Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare osciloscop


Postări Recomandate

Printre altele. Mai este și faptul ca trebuie sa înțelegi foarte bine cum funcționează un osciloscop și apoi vei găsi și singur răspunsurile.

In alta ordine de idei tu acum cu osciloscopul asta nu faci decit sa masori mai mult zgomotul osciloscopului decit zgomotul montajului tău. Zgomotul osciloscopului ar trebui sa fie de minim 10 ori mai mic decit al montajului ca să poți face măsurători cit de cit precise dar în cazul tău zgomotele sint comparative ca valoare.

Link spre comentariu

Multumesc pentru raspuns.

In oscilogramele de mai jos, in care vreau sa masor riplul la iesirea unei surse cu LM723, am observat ca frecventa semnalului fluctueaza aleator, adica uneori este 100Hz, alteori 300Hz, alteori 1.5KHz (vedeti imaginea urmatoare): https://imgur.com/sl57uEv

Acest lucru se intampla din cauza zgomotului care perturba masuratoarea ?

Daca masor riplul pe condensatorul de filtraj, acesta apare cu frecventa de cca 100Hz, adica atat cat cred ca e corect: https://imgur.com/a/e4kdI

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu

In acest caz particular cind vrei sa masori ramasita de tensiune redresata si filtrata, poti sa faci in felul urmator:

- daca osciloscopul are optiunea de sincronizare de la retea atunci selectezi sincronizare de la retea.

- daca nu are atunci folosesti si celalalt canal conectat direct pe condesatorii de filtrare si reglat sa poti vedea bine riplul si faci sincronizare dupa acest canal. Dupa ce ai sincronizat osciloscopul poti sa dezactivezi canalul al doilea dar fara a deconecta sonda. Astfel osciloscopul va functiona cu sincronizare de pe celalalt canal iar tu ai dezactivat doar afisarea lui.

- in acest moment dupa ce ai oscilosscopul sincronizat, activezi average pt canalul pe care vrei sa vizualizezi ramasita de riplu de la iesire. Folosesti 16-32 de sampleuri pt mediare (mai multa iti incetinesc prea mult afisarea dar poti folosi daca vrei).

In acest mod vei putea sa vezi foarte curat numai ramasita de riplu de la iesirea sursei. Editat de sesebe
Link spre comentariu

Frecventa nu fructueaza!

Fructueaza numai măsurătoarea frecventei.

Ți-am spus ca trebuie sa înțelegi bine cum funcționează un osciloscop și ai sa găsești singur răspunsurile la majoritatea întrebărilor pe care le ai.

Eu aproape ca nu folosesc măsurarea frecventei automat cu osciloscopul, mai ales pe semnale asa de zgomotoase, chiar și pe osciloscopele scumpe de la servici din cauza ca nu pot fi sigur pe ceea ce măsoară. Cind vreau sa masor frecventa folosesc cursoare pt ca astfel știu exact ce anume masor.

Link spre comentariu

La toate masuratorile automate exista un MARE RISC ca osciloscopul sa nu masoare defapt ceea ce te astepti tu sa masoare.

Nu ai de unde sa stii care sint referintele pe catre si le-a ales osciloscopul pt o anumita masuratoare, chiar daca semnalul nu este foarte zgomotos.

La osciloscoapele scumpe in momentul cind selectezi o anumita masuratoare osciloscopul iti arata pe ecran referintele (adica intre ce puncte face masuratoarea) pt acea masuratoare si, mai mult, poti sa selectezi sa-ti arate permanent pe ecran acele referinte si chiar in timpul masuratorii are un indicator care iti spune daca poti avea incredere in valoarea masurata (adica referintele sint foarte clare si bine definite) sau exista un risc foarte mare ca datele sa fie eronate.

 

Osciloscopul nu este o "scula minune" care face ceea ce crede utilizatorul ca face, nu, el face ceea ce utilizatorul ii spune sa faca si chiar si atunci cind este programat foarte bine si corect pt o anumita masuratoare exista riscul ca sa nu faca ceea ce vrea utilizatorul din diferite cauze.

De asta este foarte important ca utilizatorul sa inteleaga cit mai bine modul de functionare si sa poata valida si el rezultatul masuratorilor facute de osciloscop.

La osciloscoapele analogice era oarecum mai simplu pt ca acele osciloscoape (marea lor majoritate pt ca au existat si osciloscoape analogice mai sofisticate ce poteau sa faca masuratori pe formele de unda vizualizate) nu faceau decit o afisare grafica a semnalului, si acolo era ceva de genul este sau nu este imagine stabila pe ecran.

Link spre comentariu

Am realizat masurarea frecventei folosind cursoare: https://imgur.com/a/YLgvV

Am obtinut o frecventa de aproximativ 100Hz, pe iesirea sursei cu LM723, cu o sarcina de 2.5A

Este corect cum am facut masuratoarea frecventei ?

 

PS: prima oscilograma din link-ul de mai sus am obtinut-o cu sursa reglata la 24.8V, iar a doua am obtinut-o atunci cand am marit tensiunea de la 24.8V la aproximativ 25V.

Editat de Mishu_17
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări