Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
bogdan_

Cum scap de condens?

Recommended Posts

Vreau sa fac cateva dispozitive care sa functioneze undeva in afara.Adica, in natura. Deci exista ploaie, vant, umezeala, soare...Bun, in ceea ce priveste temperatura, nu e o problema foarte mare, toate componentele functioneaza intr-un interval mai mare decat conditiile posibile.Eu m-am lovit de problema condensului. Cum evit condensul? Roua si toate cele? Ideea e ca totusi nu trebuie inchis circuitul intr-un seif unde sa fie foarte foarte greu de umblat cu el.Este foarte important ca pe circuit sa nu se formeze condens.Ce se intampla daca pun totul intr-o carcasa cu gauri pentru ventilatie? In cazut in care e vorba de roua sau ploaie sau ninsoare?Ar exista si alte metode de protectie?

De ce nu incerci sa pui montajul intr-o cutie etansa (nu seif cum ai zis) in care sa pui si niste saculeti cu silicagel, iar la un interval de timp (de tine ales) sa schimbi silicagelul, in caz ca s-a dezactivat.

Alta idee: Exista un spray care se cheama "conformal coating". E un lac cu care acoperi placa si asta o izoleaza de umezeala. Se foloseste la echipamentele care lucreaza in mediu climatic dificil. Uite un link de exemplu, dar cauta pe la magazinele de electro si ar trebui sa gasesti ceva asemanator.

http://www.mgchemicals.com/products/422a.html

Da, ideea cu cutia si cu silica gel mi se pare buna. banuiesc ca daca reusesc sa o fac etansa nu va mai trebui schimbat periodic. Iar spray, gasisem un PLASTIK 70(era cand n-am avut bani, apoi n-am mai gasit), totusi mi se pare mai bun asta cu silicon. o sa caut. Merge aplicat si peste componente presupun?Mai am o mica problema. Un senzor de presiune.... Jucaria de la Freescale(datasheet mai jos) face mofturi la condens. Daca il pun in cutia cu pricina izolata nu mai raspunde la presiunea atmosferica. ma gandeam sa il pun intr-o cutiuta si sa ii fac o membrana din ceva. dar: daca e prea rigida va influenta valoarea citita, si daca se face condens pe ea, atunci asta sigur va schimba valoarea citita... asa ca aici sunt cam incurcat :smt017 si ca tot a venit vorba te temperaturi.... cum se comporta un ADC de Atmega pe la o variatie mare de temperatura(-20 pana la 50 de grade) ?

Microcontrollere Atmel din gama "industrial" au o temperatura de lucru in gama -40_+85°C.Cred ca precizia conversiei depinde foarte mult de precizia tensiunii de referinta, caci la ADC-urile de la ATmega de exemplu se poate folosi o tensiune de referinta externa. Referinta interna probabil ca asigura o precizie suficienta pentru mojoritatea aplicatiiilor.

da, sigur ca am referinta externa de precizie, LM4040. Oricum, nu ma afecteaza deloc variatia referintei, pentru ca tensiunea data de senzorul de presiune e functie de tensiunea de alimentare, pe care o preiau tot din referinta. Eu ma gandeam la variatia liniaritatii, offsetului etc ale ADC-ului, pe care n-am reusit sa le gasesc pe nicaieri...si totusi, vreo idee de cum sa pacalesc senzorul ala de presiune sa nu se faca condens pe el...?

il pui intr-un pahar rasturnat,n-ar merge asa? daca nu bate soarele-n el,sigur n-ar avea de ce sa faca condens

pai nu stiu ce sa zic....eu voi pune oricum totul intr-o cutie mai mare unde vin mai multe circuite si legaturi.din ce stiu eu roua(sau bruma) se formeaza atunci cand temperatura aerului scade si nu mai poate retine toata cantitatea de umiditate, asa ca apa se condeneasa in picaturi foarte fine care se depun pe orice. deci cred ca s-ar depune si pe ce as pune sub pahar... nu stiu daca depunerea asta are vreo directie ... vertical in jos ca sa zic asa, si nu s-ar depune pe ce este sub un fel de acoperis. daca nu s-ar depunde, atunci ar fi perfect...

