Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

difuzoare yamaha + kit amplificare


Postări Recomandate

Va salut,din lipsa de ocupatie vreau sa fac o boxa portabila,am urmatoarele componente:

4 difuzoare yamaha (sateliti) 10cm 6ohm 35w

kit amplificare cu bluetooth tda7492 2x50w max 6-8-16ohm

celule li-ion

incarcatoare balansate + protectie pentru incarcarea celulelor

Problema apare la legarea difuzoarelor la acest kit,daca le inseriez o sa am 12ohm si putere ioc,daca le pun in paralel sigur v-a crapa kitul respectiv,unii din cate am citit il tin si pe 4ohm insa la 3ohm nu m-as risca.

Ce varianta as avea?in afara de alegerea altui kit,care sigur prin comert nu o sa gasesc sa mearga la impedanta asta.(vorbim de kituri in miniatura)

Multumesc in avans.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Este un singur integrat cu 4 amplificatoare configurate in punte .

Studiaza foaia de catalog si modifica filtrele de pe iesire pentru impedanta de 4 ohm si daca nu alimentezi la limita de sus va rezista .

Circuitul are gama completa de protectii si cu racire optima face ce scrie in DS.

Link spre comentariu

Intradevar TDA7492 este dual BTL... din graba nu studiasem datasheetul. O solutie fara disipatie termica mare pentru rezistor ar fi sa incercati sa bobinati neinductiv (un strat intr-un sens, urmatorul in alt sens) din sarma de CuEm diametrul de 0,4mm cca. 2m (nu conteaza diametrul si lungimea bobinei) si obtineti un rezistor de 1 ohm de putere mare. Puteti utiliza sarma mai groasa dar si lungimea va fi mai mare (se poate calcula). Succes!

Editat de naebv
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări