Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

intrebare sursa reglabila

Guest gica pilula

Recommended Posts

Guest gica pilula

Buna ziua. Am mai incercat sa intreb aceste lucruri dar se pare ca am postat unde nu trebuia si imi cer scuze pentru asta.

Deci as vrea sa fac aceasta sursa reglabila dar:

1-pot sa o adaptez pentru varianta simetrica respectant valorile dar mergand pe tensiune negativa cu componente aferente?

2-inteleg ca sursa are limitare de curent pe la 4-5 amperi,dar protectie la scurtcicuit nu?

3-Cum DUMNEZEU sa fac cu potentiometrul dublu ca am incercat diferite valori si modele realizand eu o sursa cam la fel cu lm 317 si bd 911 si lm 337 si bd 912 si aveam diferenta destul de mari intre ramuri dar nu in puncte fixe ale potentiometrului ci aleator pe cursa lui. Sa fi fost oare din cauza ca am folosit lm 317 cu npn si 337 cu pnp?

Edited by gica pilula
  • Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Buna ziua. Am mai incercat sa intreb aceste lucruri dar se pare ca am postat unde nu trebuia si imi cer scuze pentru asta.

Deci as vrea sa fac aceasta sursa reglabila dar:

1-pot sa o adaptez pentru varianta simetrica respectant valorile dar mergand pe tensiune negativa cu componente aferente?

2-inteleg ca sursa are limitare de curent pe la 4-5 amperi,dar protectie la scurtcicuit nu?

3-Cum DUMNEZEU sa fac cu potentiometrul dublu ca am incercat diferite valori si modele realizand eu o sursa cam la fel cu lm 317 si bd 911 si lm 337 si bd 912 si aveam diferenta destul de mari intre ramuri dar nu in puncte fixe ale potentiometrului ci aleator pe cursa lui. Sa fi fost oare din cauza ca am folosit lm 317 cu npn si 337 cu pnp?

O varianta ar putea fi si aceasta.

0-35.jpg

• 4 weeks later...

Daca doriti realizarea unei surse SIMETRICE cu reglaj UNIC si SIMULTAN, uitati-va la o sursa gen

RXN 305D-II, care in modul "serie" functioneaza ca o sursa simetrica, cu reglaj unic (+/- 0-30V).

Sursa mentionata utilizeaza amplificatoare operationale pentru controlul tensiunii si curentului,

precum si pentru stabilizarea referintei.

Mai exista si cateva accesorii interesante si uneori utile: cate un voltmetru si un ampermetru digital

pentru fiecare sursa, un sistem de comutare a 3 praguri de tensiune pe alimentarea inainte de ERS

(elementul de reglaj serie), in functie de tensiunea ceruta la iesire, pentru reducerea disipatiei la

tensiuni mici si curenti mari la iesire.

Spor la studiu, si, poate si la construit!