Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Indicativ


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Multumesc de informatii ,eu deja m-am inscris la deva pentru clasa a 3 a si abia astept .Am invatat regulamente trafic si ceva din electronica. Oricum imi e tare greu sa stau pe dreapta .Ca receptor sint inscris la club dar...emisie asa doar local cu cei cunoscuti si putin scurte dar mai mult teste.Si cum orice test e auzit de multi radioamatori sint si ei curiosi cine e vocea din banda.In final ma retrag cu un 7 3 si un gust amar .Dar in curind .....sper ca va fii bine si v-om face legaturi placute si interesante. 7 3 !

Link spre comentariu

maxxim33Daca chiar ti-e frica de electronica poti sa te inscrii pt a III-a Restrans. Pe de alta parte, cu putina bunavointa si cateva ore pe langa cineva mai priceput, poti lua si acest examen. Ideea e sa ai niste incredere in tine si sa te gandesti ca nu toti electronisti profesionisti sunt cel putin la fel de inteligenti ca Einstein.Oricum iti doresc succes si BAFTA.

Link spre comentariu

Abia astept examenele aste o data ca in rest am sa ma pregatesc foarte bine.Am mai dat o data pentru clasa a 3 a pe vremea lui "ceasca" dar erau alte conditiuni. De regula nu luai din prima si chestia asta ma dezamagit stiind ca cine a scris de la mine a luat.Dar asta e un episod trecut si ce e important sa intru in legalitate si sa putem sa ne auzim . Poate chiar sa ne alegem o frecventa "Elforum " pe care sa intram seara si sa mai discutam .Ar fii interesant ca simbata seara sa ne intilnim undeva in scurte pentru ceva controale ... :aplauze .Cam asta ar fii deocamdata si va multumesc pentru incurajari. 7 3 !

Link spre comentariu

Cum nu mai e mult pana la examen, iti doresc spor la invatat si BAFTA maxima. Stiu sigur ca dupa ce ai luat examenul- de pe pielea lui fimiu@sotia -ca a nu durat mai mult de 1 luna pana la sosirea autorizatiilor. Si atunci stabilim ziua, ora si frecventa, pt ca e mai bine asa...PS. Si eu am dat examenul pe vremea lui ceasca, adica in nov' 81. L-am luat din prima, dar am trimis actele aiurea, asa ca dupa un an jumate mi-au zis ca sunt....distrat. Intre timp aveam alte preocupari, asa ca pana cand un coleg nu a facut un MISTO de mine nu m-am mai atins de hartii. Le-am retrimis, de data asta complet, a mai durat un an si in iunie '86 am primit autorizatia..Dar atunci eram in facultate si prioritatile erau altele..

Link spre comentariu

Ma numesc Pastorcici Robert-Cristian.Am indicativul YO4HFU.Locuiesc in comuna Greci(827080), judetul Tulcea, foarte aproape de varful Tutuiatul(amplasament pe care il folosesc la concursuri), KN45CE.

Lucrez numai cu echipament home made....Yagi DK7ZB, Preamplif Hemt,Transverter 2m+ tcvr 28Mhz.Imi place sa construiesc si sa imi proiectez singur aparatele...73!

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
Vizitator yo9hnh

Salutare ! Ma numesc Robert,YO9HNH,locuiesc in Targoviste,KN24RW.Am o statie portabila Motorola Radius P110,antena J-Pole pentru 2 m cu care nu am mai activat in banda de mult timp :)Am participat la diverse concursuri de la YO9KPJ,Palatul Copiilor Targoviste - locul si de unde am devenit radioamator.Detin clasa a II-a.Sunt pasionat in special de robotica si tot ce tine de microcontrollere.In momentul de fata am terminat de construit o matrice de 9x9 leduri si ma gandesc cum sa o implementez la un atmega8 si cu un senzor digital(ds18b20) sa afisez temperatura.73 si toate cele bune !

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Salutare la toata lumea, Numele meu este Chiorean Ovidiu, si de astazi am indicativ : YO6PIR. :101 Locuiesc in Targu Mures, si am un transceiver A412, construit in ultima perioada de timp,4 luni, si inca nefinalizat pe partea de emisie. Am vrut sa astept autorizatia ca sa intru in legalitate. Acum voi termina si partea de emisie si apoi imi fac si un final pe tuburi. Imi place sa construiesc mult si imi fac singur aparatura de lucru. Abia astept sa ies in eter sa ne auzim!73! de YO6PIR.

Link spre comentariu

YO6PIR de YO9HRB!Daca ai nevoie de niste GU50 sa-mi spui unde sa le trimit (2 buc. am disponibile, for free). Deasemenea, s-ar putea sa mai am niste GU29. In momentul asta nu stiu sigur daca am una sau doua. Daca am una, ramane la mine. Daca am 2, iti ofer una din ele, cu soclu cu tot. Depinde ce vrei sa construiesti.P.S. Si GU50 tot cu socluri vin.73!P.S. Fa o lista cu tot ce ai nevoie, sigur se gaseste cate ceva prin cutiile noastre cu maimute.

Link spre comentariu

Salutare la toata lumea, Numele meu este Chiorean Ovidiu, si de astazi am indicativ : YO6PIR. :101 Locuiesc in Targu Mures, si am un transceiver A412, construit in ultima perioada de timp,4 luni, si inca nefinalizat pe partea de emisie. Am vrut sa astept autorizatia ca sa intru in legalitate. Acum voi termina si partea de emisie si apoi imi fac si un final pe tuburi. Imi place sa construiesc mult si imi fac singur aparatura de lucru. Abia astept sa ies in eter sa ne auzim!73! de YO6PIR.

te felicit Ovidiu si iti doresc succes in tot ceace vei face !astept sa ne intalnim in benzile de radioamatori.
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări