Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Identificare traf linii sasiu 11ak 30


Postări Recomandate

Va salut colegi si buna dimineata,am si eu o nedumerire si anume:am primit de la cineva un traf linii cu tot cu partea de sasiu rupt cat sa ramana traful intreg si nevatamat,intrebarea este:de la ce tub cinescop o fi fost tinand cont de faptul ca nu mai are nici o eticheta pe acest traf?va multumesc anticipat.


Cum il pot identifica pentru al putea pune la urmatorul client?

Link spre comentariu

am primit de la cineva un traf linii cu tot cu partea de sasiu rupt cat sa ramana traful intreg

Cum să verifice B+?

Giorgi...dacă ai un alt traf de 11AK30 ...fă o comparație vizuală între ele! Ăla de la șasiul cu tub plat e un pic mai mare...din ce îmi aduc aminte eu...

Editat de elmar
Link spre comentariu

Si eu stau si ma intreb,cum vine asta? :scarpin


Cum să verifice B+?

Giorgi...dacă ai un alt traf de 11AK30 ...fă o comparație vizuală între ele! Ăla de la șasiul cu tub plat e un pic mai mare...din ce îmi aduc aminte eu...

Da este o idee,am 6 tv-uri ale mele cu astfel de sasiu,doua cu tub bombat si 4 cu tub flat,am sa desfac unul s-au chiar doua si am sa fac comparatie si poate in felul acesta am sa reusesc sa-l identific pentru al putea valorifica.

Link spre comentariu

Desenează pinii trafului și desenezi între ce pini ai bobinaje și poți apoi compara cu trafurile din scheme .Asa se poate identifica mai ușor ce traf este.Cu ohmetrul pe *1.

 

Păi n-are ce să deseneze...cele două trafuri(care echipează șasiul 11AK30) sunt la fel ...la pini!

Și cu ohmetru ...nu știu ce să zic ...nu cred că va face mare brânză!(mai ales dacă nu este un ohmetru de rezoluție mare)

Editat de elmar
Link spre comentariu

Atunci e cam nasol... dacă ai un aparat care poate măsura inductanțe ...și dacă poți(adică,dacă tv-ul nu este al unui client) scoate traful din placă (de la șasiul cu ecran plat) ai putea compara cele două inductanțe de la înfășurarea de colector final linii și B+

Dar asta se poate face doar cu trafurile scoase din placă fără nici o componentă care i-ar putea scurtcircuita înfăsurările ...și ar putea influiența măsurătoarea...

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări