Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Despre varful ciocanului de lipit


Postări Recomandate

Nu folosesc sacâz deloc la stații de lipit deci nu e nevoie. Nu pun vârful murdar in suport ci îl curat in buretele umezit dar nu cu apa de la robinet cu apa distilata.

 

Am constatat aceasta deteriorare accentuata, chiar, a unor varfuri de letcon Weller dupa curatarea pe un burete umezit cu apa dela robinet, cu toate ca nu folosesc pasta decapanta, doar sacaz.

Pe viitor am sa incerc sa folosesc buretele umezit cu apa distilata.

Link spre comentariu

Eu am avut varfuri care m-au tinut si doi-trei ani, iar ultima data am cumparat un varf care m-a tinut doua saptamani, s-a macinat fantastic de repede. De unde l-am cumparat mi-a spus ca este original...dar bineinteles ca mi-a tras teapa si nu era original.

 

Nu vanzatorul este de vina, el doar comunica ce-i spune patronul infractor ce importa marfa proasta cu gandul la profit maxim.

Link spre comentariu

Eu folosesc doar buretele de vase ( sarma inox ). Este adevarat ca folosesc varfuri de calitate si ca le folosesc doar la lipitul cu cositor ( evit sa ating plastic cu ele ori sa le supun unor actiuni mecanice ce mi le pot zgaria ).

Obligatoriu varful trebuie curatat atat in timpul lucrurlui dar mai ales la sfarsit.

Link spre comentariu

Va multumesc din suflet. Am incins la maxim statia si apoi am curatat virful cu aspirina cum am citit pe undeva pe forum iar la final l-am sters bine. Am repetat operatiunea de citeva ori si si-a revenit virful. Azi am avut pe linga mine doar aspirina saracului :rade: dar zilele urmatoare cumpar saciz. Vreau sa iau eventual si o pasta decapanta doar pentru virf sa-l curat din cind in cind. Am inteles eu bine ca pasta decapanta, aia ca vaselina este mai agresiva ca sacizul ? Adica curata mai bine ? Nu dau cu ea pe piese sau cablaj ci doar pentru virfuri din cind in cind. E ok asa ?

Dragule, aspirina nu se foloseste pentru curatat varfurile ci pentru curatat sarma emailata de emailul de pe ea. aspirina este un acid care ataca varful de la ciocanul de lipit. :96

Eu folosesc in general buretele de sarma care este destinat pentru curatirea varfurilor, cel auriu care nu este ca cel de curatat vase.. L-am incercat si pe acela dar nu se compara de nici un fel. Un coleg prezenta niste cutiute Veller parca cu solutie de curatat, se gaseesc si sub alte denumiri si sunt foarte utile atunci cand varful incepe sa se uzeze, sunt prezentate si ca solutie pentru refacerea varfului, bine inteles ca nu il reface dar curata foarte bine. Colofoniul sta la baza tuturor solutilor de lipit asa ca este foarte bun pentru electronica.

Editat de Dan57
Link spre comentariu

Fumul degajat de aspirina este foarte toxic si pentru ochi si pentru plamani. Eu mai bine zic sa n-o foloseasca deloc.

Feresca sfantul sa intre fum de aspirina in ochi.....! Eu am incercat odata tampenia asta iscata pe internet si nu mi-a mai trebuit niciodata. Prefer sa curat emailul de pe fir cu un cater.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Fumul degajat de aspirina este foarte toxic si pentru ochi si pentru plamani. Eu mai bine zic sa n-o foloseasca deloc.

Feresca sfantul sa intre fum de aspirina in ochi.....! Eu am incercat odata tampenia asta iscata pe internet si nu mi-a mai trebuit niciodata. Prefer sa curat emailul de pe fir cu un cater.

Mai greu daca firul are sub 0,1mm. si nu este asa de toxic (ceva aspirina mai la patrat) dar este intradevar inecacios.

Link spre comentariu

Fumul degajat de aspirina este foarte toxic si pentru ochi si pentru plamani. Eu mai bine zic sa n-o foloseasca deloc.

Feresca sfantul sa intre fum de aspirina in ochi.....! Eu am incercat odata tampenia asta iscata pe internet si nu mi-a mai trebuit niciodata. Prefer sa curat emailul de pe fir cu un cater.

Emailul il indepartez arzindu-l rapid la flacara unei brichete,daca sirma e subtire sau cu pistolul de lipit punind lita pe o aspirina si trecind cu ansa pe lita asezata pe aspirina. Aceasta metoda e recomandata a fi facuta in aer liber,dupa cum spune colegu' @mac01,altfel o sa tusiti de-o sa va saturati.

Link spre comentariu

Aspirina saracului mentine ciocanul in stare buna. Nu este toxica deloc si poti abuza de ea zilnic. Nu trebuie sa mai reiterez faptul unanim cunoscut ca dupa se curata bine ciocanul, nu se baga murdar la loc in teaca. Eu am folosit numai apa de la robinet si n-au aparut crapaturi pe el.

Editat de RaimondAudio
Link spre comentariu

Apa de la robinet albește vârful probabil din cauza clorului și clar le strica.

 

Cred ca mai degraba sarurile din apa care se "condenseaza" pe virful fierbinte la evaporarea apei sint vinovate.

O perioada am folosit si eu apa distilata si chiar se simtea diferenta la virfurile de Weller dar virfurile de Solomon se pare ca nu-s chiar asa de pretentioase si folosesc numai de la robinet de vreo 10 ani.

Link spre comentariu

Amde multi ani printre "sculele" de lipit un letcon Ersa si dupa ce sa dus varsul original nu am mai avut chef sa tot dau 50 ron la ceva timp si i-am imoprovizat dintr-o teava de cupru+sarma de alama...cel mai probabil un aliaj de 5-6 mm pe care din cand in cand o ascut cu o pila fina, care m-a tinut cel putin 2-3 ani, dar acel letcon il foloseam doar pentru smd-uri sau lipituri fine. E mai rezistent ca orice varf de firma.

Link spre comentariu

Poate mai rezistent nu e, dar cu siguranta e mult mai ieftin,si atunci nu e problema sa tina n-spe ani. Si eu am mai strungarit din bara de cupru de 6 mm varfuri la statia de lipit veche, de Tehnoton, la care chiar daca as vrea sa cumpar n-as avea de unde. Sunt adeptul principiului, daca ceva merge, nu schimba/repara.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări