Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

legare potentiometru


Postări Recomandate

In sfirsit. O imagine face cit o mie de cuvinte.

 

Mai nene, ce scrie linga mufa de unde scoti tu semnalul?

Eu vad ca scrie AC GND AC. Tu ai mai facut vreodata vreun montaj electronic?

Aia este mufa de alimentare pt placa, alimentare de la iesirea unui traf cu priza mediana. Kitul asta nu are nici o indicatie de instalare? Daca are, ai studiat-o?

Conectorul de iesire este in mijlocul placii linga potentiometru.

 

Daca nu ai traf de alimentare si alimentezi din baterii/acumulatori, iti trebuie, estimez eu, minim 2 x 16V legate in serie si cu firul comun legat la GND pe mufa de alimentare, plusul si minusul fiind legate pe firele notate AC (indifferent cum).

Daca alimentezi dintr-un traf, trebuie sa aiba cel 2 x 14-18Vac. In functie de tensiunea maxima a condesatorilor mari din dreapta imaginii, ai putea sa alimentezi si cu tensiune mai mare la nevoie, pina in 2 x 18Vac daca condesatorii sint de 25V dar se vor incalzi stabilizatoarele (cele doua mari ca niste tranzistori de linga condesatori).

 

Se pare ca nasul pe sus in raspunsurile de aici de pe forum au fost complet gratuite.

Daca vrei sa mai primesti si alte raspunsuri la eventual alte intrebari, ar fi bine sa-ti revizuiesti un pic tonul.

Nimeni de aici de pe forum nu-i obligat sa-ti raspunda la intreabari.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

In sfirsit. O imagine face cit o mie de cuvinte.

 

Mai nene, ce scrie linga mufa de unde scoti tu semnalul?

Eu vad ca scrie AC GND AC. Tu ai mai facut vreodata vreun montaj electronic?

Aia este mufa de alimentare pt placa, alimentare de la iesirea unui traf cu priza mediana. Kitul asta nu are nici o indicatie de instalare? Daca are, ai studiat-o?

Conectorul de iesire este in mijlocul placii linga potentiometru.

 

Daca nu ai traf de alimentare si alimentezi din baterii/acumulatori, iti trebuie, estimez eu, minim 2 x 16V legate in serie si cu firul comun legat la GND pe mufa de alimentare, plusul si minusul fiind legate pe firele notate AC (indifferent cum).

Daca alimentezi dintr-un traf, trebuie sa aiba cel 2 x 14-18Vac. In functie de tensiunea maxima a condesatorilor mari din dreapta imaginii, ai putea sa alimentezi si cu tensiune mai mare la nevoie, pina in 2 x 18Vac daca condesatorii sint de 25V dar se vor incalzi stabilizatoarele (cele doua mari ca niste tranzistori de linga condesatori).

 

Se pare ca nasul pe sus in raspunsurile de aici de pe forum au fost complet gratuite.

Daca vrei sa mai primesti si alte raspunsuri la eventual alte intrebari, ar fi bine sa-ti revizuiesti un pic tonul.

Nimeni de aici de pe forum nu-i obligat sa-ti raspunda la intreabari.

 

 

Am pus poza doar informativ,am traf de 2x12vac,corectorul e legat normal,se aude bine,am inseriat sursa de semnal cu o rezistenta de 1k si nu mai distorsioneaza.

Chiar nu vad de ce trebuie sa cautam punctele negre intr-o pagina alba.

Am pus poza doar sa vedeti ca acel potentiometru de care tot vorbesc e principala cauza pentru care nu pot termina montajul.Insa pt dvs am sa refac poza,ca sa nu mai fie alte impediemente..

post-243403-0-01499800-1516459302_thumb.jpg

Link spre comentariu

Vreti sa spuneti ca inseriind o rezistenta de 1K pe Uin in corector s-au dus distorsiunile si acuma se aude Hi-Fi? Ma indoiesc la modul cel mai sincer . Diminuarea inaltelor la volum mic nu se intampla din cauza potentiometrului , altele sunt motivele , bineinteles ca si joasele la volum mic se aud ca drequ adica un fel de part anemic... ...Postati schema sa vedem si noi .

Editat de romicap
Link spre comentariu

Vreti sa spuneti ca inseriind o rezistenta de 1K pe Uin in corector s-au dus distorsiunile si acuma se aude Hi-Fi? Ma indoiesc la modul cel mai sincer . Diminuarea inaltelor la volum mic nu se intampla din cauza potentiometrului , altele sunt motivele , bineinteles ca si joasele la volum mic se aud ca drequ adica un fel de part anemic... ...Postati schema sa vedem si noi .

 

Referitor la Uin am facut ce-a zis si asta in video,cu acel condensator si rezistenta pe intrare.In fine sa lasam la o parte corectorul de ton,nu mai este el o problema.

Schema pentru aceasta chinezarie nu exista doar asa ceva iar acele butoane push nu functioneaza decat atunci cand conexiunea este prin bluetooth.Ca o ultima sansa m-as baga sa-i injectez semnal direct in preamplificatorul ne5532 si de acolo sa atac cu potentiometru,dar e un pic de lucru ca sunt cam inghesuite.Imi pare rau ca nu pot folosi aceste kituri deoarece se aud destul de bine,dar daca nu v-a merge asta e.Luni vor ajunge la mine niste kituri ca acestea care dupa cate observ are un semireglabil,si daca voi reusi il voi inlocui cu un potentiometru sa pot avea acces la el intr-un panou.

Vin de la un electronist acum,m-am dus cu tot montajul la el,mp3-corector-amplificator si dupa o jumatate de ora mi-a dat verdictul ca dupa 15 ani de electronica nu stie ce-i de facut.....in fine.

Stiu ca solutia simpla ar fi cate un corector de ton pentru fiecare kit in parte insa ma umplu de butoane si fire de nu-mi vad capul.

Editat de powerlight
Link spre comentariu

Da ,nu ma mai mira nimic dupa ce am vazut filmuletul ! Corectorul de ton functioneaza fix de 29 de lei !! Sfatul meu este sa nu mai cheltuiti bani pe prostii ...

Daca din tot ce-am scris a-ti venit cu solutia cum ca ar fi de fina acel corector de ton,dar ma rog...asa fac toti dau vina pe ce li se pare mai suspect;ca electricie ii care schimba tablourile si dupa spun ca prizele care le foloseai inainte acum nu mai sunt bune.

Ma retrag,voi gasi solutia in alta parte,ma gandeam ca mai sunt si profesioninisti nu doar amatori ce activeaza forumul;ce raspund doar sa se afle in treaba.Daca am dat toate detaliile necesare si nu exista solutie...e clar.

Salamalecum

Link spre comentariu

Nu te supara- ti-o spun cu cele mai bune intentii. Cel putin unul dintre userii ce ti-au sarit in ajutor are experienta in electronica la care nici nu visezi (sesebe). Atat el, cat si ceilalti, ti-au cerut niste informatii de bun simt, informatii pe baza carora te puteau ajuta. Tu, din cauza lipsei de experienta (sper ca e asta si nu o aroganta plina de naivitate) nu ai reusit sa oferi decat informatiile pe care le consideri tu importante. In plus abia cand ai pus prima poza in care ai aratat conexiunile ti-a fost aratat un posibil defect bazat pe modul in care ai facut legaturile. Tu, insa, te-ai simtit lezat si ai spus ca nu asa sunt, de fapt, facute acele conexiuni intre module si ai postat o alta fotografie cu asa zisele conexiuni facute corect. Nu te supara, dar:

1) Electronica este o stiinta exacta care nu se bazeaza pe ghicitori si nici pe citirea telepatica a gandurilor si a ideilor. Cu asta se ocupa alte domenii.

2) Atunci cand ceri ajutor incearca sa explici cat mai clar problema pentru care ceri sfaturi si sa oferi toate detaliile care iti sunt cerute si asta fara aroganta si LENE.

3) Atunci cand ceri un sfat fii mai putin superior in ton// mai putin arogant cand raspunzi la intrebarile puse. Este totusi o relatie in care tu ai nevoie de ceva, iar cel care iti raspunde iti ofera acel ceva in schimb.

4) Cele de mai sus sunt niste sfaturi bazate pe viziunea mea de necunoscator in ale alectronicii. Poti sa le ignori complet daca te deranjeaza in vreun fel sau poti, chiar, sa rogi moderatorul sastearga acest mesaj.

 

Mult succes in minunata lume a electronicii!

Editat de vlad228
Link spre comentariu

Nu te supara- ti-o spun cu cele mai bune intentii. Cel putin unul dintre userii ce ti-au sarit in ajutor are experienta in electronica la care nici nu visezi (sesebe). Atat el, cat si ceilalti, ti-au cerut niste informatii de bun simt, informatii pe baza carora te puteau ajuta. Tu, din cauza lipsei de experienta (sper ca e asta si nu o aroganta plina de naivitate) nu ai reusit sa oferi decat informatiile pe care le consideri tu importante. In plus abia cand ai pus prima poza in care ai aratat conexiunile ti-a fost aratat un posibil defect bazat pe modul in care ai facut legaturile. Tu, insa, te-ai simtit lezat si ai spus ca nu asa sunt, de fapt, facute acele conexiuni intre module si ai postat o alta fotografie cu asa zisele conexiuni facute corect. Nu te supara, dar:

1) Electronica este o stiinta exacta care nu se bazeaza pe ghicitori si nici pe citirea telepatica a gandurilor si a ideilor. Cu asta se ocupa alte domenii.

2) Atunci cand ceri ajutor incearca sa explici cat mai clar problema pentru care ceri sfaturi si sa oferi toate detaliile care iti sunt cerute si asta fara aroganta si LENE.

3) Atunci cand ceri un sfat fii mai putin superior in ton// mai putin arogant cand raspunzi la intrebarile puse. Este totusi o relatie in care tu ai nevoie de ceva, iar cel care iti raspunde iti ofera acel ceva in schimb.

4) Cele de mai sus sunt niste sfaturi bazate pe viziunea mea de necunoscator in ale alectronicii. Poti sa le ignori complet daca te deranjeaza in vreun fel sau poti, chiar, sa rogi moderatorul sastearga acest mesaj.

 

Mult succes in minunata lume a electronicii!

 

...si gratis pe deasupra, fara sa aiba niciun fel de obligatie.

 

 

Chiar nu v-a inteleg de ce veniti si poluati topicul dandu-mi lectii de comportament si tinandu-mi morala;Mergeti si postati offtopic in alta parte.Chiar nu simt nevoia sa-mi tina cineva morala in special pe un forum unde se agata de ce-i mai inutil.

Am sa rog un moderator sa-l inchida.

Editat de powerlight
Link spre comentariu

Hmmmm....se pare ca unii nu au cei 7 ani de acasa.

Asa-mi trebuie daca nu stau cuminte in banca mea.

 

Rog un moderator sa stearga toate postarile mele si cele generate de ele de pe acest topic, ca sa nu-i murdarim omului topicul, el stie electronica mai bine si a vrut numai sa ne testeze.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Nu mai judecati o carte dupa coperta,respectul se castiga nu se cere,insa observ ca s-a ajuns la #26 fara o rezolvare sau o explicatie plauzibila de ce n-ar merge acel afurisit de potentiometru.

Am sa cumpar inca 3 corectoare de ton si gata,problema rezolvata.

Daca v-ati simtit cumva atacati,e din cauza atitudinii dvs.(all)

Stima si respect.

jos-palaria.jpg

Link spre comentariu

Acel corector de ton la care l-ai pus tu poza are si potentiometru de volum deci nu vad dece ai mai pune si tu inca un potentiometru.

Este acel potentiometru din stinga imaginii, putin mai indepartat de celelalte.

 

Edit / completare numai dupa poza:

butonul din stinga activeaza / dezactiveaza o corectie loudness variabila dupa pozitia potentiometrului de volum (cel din stinga)

butonul din mijloc activeaza / dezactiveaza reglajul de ton raminind activ numai reglajul de volum (face by-pass la corectorul de ton).

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Acel corector de ton la care l-ai pus tu poza are si potentiometru de volum deci nu vad dece ai mai pune si tu inca un potentiometru.

Este acel potentiometru din stinga imaginii, putin mai indepartat de celelalte.

 

Dle Sesebe,am precizat in primul post ca am 4 kituri identice si nu pot dintr-un singur corector de ton sa pot da mai tare si mai incet fiecare kit de amplificare in parte,de aceea,vruiam sa intervin cu cate un potentiometru de volum pentru fiecare kit,insa pur si simplu nu merge,am postat aici deoarece la un kit din clasa ab am facut aceiasi varianta si a merg fara probleme,si nu intelegeam de ce aceste kituri care sunt in clasa d nu vor sa mearga.

Link spre comentariu

Si tu cum crezi ca putem noi sa-ti spunem de ce nu merge uitindu-ne la niste poze si alea puse cu zgircenie?

Trebuie facute masuratori si teste.

Ti-a spus Vlad ca nu avem un glob magic care sa ne spuna ce si cum. Cel putin eu nu am. O eventuala solutie o reprezinta instalarea dupa fiecare potentiometru a unei placute suplimentare cu niste repetoare pt adaptare de impedanta, dar asta sigur depaseste nivelul discutiei actuale.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări