Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme card reader

Guest GOGUROMEO48

Recommended Posts

Guest GOGUROMEO48

Am un LENOVO Thinkpad T510, I5 , 4GB ram , Windows 10 cu licenta.

PROBLEMA :In momentul in care introduc un SD card in reader se aude sunetul de confirmare dar nu imi apare nimic in " device and drives ". Daca dau un REFRESH in fereastra imi apare "SD card F:" dar nu il citeste .
Daca scot cardul SD si il introduc printr-un adaptor USB totul este OK.

Un sfat , o sugestie ?

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

• 2 weeks later...

In general majoritatea utilizatorilor cand reinstaleaza windows-ul sau fac upgrade lasa windows-ul sa isi instaleze singur driverele,de aici pot iesi incompatibilitati intre driverele universale ale windows-ului si componentele hardware ale pc-ului.Exista 2 variante de a incerca repararea acestor probleme:---1 pentru cei mai avansati un pic se cauta manual,pe internet driverul lipsa si se instaleaza manual din locatia in care a fost salvat fisierul cu driver-ul,inainte de aceasta operatie se dezactiveaza instalarea automata a driverelor din "Advanced sistem settings" de ex in windows7---2 pentru cei mai putin familiarizati cu pc-ul se instaleaza un program automat de cautare si instalare drivere de exemplu https://www.iobit.com/en/driver-booster.php Driver booster.Se descarca se instaleaza se ruleaza pe pc pentru a scana pc-ul si el va cauta si descarca driverele inlocuitoare pentru drivere vechi sau lipsa.Pe mine m-a scos acest program de cateva ori din incurcaturi.