Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

am difuzoare dar nu stiu ce incinte sa-mi fac

Guest UncleFucker

Recommended Posts

Guest UncleFucker

Am difuzoare (slabute cei drept) si as dori sami fac si incinte la ele.Am si parametrii t/s.

:shock: Mersi :shock:

Editat de catre ics. Motiv: Fara warez pe forum :evil:

• Replies 36
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest UncleFucker

acestia sun parametrii t/s ai difuzorului srp 1620:Pz-60Pn-40Z-8fs-54fx-4000spl-87Qms-5.97Qes-0.62Qts-0.55Vas-14.44Rms-1.2Cms-0.53Bxl-7.76L-1.95 dif de inalte dt1Pz-60Pn-40Z-8fs-1228fx-2800spl-92si am si filtre tot de la sal HV211A de la ale nu am reusit sa aflu prea multe detalii daca reusiti voi sa aflati mai multe v-as fi recunoscatorNu imi calculati careva cu bass box sau cu uniobox ca eu nu inteleg mare lucru de acoo(cel putin din unibox)

Guest UncleFucker

Si dupa ce am reusit sa imi calculez incintele,cum procedez mai departe ca pe aici imi da doar volumu si nu primesc deloc alte detalii constructive ale incintelor(cum ar fi lungime latime inaltime.etc)Astea le pun eu dupa 'ureche'.Si frecventa de taiere a filtrului nu are nici o legatura cu calculul incintei propriu zise. Mai puteti sami dati ceva detalii asupra constructiei incintei.apropo mio iesit o incinta de 43.5 l ,dupa parerea mea este cam mare volumul la 40 w cat au difurile

Pai ai obtinut un volum. Incinta ti-o faci cum vrei tu, orice forma, orice dimensiuni, doar sa respecti volumul obtinut.

Mai puteti sami dati ceva detalii asupra constructiei incintei.apropo mio iesit o incinta de 43.5 l ,dupa parerea mea este cam mare volumul la 40 w cat au difurile

Nu prea au treaba una cu alta, foloseste volumul respectiv si vezi ce-ti iese.

am facut si io boxe cu aleafa-le pe compresie la vreo 19-20 de litriies perfect!!!io am ramas uimit cum dadeau difuzoarele alea asa de mici...fa-le cam de 45 cm inaltime 22 latime si vreo 29 adancime

am facut si io boxe cu aleafa-le pe compresie la vreo 19-20 de litriies perfect!!!io am ramas uimit cum dadeau difuzoarele alea asa de mici...fa-le cam de 45 cm inaltime 22 latime si vreo 29 adancime

la 19-20L nu mai e incinta pe compresie, ci panou infinit, Vas=14L<19-20Lnu le fa asa ca o sa duci lipsa de bas, diful e mic si are si cursa cam mica, e mai potrivit pt bass reflex decat pt o incinta inchisa..adica merge si in incinta inchisa bine, e mai putin eficient si cu raspuns tranzitoriu ceva mai bun...daca vrei sa le pui si un subwoofer pe langa, atunci fa-le pe compresie (10L) ca o sa sune ceva mai clar, e drept ca cu mai putin bas..dar ala ti-l scoate subwooferulo sa pun pe ftp niste planuri cu boxe sal luate dintr-un catalog de al loracolo recomanda o incinta de 34L cu un tub de diam 7cm si lungime 12cm
Guest UncleFucker

eu ma gandeam sa-mi fac o incinta bass reflex de830*230*230(pentru ca am calculat cu unibox si mia rezultat un vol de 43 litri),o incinta asemanatoare cu cei de la visaton si cred ca o sa se auda bine .Cat despre incinta inchisa vroiam sa-ti spun ca atat mi-o rezulat calculul cat ai zis tu(aprox 20 l).Volumul rezultat din calcule este volumul interior sau cel exterior al incintei pentru ca-i o diferenta mare intre ele Care credeti ca ar merita prima incinta sau a doua?

simulezi cu un program care iti arata asa ceva: speakerworkshop (ast e gratuit) sau daca nu te poti abtine sa faci piraterie poti folosi bassbox prodar cel mai bine ia planurile alea de boxe si gata...ca doar au calculat aia de la SAL cu cap... nu le-au facut la noroc