am gasit unde tre sa pun converterul, inainte de pinul 58 al msp-ului este un condensator smd si inainte de condensatorul acesta mai este o rezistenta de 1K (daca am vazut bine) si inainte de rezistenta respectiva am pus converterul si merge brici :smt003 oricum va multumesc :partyman: data viitoare tre sa fiu mai atent si sa analizez bine situatia :smt005

sa mai spun si eu ceva,de mai multe ori am cumparat convertoare de sunet si erau {decalibrate}acum cand cumpar le testez pe un tv sa fiu sigur ca nu am probleme,deoarece cam 4 la suta erau defecte si ma chinuiam cu idea ca nu stiu sa-l rezolv trasun-banda.

sa mai spun si eu ceva,de mai multe ori am cumparat convertoare de sunet si erau {decalibrate}acum cand cumpar le testez pe un tv sa fiu sigur ca nu am probleme,deoarece cam 4 la suta erau defecte si ma chinuiam cu idea ca nu stiu sa-l rezolv trasun-banda.

hai mai chiar 4 la suta?nu cumva 4,5? :smt003

cumpara din alta parte atunci :smt003