Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
DIAFRAGMA

Ajutor pentru actionarea unui motor de masina de spalat

Recommended Posts

Controlerul mentine puterea si la viteze mici. Un test de functionare gasesti AICI

Edited by gpmarian2005

La AA145 trebuie foarte bine decupați pinii de alimentare cu o combinație de electrolitic low ESR dublat cu ceramic de 100-330nF. Deși consumul mediu este mic, din cauza ca lucrează în impulsuri trage spike-uri de curent semnificative și fără decuplare bună nu merge. Scrie și prin literatura de specialitate ca trebuie decuplate bine alimentarile. 

Cu un osciloscop era mult mai ușor de pus diagnosticul. 

Edited by sesebe

Cu o mica modificare controlerul poate controla si acceleratia. Nu este nevoie decat de intreruperea circuitului dintre pinul 6 si GND (masa) apoi aplicareaunei tensiuni de 7,5V pe pinul 6 printr-un divizor de tensiune.

Bottom Copper Layer.png

Edited by gpmarian2005

Va salut,

Am si eu o intrebare referitor la schema cu TDA1085, si anume, care este tensiunea maxima pe care o pot aplica intrarii de taho generator?

Am vazut pe alte scheme pe net(tot cu tda1085) si un divizor de tensiune pus pe aceasta intrare.

Ideea e ca inca nu stiu ce tensiune scoate tahogeneratorul. Motorul este de la o masina de spalat Candy, si pe el turatia maxima e 14500 rot/min.

Multumesc

Acum 13 ore, dan_b11 a spus:

Va salut,

Am si eu o intrebare referitor la schema cu TDA1085, si anume, care este tensiunea maxima pe care o pot aplica intrarii de taho generator?

Am vazut pe alte scheme pe net(tot cu tda1085) si un divizor de tensiune pus pe aceasta intrare.

Ideea e ca inca nu stiu ce tensiune scoate tahogeneratorul. Motorul este de la o masina de spalat Candy, si pe el turatia maxima e 14500 rot/min.

Multumesc

In specificatiile tehnice nu se da o tensiune maxima, dar se specifica un voltaj de 30V pentru o viteza de 6000rpm.

Motorul meu la viteza maxima pe tahogenerator scoate 38V

datasheet_Page_07.jpg

Ok, multumesc.

O sa-l alimentez si verific cat scoate la turatia maxima.

Pentru un motor fara tahogenerator se poate "stabiliza" turatia functie de curentul consumat de motor in sarcina?!