Este foarte posibil ca eroarea conversiei ADC sa fie constanta pe domeniul de temperatura, datorita faptului ca se face conversia prin aproximari succesive, folosind tensiunea referintei. Nu am vazut in datasheet nici o specificatie in acest sens, deci nu pot fi absolut sigur.Spune-mi te rog daca ai gasit de cumparat acel senzor de presiune si cat costa, caci ma intereseaza si pe mine un senzor de presiune, pentru constructia unui altimetru.Pentru cazuri extreme, pentru a scapa de condens, poti monta circuitul intr-o incinta si senzorul in exteriorul acesteia. In incinta mentii o atmosfera controlata, de exemplu incalzesti aerul ca sa mentii o temperatura constanta si astfel nu se formeaza condens. Acelasi principiu se aplica la termostabilizarea oscilatoarelor cu cuart. Se pastreaza incinta oscilatorului la o temperatura superioara celei mai mari temperaturi a mediului ambiant, de exemplu 50°C, aceasta temperatura fiind mentinuta constanta. Incalzirea se face cu o simpla rezistenta de putere.Altfel, poti mentine circuitul intr-o incinta inchisa ermetic si doar senzorul afara, sau scufunzi circuitul intr-un lichid "de protectie", de exemplu ulei, la fel si aici, lasi senzorul afara.Eu daca as fi in locul tau as proteja totusi placa cu un lac si as folosi un desicant (multa sare).Edit - este posibil ca sarea totusi sa nu fie cea mai buna idee.

am un fel de CI cu 6 pini si un tub in centrul capsulei .este scos din Sono ClocK 1000 de la Grundig (ceasul indica ora ,temperatura ,umiditatea si presiunea atmosferica) .nu stiu daca acesta este senzorul de presiune dar scrie pe el :KP10GA/1G si mai jos PHD 423.o idee ceva??? :partyman:

nu pot vizualiza link-ul apare

ERROR 403 It's not allowed to directly access ludens.cl /Electron/Vario/Variosch.gif. Please access this file through its web page. Make sure that your browser doesn't hide the referring page. If you are using a firewall or internet security program, configure it to pass referrer information. If none of the above helps, then please try again to load the entire web page, and if it still doesn't work, report the problem to the Website owner!

aha cred ca stiu ce fac!!

O intrebare simpla (si stupida): Daca dupa ce ai facut montajul si a constatat ca e perfect functional, nemaitrebuind sa faci nici un reglaj, de ce nu "torni" plastic pe el (din baghete d-alea de plastic) peste tot, atat pe partea cu piesele cat si pe cablaj?Daca ai cateva potentiometre/semireglabile la el, tragi fire de pe cablaj apoi il bagi in plastic...Sugestia 2: faci o cutie relativ mica pt el, cat de cat etansa, ale carei "scapari" (imbinari, etc) le sigilezi cu plastic sau altceva...De ce va complicati viata mai mult decat e nevoie?

la mine merge link-ul.One, sensorul e luat sample de la freescale, dar gasesti MPX4115 la cei cu bannerul de sus care e aproape identic(eu nu prea am gasit diferentele semnificative). Eu am cumparat unul inainte sa ii conving pe cei de la freescale sa trimita. Altimetru pentru rachetomodele?circutul va veni sigur intro incinta etansa, cu conexiunile scoase afara, silica gel(sau si cu sare, dar se creeaza un mediu mai coroziv) inauntru si deci nu o sa imi fac probl de condens, sau chiar o sa il dau doar cu lac/silicon si nu am probleme cu el. senzorul insa e chiar problema: aerul trebuie sa ajunga la el dar nu si umiditatea. ma gandesc ca poate exista vreun fel de membrana care sa permita trecerea aerului dar nu si a umiditatii lui?incalzirea iese din discutie, totul este alimentat de la baterie...Later edit:Blind, problema pana la urma nu este circuitul, ci senzorul. cu circuitul se rezolva :smt003

poti incerca sa izolezi cutia cu zmoala,nu? cum se face la acoperisurisau cu folie de aliminiu,dar trebuie sa ai grije cum si cu ce o lipesti

Sign in to follow this  

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.